Українські вчені розробили препарат, спрямований на лікування злоякісних пухлин, який дозволить робити це з мінімальною токсичністю для решти організму, передає Корупція Інфо. За словами розробників, аналогів йому в світі поки що не існує. «Репортер» поспішив до Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України, щоб дізнатися більше про новий препарат, а заодно поговорити про те, як в принципі йдуть справи в сфері онкології в Україні. Про це нам розповів директор інституту, доктор медичних наук, професор, академік НАН України Василь Чехун.

– Ось, дивіться, у нас тут є чарівна скринька, а в ній – компоненти на основі нанокомпозита, – Василь Федорович дістає з шафи в своєму кабінеті невелику червону коробочку.

З коробочки професор витягує пробірки: спершу з коричневим порошком, по зернистості нагадує пісок. Ці «піщинки» – нано-частинки. Варто докласти до пробірці магніт, як частинки компонента тут же піднімаються і витягуються гіркою, притягаючи до нього через скло. У цей момент вчений схожий на фокусника: з загадковим виглядом він бере другу пробірку, з суспензією на основі цього «порошку» і демонструє за допомогою магніту той же ефект вже з цієї коричневою рідиною:

– В основу цього препарату ми взяли класичні доксорубіцин і цисплатин. Це препарати найширшого використання в протиракової терапії. Приблизно в 50% випадків лікування ними дає позитивний ефект. Однак, як і у всіх протипухлинних препаратів, у них є така якість, як загальна токсичність, яка вбиває і здорові клітини організму. Наш же препарат являє собою магнітоуправляємим форму накопичення і концентрації протипухлинного засобу в пухлинному ядрі. Ця технологія дозволяє знижувати загальний вплив токсичності на організм і, звичайно, максимально і оптимально знищувати саму пухлину. Подивіться світові медичні довідники: нічого подібного ви поки там не знайдете.

– Як же ви будете керувати ліками в районі пухлини?

– Ця суспензія вводиться в організм внутрішньовенно. Дійшовши по судинах до місця, на яке спрямований магнітний апарат, вона сконцентрується під впливом магніту чітко по поверхні пухлини і зможе затримуватися навколо пухлинного вогнища. Буквально на днях ми отримали документи на цей препарат, він буде продаватися під назвою фероплат. На його винахід ми витратили близько семи років: дуже багато етапів і досліджень потрібно було пройти. Сьогодні дослідження вже практично завершені, а ми перебуваємо в стадії пошуку виробника. Щоб він дійшов до широкої клінічної апробації, потрібно запустити його в масове виробництво.

– З ким ведете переговори?

– Я вже провів переговори з безліччю представників наших фармакологічних компаній. Вони дивляться і кажуть, що так, це цікаво. Але щоб запустити препарат у виробництво, їм потрібно будувати нову лінію, а це – колосальні капіталовкладення. Коштів для інвестування в такі проекти у наших фармакологів, за їхніми словами, немає. Тому я бачу проблему, яка буде пов'язана не з нами, а з рішенням на рівні взаємодії бізнесу, держпідтримки і вчених. Якби держава відібрала хоча б 5-10 таких розробок, знайшло можливості інвестувати в виробника, то Україна відновила б славу країни з високими перспективними технологіями. Не тільки тими, які дозволяють літати в космос, а й лікувати людей на Землі.

– Наскільки в цілому за останні 5 років наука просунулася в лікуванні раку?

– Сьогодні всі зусилля світової наукової і клінічної практики спрямовані на ідентифікацію злоякісних пухлин, щоб отримати можливість якомога ранішого їх виявлення. Зусилля спрямовані на більш чітке позначення молекулярного профілю стовбурової злоякісної клітини, тобто, позначення її портрета. У діагностиці йде пошук нових біомаркерів, щоб більш точно позначати мішені для впливу на злоякісний процес.

