Днями громадські активісти провели акцію протесту «АвакOFF» з вимогою відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Йому закидають фіктивність реформи поліції та кришування корупційних оборудок. Сам міністр у відставку так і не пішов, а протестувальники не виключили повторення подібних акцій в майбутньому. – повідомляє Корупція.Інфо

Слідство.Інфо може додати ще підстав для обурення діями міністра. Раніше ми вже показали, як родина Авакова привласнила землю під Харковом. Тепер йдеться про численних вкладників його банку, які залишилися без грошей. В той час як фірми, наближені до родини міністра, забирають з банку все найцінніше. 

Харків, 2012 рік. Арсен Аваков з січня в Італії, куди тікає після початку переслідувань правоохоронців за підозрою в земельних оборудках. Бізнес Авакових тріщить по швах. Банк «Базис» — дітище самого Авакова, його родини і близьких партнерів — позбавляють ліцензії і починають процес ліквідації. Тисячі клієнтів, серед яких як студенти і держпідприємства, так і знані харківські бізнесмени, тамують подих.

І недаремно. Окремі вкладники «Базису» свої кошти отримати назад не можуть досі. Ми розшукали одного з них у Харкові. Пані Галина свого часу поклала в «Базис» гроші, що отримала як спадщину. Тепер в якості спадку у неї відписки і судові засідання. 

«У мене було спершу два вклади — один валютний, один гривневий… Ну і десь 28 вересня. коли почався ажіотаж, від усіх вимагали заяву, ну і я к тому натовпі оформила, написала заяву, зробили мені копію, забрали у мене ці депозитні сертифікати в оригіналах. І видали мені папірець, в якому половину написаного взагалі не видно. Потім я зверталася і мені сказали — дзвоніть, буде майно реалізовуватись і в міру необхідності ми будемо повертати ці грошові вклади. В порядку черги. Ваша черга сьома, тому чекайте» — розповідає жінка.

Таких вкладників, як Галина у «Базиса» було багато. Але вони не єдині, кому банк не повернув гроші. Є й ще одна група ошуканих кредиторів. Це підприємства, які тримали в банку Авакових сотні мільйонів. Наприклад, харківський «Турбоатом». Підприємство, а отже і держава, втратили понад 135 мільйонів гривень, які лежали в «Базисі» в якості депозиту. 

Нині розслідуванням цього епізоду займається Генпрокуратура. Там нам не захотіли розповідати більше, посилаючись на таємницю слідства. Лише запевнили – розслідування триває. Та «Турбоатом» — не єдиний приклад. В судовому реєстрі ми знайшли історії й інших держустанов, що тримали гроші в Базисі, залишилися без них і досі судяться за свої вклади.

Після революції Арсен Аваков сідає у крісло міністра внутрішніх справ. Бізнес його родини відроджується буквально з попелу. Повстає з мертвих і банк «Базис» — в другій половині 2014-го за позовами структур дружини Авакова Інни суди повертають їм контроль над банком, його документацією і нерухомістю, яку так і не розпродали офіційні ліквідатори. А тепер уявіть себе Міністром внутрішніх справ України. Ваша родина повертає собі контроль над банком, у якого були вкладники, котрі не змогли повернути свої гроші назад. Зайнятися поверненням відібраного? Аж ніяк.
4970ff7c753de7dba14d0f10e51667df

Та сам Міністр з цією тезою не погоджується. Арсен Аваков стоїть на своєму – банк ліквідувала злочинна влада і, відповідно, всі втрати – на її совісті: 

«В 2014 році, коли я повернувся з вигнання банк «Базис» було ліквідовано і він зараз ліквідований. Викреслений з реєстру. Суд ухвалив рішення про те, що ліквідація була незаконною, але не повернув ліцензію. І, на жаль, вже не повернути всі ті активи, всі ті втрати, яких зазнали» — каже Аваков.

Кінець 2015-го. Уряд Арсенія Яценюка почувається все менш впевнено, а заклики до відставки звучать все частіше. В цій непевній ситуації, краще вивести з банку все найцінніше, а сам банк з боргами переписати на підставних осіб.  Замість компаній родини Авакових, в банку з’являються нові власники. Хто вони?

Найбільший пакет акцій відійшов нікому невідомій до цього компанії «Біо-М» з прифронтового Бахмуту. Її засновник  – Євген Пилипенко. Саме він тепер власник акцій банку. І це він одноосібно сформував нову наглядову раду «Базису». 

Туди увійшли його син Юрій, що раніше працював в «Базисі» охоронцем, їхня землячка Яна Єлантьєва, що ніде не працювала останні п’ять років і студент з Костянтинівки, без жодного досвіду роботи і середньою освітою – Кирило Анохін.

