Перевірка СБУ на телеканалі «1 + 1» в зв’язку зі справою Медведчука, які позначив радник глави ОП Єрмака Михайло Подоляк, задають серйозні питання щодо того, яку гру веде Володимир Зеленський. Точніше кажучи, чи веде він її або ведуть його. І куди вона його заведе.

Про це докладніше розповідає в своєму огляді останніх політичних подій в країні політолог Юрій Романенко.

Цікаво, що сам медіахолдинг Коломойського нічого не знає про перевірку. “Група 1 + 1 media заявляє, що ця інформація компанії невідома.« Медіахолдинг не отримував запитів з боку СБУ і не володіє ніякими даними по цій «перевірці» », -йдеться в прес-релізі холдингу Коломойського.

Схоже, що заява Подоляка було пробною кулею, щоб подивитися реакцію публіки. Всі чекають анонсованого рішення РНБО по Медведчуку. Поява ж в обоймі уваги СБУ Коломойського ставить додаткові питання щодо спроможності Зеленського витримати лобовий удар відразу з двома великими олігархічними групами. І взагалі доцільності втягуватися у війну відразу з декількома потужними важкоатлетами.

Протягом останніх двох тижнів я і інші експерти говорили, що атака на Медведчука може дати Зеленському та «Слугам народу» розширити простір для маневру і змусити себе поважати олігархів, які вже в 2020 році перестали побоюватися ударів з боку Зеленського.

Медведчука ніхто не любить в Україні навіть серед олігархів. Тому удар по ньому не несе ніяких додаткових витрат у внутрішньому балансі сил. Млява реакція Росії показує, що їй в цілому наплювати на долю Медведчука. Заява прес-секретаря Путіна Дмитра Пєскова про те, що Кремль дивиться на Україну як недружню державу ставить хрест на планах Зеленського домовитися по Донбасу з росіянами. Тому Медведчука можна і потрібно виштовхувати з України. Хоча наївно думати, що Кремль спустить на гальмах удар по Медведчуку хоча б виходячи з мотивації збереження обличчя. Росія вдарить у відповідь і питання підготовки до цього удару одне з ключових.

Наїзд на Коломойського несе в собі більше ризиків, ніж на Медведчука. Коломойський крім величезного впливу «плюсів», має серйозний вплив в ряді регіонів України (перш за все на заході) і в енергетиці. Очевидно, що промацування Коломойського за медійне вим’я під приводом перевірити сліди Медведчука серед бенефіціарів «плюсів» не може не насторожити досвідченого олігарха. Тим більше, що всі добре знають, що адміністрація Байдена не проти побачити Коломойського на суді в США. Очевидно, що США тиснуть на Зеленського, щоб він видав їм спекотного олігарха, але у Зеленського добре розуміють весь пласт проблем, який виникне через такі спроби. Тому намагаються викинути Артема Ситника з НАБУ, щоб розміняти собі хоч щось.

Однак, це ставить на порядок денний питання – як Зеленський і Єрмак керуватимуть Радою, якщо у Коломойського там під 80 багнетів. У разі прямого конфлікту Ігор Валерійович просто обрушить більшість і розвалить по суті «Слуг народу». Його депутати просто перестануть голосувати. Це означає, що Зеленському потрібно буде терміново формувати нову коаліцію, альтернативою будуть тільки дострокові парламентські вибори, які дуже небажані для «Слуг народу», розгубили рейтинг.

В умовах такого обвалу конструкції олігархічного консенсусу 2019 року різко зростають шанси у Юлії Тимошенко отримати золоту карту.

Дивіться, в коаліцію напевно не увійдуть Порошенко і «Голос». Хоча Порошенко вже почав торгуватися публічно, очевидно, розуміючи ці ризики Зеленського. Але для Зеленського будь-який альянс з Порошенком несе величезні ризики репутацій, які доб’ють залишки рейтингу. Залишаються «Батьківщина» і частина ОПЗЖ в особі групи Льовочкіна-Фірташа плюс дрібні депутатські групи, які можна буде заганяти в ситуативну більшість.

При цьому Тимошенко стає важлива Зеленському ще з однієї точки зору. Можливо, самої ключової. Юлія Володимирівна дуже щільно сіла на тарифну тему, а тарифна тема вийшла на перше місце в пріоритетах громадян. Як показала свіжа соціологія Українського інституту майбутнього, 39% населення України стурбовані нею. Юлія Тимошенко, дуже добре розуміючи газову тему, запропонувала пустити газ внутрішнього видобутку на потреби населення, що дозволить знизити його ціну в два, а то і навіть більше, рази. Це потужний козир для Володимира Зеленського, якому потрібно терміново знімати з порядку денного тарифне питання.

З точки зору вирішення тарифної проблеми, для президента Зеленського Юлія Тимошенко стає майже безальтернативною в якості прем’єра. Впустивши її в уряд, він отримує голоси «Батьківщини» і газовиків в Раді плюс швидке зниження цін на газ. Крім того, така коаліція дає наявність доступу до «Інтеру», який належить Льовочкіну і Фірташу, що дозволить врівноважити медійні атаки Порошенка і Коломойського.