Що стосується терапії, то за останні п'ять років дуже багато уваги приділялося пошуку таргентних препаратів (блокують ріст ракових клітин. – «Репортер»). Також ми зараз працюємо над пошуком коштів, які б допомагали знижувати токсичність протипухлинний препаратів. Проводимо багато дослідів, спрямованих на підвищення протівоопухольной резистентності (природної опірності. – «Репортер») організму. Ми добре розуміємо, що вбити злоякісну клітину або ж ідентифікувати ту стовбурові клітини, яка дає постійний ріст злоякісних клітин, надзвичайно важко. Тому в нашому інституті розроблені протипухлинні вакцини, завдяки яким сам організм буде набагато краще ідентифікувати і вбивати злоякісні клітини. Адже вони завжди, спочатку знаходяться в організмі навіть у здорових людей, тільки у здорових людей вони не активні.

– До речі про вакцинах. Два роки тому всі ЗМІ рясніли заголовками, мовляв, українські вчені винайшли вакцину від раку. Йшлося про вашому інституті. Що з нею зараз? Нею вже лікують пацієнтів, продають в аптеках?

– В аптеках продаватимуть цю вакцину не можуть в принципі. Адже працює вакцинація наступним чином: під час операції хірург бере шматочок тканини у хворого і передає нам. А наші фахівці в лабораторії виводять індивідуальну формулу для кожного хворого, заснованого на особливостях тканини саме його організму і спрямованого саме проти його захворювання. І на сьогодні вже проведено понад 5000 таких операцій.

Але з цими вакцинами відбувається нонсенс. З одного боку, вони внесені до методичних рекомендацій щодо боротьби з онкозахворюваннями, затверджені нашим Міністерством охорони здоров'я. З іншого боку, цим же МОЗ ці вакцини досі не включені в систему стандартів лікування, на які має спиратися лікар-онколог. Відповідно, лікар не має права офіційно рекомендувати цей альтернативний метод, тому хворі, часом, дізнаються про таку можливість лікування занадто пізно, коли ми вже
не можемо їм допомогти.

– Вважається, що виявлений на ранній стадії рак виліковний. Але ж сьогодні у нас населення так рідко звертається до лікарень, якщо нічого не турбує. Наскільки часто захворювання вдається виявляти своєчасно?

– Це саме ключовий і болючий питання! Є скринінгові обстеження, які дозволяють виявити цю хворобу на ранній стадії. За радянських часів були обов'язкові форми диспансеризації, де виявляли різні захворювання, в тому числі і ранні форми раку. Сьогодні ця система зникла у нас, хоча, я вам скажу, що західні країни беруть її і впроваджують у себе. З іншого боку, скринінг раку прямої кишки, молочної залози тощо впроваджують для своїх співробітників найбільш фінансово забезпечені і добре організовані компанії, які укладають договори з клінічними центрами. В цілому ж повинна бути державна підтримка первинного виявлення. Щоб хоча б раз на рік жінка після 50 могла проходити мамографію, щоб могли проводити хоча б аналіз калу на зміст прихованої крові в ньому (це вказує на патологію в кишечнику. – «Репортер»), і цитологічні дослідження шийки матки.

– Скільки ж українців сьогодні страждають від онкопатологій?

– На сьогодні вже зареєстровано близько 1 мільйона українців, хворих на рак. І хоча населення в Україні, на жаль, зменшується (маю на увазі не військові події, а тільки природний шлях), кількість онкохворих, навпаки, зростає. Щороку ми продовжуємо виявляти близько 160 000 нових хворих. Щороку до 100 000 українців помирають від раку!

– Якщо я хочу переконатися, що у мене все в порядку, яке обстеження мені потрібно пройти?

– Перш за все, мамолога, гінеколога, пульмонолога, гастроентеролога і всі аналізи, які вони пропишуть. Для жінки це буде набір, який допоможе виявити основні, найбільш поширені локалізації, які найчастіше пов'язані з появою патологічних процесів. Чоловікові, в першу чергу, варто проходити уролога, гастроентеролога і також пульмонолога.

