Голова Інституту серця Борис Тодуров міг збагатитись завдяки численним приватних компаніям, що заробляють на державному центрі та пов'язані з його родиною і найближчим оточенням. Сам він володіє великою колекцією нерухомості, яку складно придбати на одну лише зарплату. Про це йдеться в розслідуванні журналістів проекту "Наші гроші".

У сім'ї Тодурових є маєток площею 6 гектарів землі: тут і власне озеро, басейн, гостьовий будинок і навіть невелика електростанція з сонячних батарей. Формально – це подарунок дружині Тодурова, проте в держреєстрі дарувальника чомусь не вказали.

Окрім цього, дружина глави Інституту серця володіє квартирою в житловому комплексі на Позняках і квартирою на Новопечерських липках. Син Тодурова, молодий лікар Михайло – має півгектара землі поруч з маєтком батьків. Його сестра Наталя має квартиру в новобудові на Осокорках. При цьому чоловік Наталії, теж молодий лікар, купив собі ще одну квартиру там само.

2016 року в декларації Тодурова з'явилися ще дві квартири. Крім того, він вказав 11 млн заощаджень – і це за зарплати у 173 тисяч гривень на рік, а його дружина взагалі отримала лише 50 тисяч зарплатні.


Як стверджують журналісти, Тодуров зміг так збагатитися завдяки комерційним структурам, які заробляють через Інститут серця. Вони продають медикаменти установі за дуже завищеними цінами або надають комерційні послуги хворим за захмарними тарифами від імені Інституту.

Цими приватними фірмами керують родичі Тодурова або люди з його оточення. Наприклад, фірма "Профі Ко" за два роки отримала від держінституту 15 млн грн завдяки перемозі на сумнівних тендерах, де конкурентом завжди була контора, що ставила дуже високу ціну. Серед засновників "Профі Ко" – зять Тодурова.

Також існують дві "фірми-близнючки": "Альфа Медика" і "Альфа-Медика". Одна з них, та що з дефісом, записана на близьке оточення нардепа Андрія Деркача, який пов'язаний із благодійним фондом доньки і зятя Тодурова. Друга має такого ж директора і майже ідентичну структуру. Одна з них займає в Інституті серця цілий поверх і спеціалізується на підготовці пацієнтів до операції і реабілітації після. Інша запрацювала у регіонах під виглядом філіалу Інституту й укладає з місцевої владою договори із космічними цінами за послуги.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Подібних комерційних структур безліч, а пацієнти не звертають уваги, кому і скільки платять, незважаючи на те, що операції для хворих в гострому стані проводяться безкоштовно. Так, наприклад, від 2016 року МОЗ закуповує стенти і безкоштовно передає Інституту серця, але там пацієнтів переконують, що безкоштовні стенти нібито ненадійні.

"Такий от парадокс: Інститут серця скаржиться на нестачу бюджетного фінансування і одночасно закуповує медикаменти із шаленими накрутками. Віддає перемогу на тендерах за завищеними цінами фірмам, пов’язаним із керівництвом. А сам керівник Інституту протестує проти дешевших стентів, які закуповує МОЗ і передає клінікам для безкоштовних операцій, аби рятувати життя людей під час інфарктів. Одночасно на родичах цього ж керівника з’являються елітні квартири і маєток на шести гектарах лісу", – підсумовують журналісти.