Найбільшого дистриб'ютора тютюну в Україні компанію "Тедис" звинуватили у фінансуванні тероризму.

Що насправді стоїть за цією справою?


31 березня починаючи з 7 годин ранку близько 1000 правоохоронців почали обшуки за 100 адресами у найбільшої компанії з продажу тютюнових виробів в Україні – фірмі "Тедис", – Корупція Інфо

Популярне: Приголомшливо! Парубій оприлюднив декларацію про доходи

Обшукували офіси і склади компанії. У рамках справи обшукали і Антимонопольний комітет, і 15 відомих столичних адвокатів. Під роздачу потрапила навіть велика юридична фірма "Астерс", яка представляє Україну в міжнародних судових тяжбах з Росією. 

Офіційна версія однієї з найбільш масштабних облав в історії України у виконанні генпрокурора Юрія Луценка виглядає так: "Департаментом у сфері економіки ГПУ разом з Головною Військовою прокуратурою при оперативній підтримці підрозділів Національної поліції викрита схема особливо великого ухилення від сплати податків та незаконного виведення мільярдів гривень за кордон, у тому числі – для фінансування тероризму".

В нюансах справи розбиралася "Країна".

За що наїхали на "Тедис"

Луценко запевняє, що з 2012 до сьогоднішнього дня дійсним власником монопольного дистриб'ютора тютюнових виробів ВАТ "Мегаполіс Україна" (тепер – "Тедис Україна") є в тому числі громадянин РФ Кесаев, за яким рішенням РНБО застосовані санкції у вигляді заборони виведення коштів з України за кордон.

"Під впливом Кесаєва на ключові посади в "Тедис" призначені особи, які всі свої рішення узгоджувати з членом ради директорів російського ЗАТ "Завод імені Дегтярьова" – одного з постачальників зброї терористичним організаціями ДНР/ЛНР, – каже Луценко. – Незважаючи на заборону РНБО та НБУ через рахунки фірм-транзитерів за 2015-17 року виведено 2 500 000 000 грн. Для утримання монопольного становища фірма отримувала сприяння з боку окремих державних органів. 1000 співробітників правоохоронних органів проводять обшуки та інші слідчі дії".

"У монополіста тютюнового ринку України, а так само на підприємствах "іже з ними" проводиться понад 100 обшуків… Київ, Одеса, Дніпро… Допомоги терористичним організаціям псевдореспублик, несплата податків… Це лише кілька епізодів "послужного списку" трудової діяльності компанії", – пише у себе в Facebook глава МВС України Арсен Аваков.

Історія питання

Російська торгова компанія "Мегаполіс" (найбільший дистриб'ютор тютюнових виробів в РФ, власник – мільярдер Ігор Кесаев прийшла в Україну в 2010 році, через купівлю підприємств ВАТ "Поділля-тютюн" і ВАТ "Вест-Тобакко-Груп", які спеціалізувалися на оптовому і роздрібному продажу тютюнових виробів.

Протягом кількох наступних років "Мегаполіс-Україна" завоювало тотальне панування на українському тютюновому ринку (як говорили злі язики не без сприяння тодішнього президента Віктора Януковича), уклавши договори з провідними міжнародними виробниками сигарет.

Після Майдану у компанії з російським корінням і мільярдними оборотами почалися зрозумілі проблеми. Різного роду активісти проводили акції з вимогою вигнати "Мегаполіс" з українського ринку. На цьому тлі 2015 року Ігор Кесаев оголосив про вихід з українського бізнесу. Власниками компанії стала група громадян України і країн ЄС, серед яких найбільш відомим був впливовий одеський бізнесмен Борис Кауфман. 

У 2016 році "Мегаполіс-Україна" провела ребрендинг і перейменувалася в TEDIS Ukraine. Мабуть, щоб продемонструвати остаточний розрив із російським минулим. Але це не вирішило проблеми.

"Наїзди" продовжилися. В авангарді їх були депутати фракції "Народного фронту", які заявляли, що компанія як і раніше контролюється росіянами, переводить їм прибуток з України, а тому з "Тедисом" треба покінчити. До певного часу ці загрози не втілювалися у конкретні дії держорганів. Вороги "Тедиса" пов'язували їх пасивність з широкими зв'язками співвласників компанії в оточенні президента.

Зокрема, як стверджувалося в ЗМІ, інтереси тютюнників лобіював Юрій Луценко. Втім, в "Тедисе" ці чутки заперечували, а накат на компанію пояснювали спробами витіснити її з ринку.