– А якими видами раку найчастіше хворіють українці?

– Чоловіки – на рак передміхурової залози, а жінки – молочних залоз, легень.

– Легких?

– А що ви хочете, якщо ми йдемо і дихаємо вихлопними газами. А головне – куримо і ховаємося за кутами! Досить поширений і рак шкіри, особливо у жінок. І як інакше, якщо жінки набагато частіше застосовують креми і проти, і для засмаги? А й ті, і інші містять в собі сполуки, які сприяють виникненню раку шкіри. Також всі цивілізовані країни давно відмовилися від соляріїв, а наші жінки хочуть хизуватися засмагою взимку і ходять в ті кабінети (солярії. – «Репортер»), які перевезли сюди з розвинених країн, як сміття. У них зростає ризик отримати рак шкіри.
"
Настійно рекомендую домогосподаркам НЕ пересмажувати масло навіть по другому колу. Якщо ви один раз щось засмажили на рослинній олії – пиріжки, м'ясо, рибу – це вже канцероген!
– Їдеш в транспорті – збирають гроші на лікування дитини, читаєш соцмережі – те ж саме. Чому онкологія так помолодшала?

– За тих же самих причин, що хворіють дорослі, хворіють і діти. У нас відбуваються буквально катастрофічні процеси зміни екології, йдуть колосальні навантаження екзогенних на людину (вплив зовнішніх факторів. – «Репортер») – електромагнітний смог, загазованість, хімізація, радіація … А також зростання захворюваності сприяє спосіб життя, харчування, поводження людей. Ще знаєте, чому в Україні так збільшилася кількість випадків онкопатології відразу після вибуху на ЧАЕС? Так просто більше людей стало звертатися до лікарів, до того ж, медичні технології просунулися вперед. Ось і проявилася статистика.

– Хіба 30 років тому був такий високий ріст захворюваності?

– Був. Він йде по всьому світу. Світова практика – від 1 до 2% щорічного приросту. На початку 20 століття онкопатологія в структурі захворюваності займала 10-у позицію. Але за останні 100 років вона з 10-ї перемістилася на другу позицію. Якщо і далі буде йти такий приріст, то, за даними ВООЗ, онкопатологія скоро вийде на перше місце.

Інше питання, якщо такими темпами наростає рівень захворюваності, то зростає вартість діагностики і терапії. До нас свого часу приїжджав представник Генеральної Асамблеї онкологічних інститутів Європи Юльріх Рінборг. Він виступав з доповіддю про те, як багато у нас сьогодні з'являється можливостей лікування та діагностики раку, але разом з тим, на жаль, зростає і їх вартість. Я йому задавав питання: коли ж ми досягнемо межі в підвищенні вартості, він відповів, що, на жаль, ми цієї планки не стане в майбутньому. Буде йти постійне зростання, тому що чим вище технології, тим вони будуть дорожче. Щоб припиняти цей процес, потрібно вести максимальну профілактику. У світі зараз нею дуже стурбовані, але у нас, на жаль, цим зовсім ніхто не займається.

– Що потрібно робити, щоб знизити свої ризики захворіти на онкологію, ризики своєї дитини?

– Методи дуже прості. Перш за все, це здоровий спосіб життя. Все сьогодні в тій чи іншій мірі знаходяться в умовах праці, які не відповідають фізіологічним потребам організму. Людина повинна рухатися і мати фізичні навантаження. Можна хоча б частину шляху з роботи потрібно долати пішки.

Другий аспект – харчування. Якщо ми сьогодні з великим задоволенням харчуємося продуктами, які насичені колосальною кількістю консервантів, барвників та інших з'єднань, які не властиві нашій природі, то чого ми чекаємо? Частина з них є канцерогенами …

– Ви, як людина присвячений, що їсте? Ковбасу, наприклад,
дозволяєте собі?

