Латвія внесла 100 тисяч євро для підтримки роботи Міжнародного кримінального суду в Гаазі стосовно розслідування обвинувачень у воєнних злочинах, скоєних росією в Україні, про це повідомляє Delfi.

Зазначається, що минулого тижня уряд Латвії підтримав пропозицію віцепрем’єр, міністра юстиції Яніса Борданса передати 100 тисяч євро як добровільний внесок до МКС, щоб надати негайну фінансову підтримку суду для розслідування воєнних злочинів рф в Україні.

Борданс закликав інші країни підтримати заклик МКС до добровільних внесків та залучення національних експертів для якнайшвидшого покарання воєнних злочинців та припинення російської агресії на території України.

Міжнародний кримінальний суд створено у 2002 році з постійним місцезнаходженням у Гаазі (Нідерланди). Він регулюється Римським статутом МКС від 17 липня 1998 року, до якого приєдналися 123 країни. Суд має юрисдикцію щодо геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів та агресії. Міжнародний кримінальний суд є останньою інстанцією для розслідування особливо тяжких злочинів проти людства та судового переслідування за них.

Якщо напади навмисно спрямовані проти мирного населення: це злочин. Якщо напади навмисно спрямовані на цивільні об’єкти: це злочин (…) Немає жодного правового виправдання, немає вибачення для нападів, які є невибірковими або непропорційними за своїм впливом на цивільне населення, – застеріг Карім Хан.

З 2014 року в Україні діє Консультативна місія ЄС з реформування сектора цивільної безпеки. 13 квітня 2022 року Рада Євросоюзу змінила її мандат, аби ця місія могла надавати Україні допомогу в розслідуванні “будь-яких міжнародних злочинів, скоєних у контексті російської неспровокованої та невиправданої військової агресії проти України”.

Як уточнили в пресслужбі Ради ЄС, місія надаватиме “стратегічні поради та тренування”. Вона також зможе надавати українським органам влади обладнання та кошти.