Міліція Львівщини налагодила співпрацю із «ПриватБанком» для того, щоб ефективніше та швидше боротися із шахраями, що крадуть кошти з банківських карток. Про це сьогодні, 5 березня, розповіли під час прес-конференції у ГУ МВС Львівщини.

Як зазначив активіст Роман Матис, наразі в ГУ МВС України у Львівській області йде серйозна робота з кадрами.

«Для підвищення грамотності та поінформованості  працівників міліції були запроваджені нові системи оцінки якості роботи. Нині ми намагаємось налагодити контакти в районах. Наше завдання допомагати громадськості та правоохоронцям знайти контакти. Також для того, щоб боротися із шахраями, ми допомогли правоохоронцям налагодити контакт із бізнессередовищем. На нашу пропозицію відгукнувся «ПриватБанк», – розповів Роман Матис.

Капітан міліції, заступник начальника УКЗ ГУМВС України у Львівській області Роман Баховський наголосив, що у листопаді в міліції провели соціологічне дослідження, і воно показало, що дуже великий відсоток працівників правоохоронних органів прагне до змін.

«У нас є основа – створена критична маса людей, які хочуть щось міняти. Цей проект по співпраці у боротьбі із кіберзлочинністю та шахрайством може бути запроваджений і в інших регіонах України», – сказав Роман Баховський.

Керівник відділу кіберзлочинності ГУ МВС Львівщини Олег Кріп зауважив, що один із видів злочинів – це шахрайство у мережі загального доступу Інтернет.

За його словами, у кожному райвідділі є працівники, які закріплені за кіберзлочинністю.

«Сьогодні ми намагаємося пояснити, як працювати із такими видами злочинів, адже у деяких районах після повідомлення про злочин правоохоронці не знали, як діяти. Правильні перші кроки в розслідуванні дають можливість отримати інформацію необхідну для розкриття злочину. Раніше інформацію щодо банківської сфери можна було отримати лише через суд. Слідчому необхідно було їхати в головний офіс банку в Дніпропетровськ і там робити необхідні виїмки інформації. Це займало до двох місяців. Тепер ми можемо отримати необхідну інформацію  в офісі у Львові. Після налагодження співпраці із «ПриватБанком» ми отримали можливість обійти бюрократичну тяганину та у стислі терміни отримати усю необхідну інформацію», – наголосив Олег Кріп.

Керівник служби безпеки західного ГРУ «ПриватБанку» Петро Харкавий зауважив, що практично у всіх повідомленнях про шахрайство з картками є вина самих клієнтів, які розголошують свою інформацію по картках.

«До людей телефонують, представляються працівниками банку і під виглядом перевірки чи інвентаризації карток просять надати інформацію щодо персональних даних клієнта. «ПриватБанк» не займається такими речами і не проводить «інвентаризації карток», тому ми просимо громадян не розголошувати персональні дані», – сказав Харкавий.

Він зауважив, що якщо протягом 10 хвилин клієнт встигне поінформувати банк про шахрайство, то оператор встигне заблокувати рахунок і кошти з рахунку не зникнуть.

Петро Харкавий наголосив, що у жодному випадку не можна розголошувати власний сіві-код, який складається із чотирьох цифр на звороті картки.

Він також зауважив, що шахраї роблять клони офіційного сайту банку і за минулий рік служба безпеки банку виявила вісім таких клонів.

Своєю чергою Олег Кріп порадив волонтерам, які збирають кошти на допомогу бійцям АТО, у публікаціях зазначати номер мобільного телефону, який не прив’язаний до банківської картки, адже знаючи номер мобільного шахраї можуть вкрасти гроші.

«За два місяці відділ кіберзлочинності направив до суду 34 кримінальні провадження і людям оголошена підозра. Щодня у відділі фіксують 1-2 заяви про шахрайство з картками», – зазначив Олег Кріп.