– Варто максимально виключити зі свого меню всі продукти, які посилюють смакові якості, колір, аромат. Настійно рекомендую домогосподаркам НЕ пересмажувати масло навіть по другому колу, не те, що по десятому. Якщо ви один раз щось засмажили на рослинній олії – пиріжки, м'ясо, рибу – це вже канцероген! Я настійно рекомендую їсти живі і екологічно чисті овочі та фрукти. Але тільки ті, які найменш піддаються хімічній обробці, які містять в собі найбільше клітковини і пектинів: капуста, огірки, яблука, цитрусові, буряк. Пийте соки, вичавлені з фруктів, а не газовані штучні напої. Ось цього я і дотримуюся. А ковбасу – якщо знаю, з чого вона зроблена, наприклад, домашню – їм з превеликим задоволенням!

– Вегетаріанці вважають, що їх система харчування допомагає знизити ризик захворюваності. Чи так це?

– Статистика, яка існує, не дає підстав говорити про те, що вегетаріанці рідше мають онкопатології. Організму потрібні всі продукти. Єдине, що на сьогодні доведено – то, що найбільш профілактичної
є середземноморська дієта, куди входить велика кількість вітамінів, морепродуктів, рослинної їжі. У всьому природному, що нас оточує, є щось, що може бути корисним проти онкозахворювань. Навіть вода, в залежності від того, з якого вона джерела, може мати певні властивості. Але я б хотів застерегти від шарлатанів, які в своїх комерційних інтересах видають будь-якої продукт як засіб проти раку.

– І тим не менше, окремо хотілося б запитати про грибах. Кажуть, в них міститися перфорин, який вбиває клітини пухлини …

– З грибами пов'язано досить багато інформації щодо того, що їх можна застосовувати для профілактики раку. Пропонують різні настої – від настою мухомора до губки, яка теж є грибом.
Без сумнівів, в біологічних вичавках рослин є речовини, які можуть мати протеолітичніферменти (допомагають перетравлювати білки. – «Репортер»), іммуномоделірующіе, антибактеріальні властивості і так далі. З того ж барвінку отримують класичні відомі протипухлинні препарати адриамицин, адріобластін. Це золотий стандарт терапії! ..

… А грибам в принципі властиво накопичувати ті мікроелементи, якими багата навколишнє середовище. І одним з найкращих профілактичних засобів називають гриб веселку. Але тут потрібно пам'ятати, що гриби накопичують не тільки позитивні елементи, а й негативно впливають на організм: той же свинець, який сприяє розвитку онкозахворювань. Крім того, всі рослини корисні, коли їх використовують у вигляді цілісного продукту, а при вилученні вичавок з них дуже багато корисні мікроелементи губляться. І панацеєю вони, на жаль, не є.

– Крім поганої екології, ви говорили про фактори техногенного навантаження, яка теж провокує розвиток онкозахворювань. Чого варто побоюватися найбільше – рентгена, комп'ютера, мобільних телефонів, Wi-Fi?

– Наш інститут випустив буклет, заснований на практичних дослідженнях, щодо того, як електромагнітні хвилі впливають на розвиток онкопатологій. Ось, можете вивчити на дозвіллі (Василь Федорович дістає з надр численних шафок свого кабінету барвисту брошурку і простягає її мені).

Дослідження дійсно дуже цікаве. А щоб відповісти на питання, чи є мікрохвильове випромінювання від мобільних телефонів шкідливим, досить привести одну витримку: «Рішення ВООЗ, прийняте в травні 2011 року, – визнати радіовипромінювання можливим канцерогеном».

– І що це значить? Що не можна розмовляти по телефону?

– У наше століття це нереальна рекомендація. Можна розмовляти, але недовго – в ідеалі не більш п'яти хвилин в день (нижче ми наведемо й інші поради Інституту з приводу того, як убезпечити себе від випромінювання мобілок. – «Репортер»).

