Частина експертів не бачать передумов для погіршення ситуації, принаймні поки не закінчиться виборчий процес

Березневий курс валют був мінливий, як погода навесні. У першій половині місяця гривня досить стабільно зміцнювалася, відвоювавши за два тижні у долара копійок 50. Офіційний курс знизився з 26,86 грн 1 березня до 26,31 грн 12 березня, досягнувши значень, на яких гривня трималася влітку минулого року. Однак потім так само стабільно курс долара почав зростати, і до 22 березня "зелений" не тільки повернув втрачені з початку місяця позиції, але і впевнено подолав психологічну позначку, досягнувши показника 27,25 грн. Втім, через кілька днів він знову відкотився в зону 26 грн, але останнього банківського дня березня повернувся до позначки 27,24 грн.

Такі курсові коливання цілком можна було б порахувати "передвиборчою панікою". Однак схожі курсові метання спостерігалися і роком раніше. Тоді в березні гривня теж півмісяця зміцнювалася, потім падала, а ближче до кінця місяця почала кидатися то в одну, то в іншу сторону.

Втім, порівняно з торішніми значеннями, зараз українська національна валюта трохи ослабла. Якщо в березні 2017-го рекордом зміцнення гривні став показник 25,92 грн, то цього року – 26,31. Ослаблення гривні 2017-го обмежилося значенням 26,9 грн, а цього року ми бачили курс вище 27 грн.

Нацбанк оцінює ситуацію на валютному ринку як "переважно сприятливу".

"У першій половині місяця бізнес активніше продавав іноземну валюту, що, зокрема, обумовлено завершенням термінів сплати річних податків до державного бюджету. Водночас у другій половині березня попит на валюту зріс, що частково відображало ситуативну покупку з боку окремих учасників ринку", – пояснює НБУ поведінку гривні в своєму макроекономічному і монетарному огляді за березень 2019 року.

За підсумками місяця номінальний ефективний курс гривні (НЕОК) зміцнився на 1,1%, а реальний обмінний курс (РЕОК) – на 1,4% (в лютому зміцнення становило 2,8%). У річному вимірі НЕОК зміцнився на 10,8%, а РЕОК – на 16,3%. Українська гривня залишається валютою, яка зміцнюється по відношенню до долара більше, ніж валюти інших країн, наших основних економічних партнерів.

Першого дня квітня, відразу після першого туру виборів президента України, гривня продемонструвала намір зміцнюватися. Офіційний курс гривні знизився на 4 копійки – з 27,24 до 27,2 грн. На вівторок, 2 квітня, НБУ встановив курс 27,19 грн.

Проте ослаблення гривні останніми днями березня змушує шукати відповіді на запитання: за якою траєкторією рухатиметься курс гривні в квітні? Чи вплинуть на національну валюту вибори і, зокрема, їх результати?

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що в квітні дестабілізації курсу гривні чекати не варто.

"Наразі істотних коливань не буде. Курс так і триматиметься близько 27 грн. Якби були акції протесту – це вплинуло б на курс. Але паніки я не бачу, нового Майдану – теж, якихось екстремальних економічних ризиків теж немає. Тож в цілому, я думаю, все буде більш-менш спокійно", – прокоментував він ситуацію.

Стосовно ж ситуації після другого туру виборів, тут багато що залежатиме від імені переможця і від тієї економічної політики, яку він проводитиме, вважає Олександр Охріменко.

Економічний експерт Ерік Найман також вважає, що після виборів валютний ринок "заспокоїться". "Напередодні (він) сіпнувся вгору, бачив вчора покупку по 27,32 грн за долар", – написав економіст в Facebook.

А ось аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко дотримується думки, що багато чого залежить від позиції основних кандидатів.

"Курс залежатиме від риторики провідних кандидатів. І якщо з монетарною політикою нинішнього президента в більшій мірі все ясно, то у Зеленського поки немає чітких орієнтирів щодо майбутньої політики, як і ніхто не знає майбутній склад його Кабміну. І це не дозволяє гривні зміцнюватися", – вважає експерт.

Стосовно ж середньострокової перспективи, за словами Максима Пархоменка, позиції у гривні "загалом досить позитивні".

"Найімовірніше, відразу після виборів ми побачимо зміцнення нашої валюти, після ясної позиції щодо майбутньої монетарної політики", – говорить він.

Керівник відділу аналітики FOREX CLUB Андрій Шевчишин прогнозує, що квітневий курс долара буде вище нинішнього.

"Курс гривні в квітні може коливатися в діапазоні 27-28,5 грн за долар на тлі спекуляцій на ринку після першого туру президентських виборів. Спроби подолати позначку 28 грн за долар будуть нестійкими і збиватимуться НБУ. Курс євро очікуємо в діапазоні 30-32 грн", – вважає експерт.

Пояснюючи такий прогноз, Шевчишин говорить, що сьогодні істотну підтримку гривні надають іноземні інвестори, які активно купують гривневі ОВДП. Зокрема, тільки за березень частка нерезидентів в гривневих ОВДП зросла на 50% – до 20,3 млрд грн.

"В умовах низької прибутковості за облігаціями в Європі і гальмування прибутковості облігацій в США інвестори бачать в Україні високоприбуткові можливості для вкладень. Разом з тим після результатів першого туру виборів нерезиденти, найімовірніше, займуть нейтральну вичікувальну позицію, без активних нарощувань вкладень в ОВДП. Відповідно, пропозиція валюти на ринку знизиться", – говорить він.

При цьому наприкінці квітня, на його думку, тиск на гривню може посилитися. Це буде пов'язано як з проведенням другого туру президентських виборів, так і з високими виплатами за зовнішнім боргом в перших числах травня.