Нам вдалося додзвонитися до нового власника «Базису». За словами Пилипенка, гроші від Нацбанку поки що не надійшли на рахунки. 

Чим, окрім зміни наглядової ради, зайнялися нові власники? Перенесли центральний офіс з Харкова у Дніпро, а з Дніпра – у прифронтове місто Бахмут, подалі від сторонніх очей, виконавчої служби і незадоволених таким станом речей вкладників. Це суттєво ускладнило життя останнім.

«Коли я звернулася до нашого суду, за місцем перебування відповідача і за місцем проживання позивача, то тоді вже Київський районний суд взяв на розгляд, призначив слухання, але справа в тому, що відповідач у справі написав апеляційну скаргу у зв'язку з тим, що він вніс зміни до реєстру юросіб і поміняв юридичну адресу. Справа повинна слухатися за місцем перебування юрособи… Для мене Дніпро — це взагалі тайга» — пояснює вкладниця пані Галина. 

Ця логіка зрозуміла. Спочатку вкладники банку зверталися до місцевого суду в Харкові. Згодом їм довелося їхати вже в Дніпро. Тепер цілком ймовірно, що суди відбуватимуться у Донецькій області, поруч із фронтом. Цей квест під силу далеко не всім.

Що ж могло спокусити цих нових власників банку Авакових? Елітна нерухомість, що «висіла» у власності банку і чомусь не була розпродана офіційними ліквідаторами. Що з нею зробили? Правильно, швиденько знайшли їй нового господаря ледь не одразу після зміни власників банку – у грудні 2015-го.

Так, з власності «Базису» зникла будівля колишнього відділення у провулку Мар’яненка майже в центрі Харкова, приміщення на вулиці Клочковській і Московському проспекті. 

Швидко «збули» і величезний котедж разом із землею за кілька кілометрів від Харкова, в селі Чайківка Дергачівського району. І будівлю на вулиці Плеханівська в Харкові, також колись належала «Базису». У ній, до слова, теж розміщувалося відділення банку. Була у «Базиса» нерухомість і в Києві. Точніше, в самому його центрі – Бессарабська площа, ріг Басейної і Великої Васильківської. Квадратний метр тут – на вагу золота. Кілька сотень квадратних метрів – взагалі безцінні. Була – і зникла. Ринкова вартість такої нерухомості обчислюється десятками мільйонів гривень. Ці гроші могли покрити збитки держави і невиплачені залишки вкладників. Але про них вкотре ніхто не згадав.

Новим власником всього цього майна стала маловідома компанія» «Зума Інвест Капітал». І традиційного для українських реалій, в неї кіпрський засновник. Щоправда, директори у кіпрській фірмі – українці. Та ще й які! Першим директором фірми став бахмутчанин Олексій Комісаров. Його резюме дворічної давнини на сайті пошуку роботи говорить саме за себе — донедавна Комісаров був простим автомеханіком, а став магнатом нерухомості, яка колись належала «Базису». 

Пояснити ситуацію з нерухомістю нам взявся Харківський антикорупційний центр. Він зіткнувся з цією історією випадково. Активіст організації і депутат міськради Ігор Черняк побачив в проекті рішення міської ради питання про виділення землі для «Зума Інвест Капітал». І почав розбиратися.

«Можна припустити, що це може бути певною схемою збереження цього майна, для того, щоб воно не підпадало під якісь вимоги, які теоретично можуть бути заявлені до банку «Базис». І на сьогоднішній день є зовсім інший власник майна, і цей власник може використовувати його так як вважає за потрібне. Відповідно він може його використовувати у власній господарській діяльності, може здавати в оренду, може відчужувати будь-яким іншим особам, це майно може виступати як заставне майно для одержання якихось позик», — каже активіст.

Сам же Міністр Аваков участь своєї родини у виведенні активів з банку, звісно, рішуче відкидає.

«Заява в газетках про те, що ліквідований банк продовжує скуповувати землю навколо Харкова і Києва я теж читав, по-моєму, вчора. Це повна нісенітниця, маніпуляція і брехня, — заявив нам Аваков і додав, що той факт, що його дружина продовжує володіти незначною частиною акцій «Базису» ні про що не говорить. Більше того, Аваков скаржиться, що його родина майже не отримала грошей від продажу банку. — Тому що банк, я вам сказав, був ліквідований ще в 11 році і там були тільки збитки. На жаль… Він був знищений як бізнес і там були величезні збитки. В тому числі й для мене. І для моєї сім'ї. Для моїх компаній. Для всіх, пов'язаних зі мною людей. В тому числі й для звичайних вкладників. І звичайних компаній… І сьогодні всі, хто постраждав, на скільки я поінформований, розглядають питання про звернення позову до Нацбанку щодо незаконної ліквідації цього банку», — виправдовується Аваков.