– Від чого ще варто утримуватися, щоб себе убезпечити?

– Стежити за способом життя. Це стосується, перш за все, молодих людей, які, щойно ставши на ноги, тягнуть до рота сигарету або пиво. Безладні статеві зв'язки ведуть до інфікування, а значить, до зниження імунітету. А як знизити ризик захворювання в сім'ях, в яких містилася онкопатологія? У нас в інституті діє клініка генеалогічних досліджень, і ми навіть пропонували створити такі кабінети в РАЦСах. Якщо сходяться двоє молодих людей, у яких висока ймовірність прояву однієї і тієї ж спадкової форми раку, то, в певних випадках, їм навіть варто змінити партнера, щоб убезпечити їх майбутніх дітей. Або поспілкуватися з онкогенетики, можливо, можна щось скорегувати. Це ціла система, яку потрібно вводити і поширювати.

Буквально вчора я отримав лист від президента всесвітньої Організації профілактики раку, вони хочуть долучити Україну до комплексу заходів щодо профілактики і готові підписати з нами угоду про це. Але з боку держави, коли ми чуємо про програму з онкології, сьогодні йдеться лише про придбання засобів для проведення хіміотерапії, але ні слова про те, щоб попереджати це явище. І це – катастрофа! Скажіть, будь ласка, на якому каналі можна подивитися передачу про те, як займатися профілактикою онкозахворювання? І не о 12 годині ночі або в 6 ранку, а в нормальний час …
"
Якщо сходяться двоє молодих людей, у яких висока ймовірність прояву однієї і тієї ж спадкової форми раку, то, можливо, їм навіть варто змінити партнера, щоб убезпечити майбутніх дітей

– Методи дуже прості. Перш за все, це здоровий спосіб життя. Все сьогодні в тій чи іншій мірі знаходяться в умовах праці, які не відповідають фізіологічним потребам організму. Людина повинна рухатися і мати фізичні навантаження. Можна хоча б частину шляху з роботи потрібно долати пішки.

Другий аспект – харчування. Якщо ми сьогодні з великим задоволенням харчуємося продуктами, які насичені колосальною кількістю консервантів, барвників та інших з'єднань, які не властиві нашій природі, то чого ми чекаємо? Частина з них є канцерогенами …

– Ви, як людина присвячений, що їсте? Ковбасу, наприклад,
дозволяєте собі?

– Варто максимально виключити зі свого меню всі продукти, які посилюють смакові якості, колір, аромат. Настійно рекомендую домогосподаркам НЕ пересмажувати масло навіть по другому колу, не те, що по десятому. Якщо ви один раз щось засмажили на рослинній олії – пиріжки, м'ясо, рибу – це вже канцероген! Я настійно рекомендую їсти живі і екологічно чисті овочі та фрукти. Але тільки ті, які найменш піддаються хімічній обробці, які містять в собі найбільше клітковини і пектинів: капуста, огірки, яблука, цитрусові, буряк. Пийте соки, вичавлені з фруктів, а не газовані штучні напої. Ось цього я і дотримуюся. А ковбасу – якщо знаю, з чого вона зроблена, наприклад, домашню – їм з превеликим задоволенням!

– Вегетаріанці вважають, що їх система харчування допомагає знизити ризик захворюваності. Чи так це?

– Статистика, яка існує, не дає підстав говорити про те, що вегетаріанці рідше мають онкопатології. Організму потрібні всі продукти. Єдине, що на сьогодні доведено – то, що найбільш профілактичної
є середземноморська дієта, куди входить велика кількість вітамінів, морепродуктів, рослинної їжі. У всьому природному, що нас оточує, є щось, що може бути корисним проти онкозахворювань. Навіть вода, в залежності від того, з якого вона джерела, може мати певні властивості. Але я б хотів застерегти від шарлатанів, які в своїх комерційних інтересах видають будь-якої продукт як засіб проти раку.