Концепція помінялася. Чому?

 

В цьому році, як бачимо, концепція різко змінилася. У перших рядах атаки на "Тедис" виявився той самий Луценко. І саме з його вуст прозвучали тяжкі звинувачення у фінансуванні тероризму.

У "Народному фронті" вже заявили, що це результат суспільного тиску на владу, які нарешті розгледіли проблему і почали діяти рішуче.

У "Тедисе" всі звинувачення відкидають. В офіційному повідомленні компанії стверджується, що серед прямих або непрямих власників TEDIS Ukraine немає ні російських компаній, ні громадян Росії, а також, що власниками TEDIS Ukraine є фізичні особи – громадяни України, Ірландії та Великобританії.

Джерела "Країни" в однієї з тютюнових компаній вважають за наїзд на "Тедис" початком переділу ринку. "Одне з двох – або компанію просто знищать,а замість неї заведуть на ринок своїх гравців, або, другий варіант, нинішніх власників змусять сильно поділитися з представниками влади, – говорить джерело. – Зараз весь бізнес, який працює на ще живих споживчих ринках, перебуває в зоні ризику. Місць годівлі вже на всіх не вистачає, тому ті, хто при владі, зараз віджимають все, що приносить "живі" гроші. І ніякі домовленості вже не діють. Приклад "Тедиса" це показує. Раніше на нього наїжджали люди "Народного фронту" – однієї гілки влади, але з другою гілкою, президентської, власники як домовлялися. Тепер до наїзду підключилася і президентська сторона. Будуть рвати. Просто тому що сильно хочеться їсти".

Адвокатів з "діамантової ліги" не пошкодували

Паралельно історії з "Тедисом" розгорнувся скандал в адвокатському співтоваристві.

У рамках цієї справи пройшли обшуки у адвокатів, які займалися справами фірми. Захисники вважають, що проти них прокуратура діяла безмежно.

Ось як прокоментував ситуацію у Facebook адвокат Валентин Степ'юк, який був присутній на обшуках у колег від Ради адвокатів Києва: "З ранку, порушуючи вимоги закону про завчасності ГПУ сповістило Рада адвокатів Києва вже після початку обшуку у членів адвокатського об'єднання. В ухвалі про дозвіл на обшук зазначено півтора десятка адвокатів, "добро" на обшук яких надана судом. Проте в об'єднанні ще багато робочих місць адвокатів, прізвища яких не зазначено в постанові суду. Але слідчого це анітрохи не хвилює. У задачі питається: навіщо залучати представників Ради, якщо все одно нашу думку слідчих не цікавить!".

Пізніше стало відомо,що обшуки проводяться у адвокатів Олексія Дідковського, Олександра Падалки, Вадима Самойленка, Ігоря Свечкаря, Армена Хачатуряна, Юлії Семеній, Олексія Хом'якова, Тамари Луканин, Олексія Пустовіт, Ірини Поканай, Євгенія Гусєва, Ярослава Петрова і Іванової Наталії, Олега Фурманчука.

Цікава деталь – в приціл слідчих потрапили юристи фірми "Астерс", співробітники якої представляють Україну в міжнародних судових інстанціях у позовах з Росією.

Павло Гречкивский, нині – член Вищої ради правосуддя, у якого не так давно також були проблеми з Генпрокуратурою, прокоментував у п'ятницю події так: "Новий рекорд для адвокатури. Сьогодні з ранку йдуть масові обшуки в провідних адвокатських компаніях.

У Києві ГПУ і поліція "працюють" на 9 локаціях, у тому числі в компаніях так званої "діамантової ліги". Це лідери професії і ніби як захищені, у тому числі і власним ім'ям і репутацією. Але людей в масках, що вдираються в ці офіси, все одно – Конституція, КПК і закони.

Не вдаючись у подробиці та не згадуючи назви компаній, скажу, що турбує. За документами, ці обшуки проходять по самим абсурдним обґрунтуванням з усіх можливих – надання юридичних, адвокатських послуг. З таким "документом" люди в масках зможуть заходити в кожну фірму, де є вивіска "адвокат". Адже там ведеться якась діяльність.

Випадок начебто приватний, але є тенденція. І це важливо для всього професіонального співтовариства. Тому що професію починають криміналізувати. Це починається з таких процесуальних "папірців" про її незаконність, а яким буде фінал цього процесу, страшно прогнозувати".