Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес звернувся до країн, які залишаються осторонь війни в Україні. Він попередив, що з такою позицією президент РФ Володимир Путін “з’їсть” всіх.
Британський політик відреагував на підтримку Словаччиною української сторони у війні проти Росії. При цьому Уоллес висловив застереження країнам, які не приймають чиюсь сторону.
“Якщо ви будете сидіти на паркані з президентом Путіним, він, врешті – решт, з’їсть паркан, а потім з’їсть вас”, – підсумував Уоллес.
На фоні таких жорстких заяв Євросоюз затвердив сьомий пакет антиросійських санкцій, включаючи часткове ембарго на золото з РФ, бойкот найбільшого російського кредитора “Сбербанку”, санкції проти ще 50 фізичних та юридичних осіб і це не може не бути чудовим сигналом.
Осторонь залишатися точно не можна, на двох стільцях не всидиш, а будь-який рух у напрямку збільшення санкціонованого тиску на країну-агресора, навіть такий незначний, однозначно є позитивним, підкреслив виданню Коментарі Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.
“Це не сьомий пакет, а шостий із половиною пакет санкцій. Те саме введення ембарго на російське золото де-факто існує з того моменту, коли було заморожено валютні резерви центробанку Росії (Сбербанк). Що різко обмежило депонування російського золота у європейських та британських банках. Тож, по суті, росіяни не поставляють золото на європейський ринок уже досить давно. Це стосується й ювелірних виробів, – зазначає експерт. – Можна сказати, що ЄС зараз юридично підтвердив те, що вже існує сьогодні. До того ж європейці трохи відійшли від минулих санкцій. Наприклад, відкрили можливість проведення операцій із продуктами харчування та хімудобреннями”.
“Але треба розуміти, що колапсу там не буде, голоду теж не буде. Можливості російської економіки, як будь-якої країни з величезними матеріально-технічними ресурсами, досить великі. Але технологічне усихання та відсталість активно накопичуватимуться, як і зростання безробіття, погіршення рівня життя народу. Як і неможливість виробляти у великих обсягах інноваційну військову техніку (це вже є), – пояснює експерт. – Санкції будуть бити на, скажімо так, не знищення, а виснаження російської економіки. У цьому їхня мета. А припинити війну санкціями не можна. Це можна виключно силами та можливостями ЗСУ”.
Директор Українського інституту політики Руслан Бортник не сумнівається, що запроваджені “золоті обмеження” будуть відчутні для Росії.
“Потенційно країна-агресор може втратити від 3 до 15 млрд доларів, – запевняє він. – За підсумками минулого року через Британію, через країни ЄС Росія експортувала 266 тонн золота на суму 15,4 млрд. Очевидно, що тепер цей експорт буде серйозно обмежений. Але ми поки що не знаємо – наскільки. Адже ключовими споживачами російського золота залишаються багато країн Близького Сходу, Азії. До того ж, йдеться лише про часткове ембарго на золото. Вони стосуються порошку, напівфабрикатів, золотих монет, відходів та брухту”.
Персональні санкції та санкції проти окремих організацій, звісно, також важливі, упевнений Руслан Бортник. Але наголошує, що цей пакет санкцій точно не можна назвати переломним чи проривним.
“Звичайно, важливим є сам факт запуску нового пакету санкцій. Особливо на тлі послаблення деяких раніше введених обмежень (мова про експорт продовольства, добрив, титану, про частину банківської системи, про вирішення питання з транзитом до Калінінграда). Однак цей пакет – більш символічний. Той, хто показує, що Європа не відмовляється від санкційного тиску на країну-агресора. Але шукає ефективніші механізми, адаптуючи санкції щодо РФ, намагаючись зробити їх болючішими для неї і менш відчутними для себе”, – резюмує Руслан Бортник.