Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов у ефірі програми “Народ проти з Наташею Влащенко” на каналі “Україна 24” 14 січня висловив упевненість у тому, що масову вакцинацію проти коронавірусної інфекції в Україні розпочнуть у лютому.

Про це він заявив, відповідаючи на репліки журналіста Сергія Щербини. Той нагадав, як у липні Степанов говорив у інтерв’ю “РБК-Україна”, що президент Володимир Зеленський ставив завдання Міністерству закордонних справ “максимально рухатися в тому напрямку, щоб Україна була однією з перших країн”, які отримають вакцину проти коронавірусу.

“Минулого тижня я звернувся з проханням до чотирьох своїх колег – міністрів охорони здоров’я цих чотирьох країн (Італії, Німеччини, Франції та Нідерландів, які зробили попереднє замовлення на препарат від АstraZeneca. – ред), щоб Україна також отримала пріоритетне право на отримання цієї вакцини. На купівлю. Ви ж розумієте, що після винаходу буде ціла черга, щоб отримати якусь квоту. Безкоштовно ніхто не роздаватиме вакцину. Буде важливо отримати одними з перших. Ми з боку Міністерства охорони здоров’я будемо досить активно проводити роботу, щоб отримати вакцину”, – зазначав міністр.

Журналіст заявив, що Степанов провалив завдання президента.

“Сьогодні отримують вакцини – 270 млн доз – країни Африканського союзу. В усій Європі вводять COVID-паспорти; застосунки для відстеження тих людей, які вакцинувалися – в Угорщині, Польщі, Данії, Ісландії, Державі Ізраїль. Це все відбувається вже. Ми розуміємо, що сьогодні ми до цього максимально неготові. Тобто українці будуть в ізоляції через те, зокрема, що ви провалили завдання президента”, – сказав Щербина.

Степанов відповів, що слова Щербини підтверджують, коли розпочали переговори з компаніями-розробниками і міністрами охорони здоров’я країн, де їх виробляють.

“Переговори – це складний процес. Унаслідок цих переговорів ми досягли результату, що в лютому розпочнемо [вакцину] отримувати. Так, ми спочатку розраховували, що це буде в лютому цього року. Ми зробили серйозні кроки з країнами, де виробляють вакцини. Лютий настане за два тижні, і ми дійсно розпочнемо масову вакцинацію у країні. І все, що ви говорите про паспорти та інші документи, які будуть отримувати громадяни ЄС, – їх так само будуть отримувати громадяни України. Закупівля вакцини – не просто якась комерційна річ. Це питання, над яким працювали і МОЗ, і МЗС, також президент спілкувався з колегами – лідерами країн, які виробляють вакцини. Це напружена робота”, – додав він.

Степанов заявив, що в Міністерстві охорони здоров’я одразу заявляли, що в Україні розпочнеться вакцинація в лютому.

“Це було відразу сказано, з огляду на наші переговори. Я точно знаю, що ми почнемо вакцинуватися з лютого цього року. Це те, що у нас точно є. Якщо ми орієнтуємося на те, що у нас уже підписано з компанією Sinovac, це 700 тис. доз, вони нам мають доправити протягом 30 календарних днів від дня реєстрації. Ми очікуємо, що вони закінчать реєстрацію в січні і ми розпочнемо вакцинацію”, – сказав міністр.

Він додав, що зараз усі зареєстровані вакцини дістали схвалення лише на екстрене використання.

“Така країна, наприклад, як Японія, яка привезла вакцини, не розпочинала вакцинацію і не буде починати принаймні до початку березня. Вони чекають, дивляться, що відбувається у світі з вакциною. Ми маємо знати, що жодна вакцина не закінчила третю стадію випробувань, найближчий термін закінчення однієї з вакцин – це кінець 2021 року. Зараз іде екстрене використання вакцин”, – підкреслив Степанов.