Вже цієї осені українці будуть передавати свої дані мобільним операторам. Ті запевняють, що реєстрація номерів – справа добровільна, але без неї абоненти не зможуть користуватися окремими послугами, передає Корупція.Інфо

Реєстрація за паспортом

Через дев'ять місяців в Україні набуде чинності новий порядок реєстрації користувачів телеком-послуг, за яким абоненти будуть добровільно надавати свої дані мобільним операторам як віддалено за допомогою електронного підпису, BankID, так і написавши заяву на папері. Як зазначено в документі НКРЗІ (Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері зв'язку та інформатизації), В заяві необхідно буде вказати свої особисті дані: крім імені та прізвища, серію і номер паспорта та ідентифікаційний код, а також свій номер телефону або особистий рахунок. Для юросіб – адреса реєстрації, код ЄДРПОУ та рахунок або номер.

Популярне: Якщо не зареєструвались, то платіть! За що українцям прийдеться заплатити 100 неоподатковуваних мінімумів

У самому НКРЗІ таку міру пояснюють так: чим більше абонентів зареєструється, тим менше шансів буде у шахраїв. «Наприклад, шахраї користуються тим, що мобільні телефони використовують для ідентифікації в банківській сфері. Якщо номери будуть прив'язані до певної людині, то цей ризик можна буде мінімізувати », – говорить експерт з телекомунікацій Роман Химич.

Бояться, що стежитимуть

Як запевняють оператори, реєстрація добровільна. При цьому мови про покупку нових стартових пакетів по паспорту не йде. Вони будуть продаватися як і раніше. «Мається на увазі тільки порядок реєстрації існуючих абонентів. Реєстрація – процес суто добровільний. Клієнт може перейти на контракт, заповнивши заяву і пред'явивши паспорт в магазинах або центрах обслуговування абонентів, або залишитися на передплаченому зв'язку, надавши свої персональні дані оператору і пройшовши реєстрацію », – розповіла прес-секретар «Київстару» Ірина Леличенко.

Якщо абонент не бажає реєструваться, то не зможе користуватися тими послугами, які вимагають ідентифікації за номером мобільного. «Ідентифікація дозволить клієнтам користуватися цілою низкою нових послуг на базі Mobile ID, мобільної комерції, електронного самоврядування. Наприклад, різноманітні довідки, заявки, виписки, за якими зараз необхідно стояти в черзі, користувачі, що пройшли ідентифікацію мобільних операторів зможуть оформляти віддалено, не виходячи з дому або по дорозі на роботу», – каже нам прес-секретар «Vodafone Україна» Вікторія Павловська.

Експерти відзначають, що особливих ризиків для користувачів після реєстрації немає. «До ідентифікації вдаються як в країнах Євросоюзу, так і інших країнах Заходу, але там роблять акцент на тому, щоб персональні дані абонентів нікуди не передавалися», – пояснює експерт з інформаційної безпеки Геннадій Гулак.

Проте українці все ж переживають, що, маючи у себе особисті дані, за ними зможуть стежити. «Влада закручує гайки, як в Росії. Нас хтось питав, чи треба це нам? »– каже киянка Любов Білорус. «Таке можна робити тільки в тій країні, де панує справедливість, а не кримінал. У нашій країні це поки неможливо », – вважає волинянин Ігор Козлов.

Блокують номера

Тим часом, все частіше в соцмережах українці скаржаться на блокування операторами сім-карт. У операторів, одна з причин такого «бана» – нецільове використання номера. Наприклад, масова розсилка SMS з приватного телефону створює додаткове навантаження на мережу і може обмежувати доступ інших абонентів до послуг оператора. Після подачі заявки і перевірки оператором карту розблокують.