Парламентська асамблея Ради Європи висловила повну підтримку всім зусиллям стосовно розслідування порушень Росією міжнародних норм у галузі прав людини в Україні.
Про це повідомила у середу ввечері пресслужба ПАРЄ.
«Охарактеризувавши російську агресію проти України як “акт безпрецедентної тяжкості” з глибокими наслідками у всьому світі, ПАРЄ виступила з настійним закликом до єдності в підтримці України та надання максимального тиску на Російську Федерацію, щоб вона негайно і повністю припинила свою агресію, і до “рішучих дій” міжнародного співтовариства щодо захисту демократичного світопорядку», – йдеться в заяві.
Асамблея, завідки виключили РФ, затвердила резолюцію та рекомендацію на основі доповіді німецького депутата Франка Швабе, голови групи соціалістів у ПАРЄ.
В Асамблеї зазначають, що на карту Європи «повертається нова розділова лінія, проведена заявами і діями російської влади».
ПАРЄ заявляє, що «стривожена зростаючим числом свідчень звірств, що здійснюються російськими збройними силами», і висловила повну підтримку всім зусиллям з «розслідування скоєних РФ злочинів проти людяності та геноциду», а також у притягненні агресора до відповідальності за його дії.
Парламентарії ПАРЄ наголошують, що агресія РФ викликала, серед іншого, найсерйознішу гуманітарну кризу в Європі з часів Другої світової війни, а також «кинула виклик глобальному управлінню і призвела до різкого зростання цін на енергоносії та продовольчої безпеки».
Як уточнила глава делегації Верховної Ради в Асамблеї Марія Мезенцева, цим документом ПАРЄ звертається до членів Ради Європи із закликом негайно створити спеціальний міжнародний кримінальний трибунал для розслідування та переслідування злочину агресії, скоєного політичним і військовим керівництвом Російської Федерації, та надання необхідної фінансової підтримки.
Також у резолюції є рекомендація Комітету міністрів Ради Європи призначити спецпредставника у питаннях наслідків агресії Росії щодо України.
Так, резолюція закликає продовжувати чинити тиск на Російську Федерацію з метою припинення бойових дій, виведення військ із суверенної території України та дотримання норм міжнародного права.
Документ закликає прагнути розірвати енергетичну залежність від Російської Федерації, прискорюючи енергетичний перехід і в той же час досліджуючи альтернативи імпорту енергії з Російської Федерації.
Нагадаємо, через російське вторгнення ведеться робота над тим, щоби притягнути до відповідальності особисто керівників РФ.
4 березня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба та провідні юристи-міжнародники на заході Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House презентували декларацію щодо створення спеціального трибуналу для покарання за злочин агресії проти України.
За міжнародним правом агресія є злочином, але наразі відсутні ефективні шляхи покарання російського керівництва за неї. Тож мета – закрити цю прогалину.
Своєю чергою, Євросоюз надасть всю необхідну допомогу, включаючи матеріальну та організаційну, Міжнародному кримінальному суду (МКС) та Генеральній прокуратурі України у розслідуванні воєнних злочинів росії.
Про це раніше у Люксембурзі за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ ЄС заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель.