У суботу, 30 жовтня, в Грузії відбувся другий тур муніципальних виборів, у тому числі в Тбілісі та інших великих містах. Екзитполи, проведені на замовлення двох телеканалів – Imedi та Mtavari Arkhi, показали протилежні результати. Своєю чергою дані сайту ЦВК Грузії свідчать про те, що у 19 із 20 муніципалітетів перемога дісталася кандидатам правлячої партії “Грузинська мрія”.

Згідно з екзитполом Imedi, чинний мер Тбілісі Каха Каладзе перемагає, набравши понад 57 відсотків голосів.

На виборах мерів Кутаїсі, Батумі та Руставі також перемагають кандидати від правлячої партії “Грузинська мрія – Демократична Грузія”, за даними каналу.

 У той же час Mtavari Arkhi віддає перемогу в Тбілісі кандидату від опозиційної партії “Єдиний національний рух” (ЄНД) Ніке Мелії з 51 відсотком голосів. Згідно з цим екзитполом, опозиційні кандидати перемагають і в Кутаїсі, Батумі, Руставі, а також у Зугдіді.

Попри те, що офіційні результати виборів будуть оприлюднені до ранку 31 жовтня, ЦВК Грузії повідомила, що активність виборців у другому турі виборів склала 49,9 відсотка.

Нагадаємо, що 2 жовтня  відбувся перший тур місцевих виборів у Грузії. Тоді 47 відсотків набрала правляча “Грузинська мрія”, на другому місці закріпилося ЕНД, засноване екс-президентом Михайлом Саакашвілі, який перебуває у в’язниці.

Судячи з кількості оприлюднених скарг, другий тур був набагато “брудніший”, аніж перший. У партії Саакашвілі заявили, що не визнають підсумки другого туру, називаючи їх повністю сфальсифікованою владою.

Зокрема, ГО “Справедливі вибори” подала 33 скарги на порушення на виборчих дільницях. Серед них: тиск на виборців з боку невстановлених осіб, незаконний облік виборців, підкуп виборців, кілька випадків фізичного протистояння.

Напади на журналістів, причому як з боку влади, так і опозиції, зафіксувала “Коаліція із захисту ЗМІ”, повідомляє Європейська правда.

Ніка Мелія прибув на одну з виборчих дільниць, на якій спостерігач від опозиції зафіксував масове вкидання бюлетенів. Відразу ж на цю дільницю прибули й агресивно налаштовані проти нього молодики. Одному з них вдалося прорватися через охорону та вдарити опозиціонера.

А тим часом партія влади отримала перемогу в усіх містах, навіть у тих, де за результатами першого туру лідирували опозиціонери. Опозиція натомість вже заявляє про фальсифікації цих результатів і про вкрадену перемогу, готуючись захищати результати виборів.

Багато що буде залежати від вердикту міжнародних спостерігачів, який планується оприлюднити 31 жовтня.

Втім, якими б не були ці висновки, схоже, що джина з пляшки вже випущено – нове вуличне протистояння влади та опозиції стає неминучим. І воно має шанси стати більш гострим, аніж попередні. 

Ніка Мелія (він же лідер “Єдиного Нацруху”) вже заявив про мобілізацію прихильників сьогодні о 19:00 на проспекті Руставелі. Він закликав усіх шанувальників опозиції зібратися в неділю о 19:00 на площі перед парламентом.

За його свідченням, на мітингу буде зроблено заяви про подальші дії опозиційних сил, які не визнають підсумки другого туру місцевих виборів.

“Вчорашні вибори проходили на фоні використання тотального насильства. Тому наша боротьба вчора не завершилася, вона розпочалася. Наша боротьба буде мирною, але дуже жорсткою”, – сказав Мелія на брифінгу.

Як відомо, 14 жовтня на площі Свободи в центрі Тбілісі вже відбувався мітинг прихильників затриманого колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі з вимогою його звільнення – дійство прозвали “Міхомайжаном”.

Щось подібне у Грузії відбулося рік тому – після парламентських виборів, результати яких, на думку опозиції, були сфальсифіковані. Але тоді ситуацію вдалося стабілізувати завдяки посередництву ЄС.

Однак тепер, коли правляча грузинська партія встигла суттєво погіршити відносини із Заходом, шанси на таке посередництво виглядають набагато меншими.

А відповідно, Грузія виявляється ледь не приреченою на нове протистояння, ймовірно, ще більш гостре за попереднє.