Українські морські надводні дрони суттєво стримують операції Чорноморського флоту РФ. Росіянам доводиться розосереджувати бойові кораблі, а також посилювати охорону в акваторії. Про це сьогодні, 29 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу ВМС України Андрій Риженко.

За його словами, сучасні супутникові засоби виявлення цілей на морі дають змогу дуже оперативно ухвалювати рішення на використання морських і повітряних дронів.

“Час підходу морського дрона до південного краю Кримського півострова становить близько чотирьох годин. Повітряний дрон долетить ще швидше туди. Знаючи, де перебувають надводні сили Російської Федерації, можна ці засоби використовувати досить ефективно”, — вважає Риженко.

Він зауважив, що після того, як 29 жовтня було проведено першу атаку морськими дронами в акваторії Чорного моря, росіяни розосередили кораблі по різних пунктах базування в Криму.

“Додатково розмістили сили у Феодосії та Керчі й дуже сильно посилили протидронові заходи: спостереження, закриття бухт боновими загородженнями, виставлення патрульних протидиверсійних катерів, які цілодобово чергують у бухтах Севастополя для того, щоб виявити ці дрони”, — повідомив експерт.

Риженко звернув увагу, що російські війська можуть пускати ракети, але військове командування РФ розуміє, що Україна може застосувати морські дрони, які матимуть певний ефект.

Нагадаємо, що на тлі вибухів у Джанкої на тимчасово окупованому півострові Крим “новоприїжджі” росіяни масово панікують й замислюються про евакуацію. До них поступово приходить усвідомлення того, що зовсім скоро ЗСУ можуть повернути Крим Україні. Також У мережі опублікували відео атаки надводних дронів на бухту базування Чорноморського флоту РФ у тимчасово окупованому Севастополі. Запис опублікував один із ресурсів ворога.

На записі можна побачити рух кількох надводних дронів-камікадзе в Севастопольській бухті, за якими йдуть вибухи.

Точний характер пошкоджень, який завдали плавучі дрони, невідомий.

Атака сталася у ніч проти 22 березня.

Наразі військами Російської Федерації окуповано 80% берегової лінії України.

За словами капітана 1-го рангу запасу ВМС України, необхідно провести аналіз завдань, щоб визначити засоби, необхідні для звільнення берегової лінії.

“Це буде проводитися спільними видами й Сухопутних військ, і Повітряних сил, і Військово-морських сил. Потім потрібно буде наші територіальні води, економічну зону брати під контроль. Тут дуже сильно зростає роль Військово-морських сил, тому що потрібні катери, які патрулюватимуть ці води”, — зазначив Риженко.

Він вважає, що в Україні необхідно розвивати надводні сили, які зараз дуже слабкі.

“Надали нам допомогу на початку війни Сполучені Штати Америки, які поставили кілька десятків 10-12-метрових катерів. Надала нам допомогу Велика Британія постачанням протимінних дронів, які можна запускати з цих катерів. Але цього недостатньо для того, щоб звільнити ці 80% окупованої території берегової лінії”, — заявив експерт.

Андрій Риженко зауважив, що Україну цікавлять ракетні катери, які могли б завдавати ракетних ударів по противнику.

“Дрони теж необхідні, але вони повноцінно пілотовані апарати не замінять. Дрони можуть бути дуже ефективні в пошуку і знищенні морських мін, їх можна використовувати для охорони важливих об’єктів у морі, островів, газових веж. Вони це можуть зробити дуже ефективно і без участі людини, транслюючи ситуацію в морський операційний центр. А ударні дрони можуть боротися з надводними кораблями і підводними човнами противника. Однак без кораблів і катерів цього зробити неможливо”, — наголосив він.

Експерт додав, що на першому етапі Україні потрібні невеликі катери, а з розв’язанням завдання в ближній морській зоні можна думати про більші кораблі.