– І тим не менше, окремо хотілося б запитати про грибах. Кажуть, в них міститися перфорин, який вбиває клітини пухлини …

– З грибами пов'язано досить багато інформації щодо того, що їх можна застосовувати для профілактики раку. Пропонують різні настої – від настою мухомора до губки, яка теж є грибом.
Без сумнівів, в біологічних вичавках рослин є речовини, які можуть мати протеолітичніферменти (допомагають перетравлювати білки. – «Репортер»), іммуномоделірующіе, антибактеріальні властивості і так далі. З того ж барвінку отримують класичні відомі протипухлинні препарати адриамицин, адріобластін. Це золотий стандарт терапії! ..

… А грибам в принципі властиво накопичувати ті мікроелементи, якими багата навколишнє середовище. І одним з найкращих профілактичних засобів називають гриб веселку. Але тут потрібно пам'ятати, що гриби накопичують не тільки позитивні елементи, а й негативно впливають на організм: той же свинець, який сприяє розвитку онкозахворювань. Крім того, всі рослини корисні, коли їх використовують у вигляді цілісного продукту, а при вилученні вичавок з них дуже багато корисні мікроелементи губляться. І панацеєю вони, на жаль, не є.

– Крім поганої екології, ви говорили про фактори техногенного навантаження, яка теж провокує розвиток онкозахворювань. Чого варто побоюватися найбільше – рентгена, комп'ютера, мобільних телефонів, Wi-Fi?

– Наш інститут випустив буклет, заснований на практичних дослідженнях, щодо того, як електромагнітні хвилі впливають на розвиток онкопатологій. Ось, можете вивчити на дозвіллі (Василь Федорович дістає з надр численних шафок свого кабінету барвисту брошурку і простягає її мені).

Дослідження дійсно дуже цікаве. А щоб відповісти на питання, чи є мікрохвильове випромінювання від мобільних телефонів шкідливим, досить привести одну витримку: «Рішення ВООЗ, прийняте в травні 2011 року, – визнати радіовипромінювання можливим канцерогеном».

– І що це значить? Що не можна розмовляти по телефону?

– У наше століття це нереальна рекомендація. Можна розмовляти, але недовго – в ідеалі не більш п'яти хвилин в день (нижче ми наведемо й інші поради Інституту з приводу того, як убезпечити себе від випромінювання мобілок. – «Репортер»).

– Від чого ще варто утримуватися, щоб себе убезпечити?

– Стежити за способом життя. Це стосується, перш за все, молодих людей, які, щойно ставши на ноги, тягнуть до рота сигарету або пиво. Безладні статеві зв'язки ведуть до інфікування, а значить, до зниження імунітету. А як знизити ризик захворювання в сім'ях, в яких містилася онкопатологія? У нас в інституті діє клініка генеалогічних досліджень, і ми навіть пропонували створити такі кабінети в РАЦСах. Якщо сходяться двоє молодих людей, у яких висока ймовірність прояву однієї і тієї ж спадкової форми раку, то, в певних випадках, їм навіть варто змінити партнера, щоб убезпечити їх майбутніх дітей. Або поспілкуватися з онкогенетики, можливо, можна щось скорегувати. Це ціла система, яку потрібно вводити і поширювати.

Буквально вчора я отримав лист від президента всесвітньої Організації профілактики раку, вони хочуть долучити Україну до комплексу заходів щодо профілактики і готові підписати з нами угоду про це. Але з боку держави, коли ми чуємо про програму з онкології, сьогодні йдеться лише про придбання засобів для проведення хіміотерапії, але ні слова про те, щоб попереджати це явище. І це – катастрофа! Скажіть, будь ласка, на якому каналі можна подивитися передачу про те, як займатися профілактикою онкозахворювання? І не о 12 годині ночі або в 6 ранку, а в нормальний час …
"
Якщо сходяться двоє молодих людей, у яких висока ймовірність прояву однієї і тієї ж спадкової форми раку, то, можливо, їм навіть варто змінити партнера, щоб убезпечити майбутніх дітей

– Трохи раніше ми говорили про користь рослин в профілактиці проти раку. Однак немає, мабуть, іншої такої галузі в медицині, лікарі якої так люто виступали б проти гомеопатів і представників нетрадиційної медицини. Знахарів дозволено лікувати все, крім онкології. Чому?

