Українці все ще насилу розрізняють «швидку» і невідкладну допомогу, і не завжди можуть адекватно оцінити свій стан, щоб звернутися в потрібну службу. Який номер в якій ситуації набирати.
КОЛИ ДЗВОНИТИ В ШВИДКУ?
Згідно з правилами, бригаду швидкої допомоги (за номером 103) слід викликати в таких випадках:
– втрата свідомості;
– судоми;
– раптовий розлад дихання;
– раптовий біль в грудній клітці;
– гострий біль у черевній порожнині та поперековому відділі;
– головний біль, що супроводжується запамороченням або нудотою;
– порушення мови, слабкості в кінцівках, що виникли раптово;
– гіпо- та гіперглікемічна кома;
– гіпотермічний синдром;
– зовнішня кровотеча, блювота кров'ю, ознаки гострого отруєння;
– порушення перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча);
– анафілактична реакція;
– укуси тварин;
– всі види травм;
– випадки, пов'язані з невідкладною стоматологією;
– нещасні випадки;
– тепловий удар, переохолодження;
– асфіксія;
Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
– наслідки злочинного нападу;
– надзвичайні ситуації;
– гострі психічні розлади (з поведінкою, небезпечним для життя хворого і / або оточуючих)
– інші стани, що загрожують життю і здоров'ю людини.
Якщо описаний по телефону диспетчеру випадок підпадає під один з цього списку, то бригада екстреної ( «швидкої») медичної допомоги повинна прибути на місце протягом 10 хвилин в місті і протягом 20 хвилин за межами населеного пункту.
Коли викликати невідкладну допомогу?
Невідкладна допомога – це інший вид медичної допомоги. Така служба може працювати окремо від «швидкої» (якщо місцева влада прийняла відповідне рішення і фінансово забезпечила його реалізацію), мати свій номер телефону (зазвичай міський, а не короткий, як у «швидкої»), штат і автопарк. А може існувати в складі «швидкої» і приймати дзвінки за стандартним номером 103.
Викликати невідкладну допомогу слід в ситуаціях, які не загрожують життю, але не дозволяють самостійно звернутися за медичною допомогою в поліклініку. Це може бути підвищення температури або тиску, загострення хронічного захворювання, яке сталося в неробочий час (вночі, на вихідних, в святковий день). В такому випадку бригада прибуде на виклик протягом однієї години.
КОЛИ ЗВЕРТАТИСЯ ДО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ?
Якщо хвороба не загрожує життю, пацієнт може почекати візиту медика протягом декількох годин і це робочий час, то слід звернутися до свого сімейного лікаря. Незважаючи на кардинальні зміни в первинній ланці надання медичної допомоги, надомне відвідування хворих залишається послугою, яку надають терапевти, сімейні лікарі та педіатри. Особливо це актуально в період зростання захворюваності на грип і спалахи кору. Якщо симптоми вказують на ці захворювання, похід в поліклініку буде становити небезпеку для оточуючих, тому виклик лікаря додому – це оптимальний варіант отримання допомоги. Якщо виявиться, що пацієнтові потрібна вузькоспеціалізована допомога, медик на місці викличе «швидку» для госпіталізації.