Верховна Рада 13 травня в другому читанні ухвалила законопроєкт, що регулює роботу банківської діяльності та від якого, зокрема, залежить отримання фінансової допомоги від МВФ.

“За” проєкт закону проголосували 270 народних депутатів. Згідно з документом, колишні власники ПриватБанку не зможуть повернути фінансову установу, а компенсація опиниться під загрозою. Норми в ньому прописані в такий спосіб, що якщо обсяг зобов’язань перевищував розмір депозитів, то фактично отримати відчутну компенсацію за його втрату буде неможливо. 

Іншими словами, Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов втратять можливість повернути банк або отримати мільярдні компенсації.

Як відомо, Україна та Міжнародний валютний фонд узгодили позиції щодо законопроєкту про неповернення банків ексвласникам. Згодом, 24 березня, уряд зареєстрував компромісну версію проєкту закону. Як зазначають джерела, робота над документом зводилася до того, щоб очистити його від зайвого. В окремих випадках, які регулюють відносини неплатоспроможного банку з ексакціонерами, він навіть жорсткіший за попередній варіант.

“З документа виключено всі другорядні норми, щоб текст не був надто великим. Істотно переглянули питання судових процедур і порядку відшкодування збитків. Зараз у проєкті більше процедурних гарантій, що банки не повернуться колишнім власникам. Акціонери отримають право лише на компенсацію у грошовій формі”, – зазначили в уряді.

Варто зазначити, що незважаючи на те, що глава Верховної Ради Дмитро Разумков, перед голосуванням за закон про банки, сказав: прошу підтримати і проголосувати, за проголосували лише 200 депутатів від фракції Слуга народу.

Нагадаємо, перед початком розгляду документу спікер Ради Дмитро Разумков оголосив, що в парламенті присутній президент. Зеленський зайшов до своєї ложі. Глава держави зняв маску, привітався з народними депутатами, побажав їм здоров’я та лаконічно нагадав, що нині вони мають прийняти рішення, яке можна назвати історичним.

“Я не буду дуже довго, я думаю що й так питання банківського закону дуже затягнулось…. Я думаю, що впродовж моєї каденції і вашої буде декілька важливих історичних законопроектів, які повинні об’єднувати всі партії. Я хочу щоб саме так пройшло сьогодні голосування.

Я звертаюсь до вас із повагою і хочу, щоб ви підтримали за цей законопроєкт, який повинен захистити українську економіку і допомогти Україні саме зараз. Дякую”.

Фінансовий комітет Ради у п’ятницю, 8 травня, розглянув уточнену порівняльну таблицю до банківського законопроєкту- останній крок перед голосування закону про банки. 27 квітня профільний комітет Верховної Ради рекомендував ухвалити банківський закон у другому читанні.