– Онкологи використовують стандартні протоколи терапії, на які вони спираються в лікуванні хворого. Лікар повинен дотримуватися цих затверджених стандартів. Навіть якщо він знає про ефективні засоби нетрадиційної медицини, він не може порекомендувати їх хворому, тому що хворий разом зі своїм адвокатом потім може пред'явити йому позов. На основі того, що він порекомендував йому використовувати нестандартні методи медицини, які привели до прогресу росту пухлини. І доктор буде нести відповідальність.

Хоча дійсно, дуже великий відсоток хворих потребує і в методах нетрадиційної медицини. Але ці нестандартні підходи повинні базуватися на сучасних дослідженнях. Якщо буде доведено, що гомеопатичні препарати мають виражену протипухлинну активність, то їх потрібно рекомендувати. Більш того, оскільки сьогодні в Україні вдається побороти недугу лише в 50% випадків, то, я вважаю, ми повинні надавати хворим можливість офіційно вибирати альтернативні способи лікування – ту ж БІОТЕРАПІЇ, певні харчові добавки, які – вже доведено – ефективні в терапії супроводу онкохворих .

У нас є досвід спілкування з гомеопатами, ми пропонували провести тестування їх препаратів, наскільки вони ефективні в експерименті. Але більшість з них не погодився. А то, що протестували, на жаль, не знайшло підтвердження ефективності. Однак чому такі речі в ряді випадків працюють? Якщо хворий вірить в засіб лікування, він може мобілізувати захисну систему свого організму, що може допомогти позбутися від недуги.

– У світі вже давно існує думка про те, що ліки від раку, насправді, вже знайдено. Однак оскільки методи лікування дуже дорогі, то не оголошувати його дуже вигідно світовому співтовариству лікарів, щоб не втрачати золоту жилу. Як ви прокоментуєте цю думку?

– Панацеї проти раку немає і не буде. Ніхто не знайшов унікального засобу, який би назавжди попередило онкопатологію. Тому що вона передбачена розвитком самого людського організму. На жаль, в нас закладені онкогени. Вони необхідні для фізичного становлення організму. Однак при певних процесах відбувається зміна балансу цих регуляторних генів, які називаються протоонкогенів. Відбувається зміна їх експресії і тоді підвищується рівень синтезу білків. Тому позиція нашого інституту полягає в тому, щоб допомогти організму, а він сам розбереться, що можна зробити.

Інша справа, коли мова йде про фармацевтичних компаніях: без сумнівів, там є комерційний інтерес. І фармацевтична галузь стримує процес розвитку технологій. Зокрема, тієї ж біотерапії, тому що це знижує їх прибуток. Тому їх інтереси ніяк не повинні перетинатися з інтересами лікаря. Порядного лікаря. Тому що, на жаль, ми сьогодні можемо спостерігати дуже тісна співпраця лікарів з фармацевтами. Ось це дуже небезпечна тенденція.

Насторожує й те. У розвинених країнах, де є фінансові можливості підтримувати науку на високому рівні, вчені вже проводять дослідження для корекції структури ДНК, в тому числі і тих, які призводять до патологічних змін. І вони ведуть мову про те, що скоро буде можливість редагувати ДНК. Поки для мене це з області фантастики, але будь-яка така фантастика рано чи пізно стає реальністю. Хоча я все-таки прихильник того, що кесарю-кесареве, а Богові – Боже. Люди занадто далеко хочуть зробити крок вперед, хоч як мене обігнали самі себе.