Заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане не погоджується з критикою про те, що НАТО недостатньо допомагає Україні у захисті від жорстокої агресії РФ, тому що роль Альянсу варто розглядати повністю з усім, чим допомагають партнери.

Про це він сказав в інтерв’ю “Європейській правді”.

“У нас у НАТО є згода про “розподіл ролей”. Альянс як такий надає Україні нелетальну допомогу, а держави-члени – летальну зброю. Зрештою, що важливіше для вас самих: цей розподіл, чи вам цікавий кінцевий результат, тобто надана Україні допомога? Тому я раджу друзям у Києві сприймати нашу допомогу в цілому”, – зазначив Джоане.

Щодо запитання про те, яку нелетальну допомогу надала саме НАТО  він уточнив, що це паливо, засоби хімічного, біологічного та ядерного захисту, підтримка в кіберпросторі, боротьба з дезінформацією, підтримка стійкості України, а також навчання для українських військових, що відбувалися після 2014 року.

“Звичайно, ми всі аплодуємо та неймовірно захоплюємося сміливістю ваших солдат. Але один з компонентів їхнього успіху на полі бою – це те, що їх навчили веденню бою за стандартами НАТО! Це робив і Альянс як організація, і окремі союзники – канадці, британці, американці, поляки, румуни тощо.

Нинішня настільки успішна діяльність ЗСУ – це комбінація героїзму та винахідливості. Ми справді бачимо багато класних військових рішень з їхнього боку. Але це – як раз ті рішення, які відповідають натівському стилю, які стали можливі завдяки тим підходам до командування, яким ми вас вчили. І це допомагає Україні!”, – підкреслив заступник генсека.

Крім того, Джоане додав, що Україна може розраховувати також на поступовий перехід на зброю західних зразків, тому що резерви її радянських запасів вже вичерпуються, і НАТО також зіграє у цьому чималу роль.

Водночас Мірча Джоане наголосив, що союзники зумисно розподілили ролі так, аби зустрічі “формату Рамштайн” для підтримки України зброєю координувалися не через Альянс.

“Коли ми узгодили такий розподіл задач – Альянс працює з нелетальними засобами, а союзники надають Україні військову підтримку – це рішення було навмисне. НАТО – це організація, на якій зав’язані ризики, і ми маємо найретельніше уникати ескалації та можливості війни між Росією та НАТО, яка не піде на користь нікому. За всієї поваги до України, але наше завдання номер один – це захист мільярда людей, що живуть на просторі НАТО. Але я нагадаю, що нещодавня зустріч контактної групи з підтримки України, тобто “у форматі Рамштайн”, проходила тут, у штаб-квартирі НАТО, перед міністерським засіданням Альянсу”, – зауважив він. 

Варто зазначити, що для того, аби ефективно протистояти російським окупантам, Збройним Силам України потрібні американські винищувачі F-15 і F-16. Це дасть нам значну перевагу над ворогом у повітрі.

Про це заявили двоє українських пілотів із псевдонімами Мунфіш і Джус, які навчались у США.

Один з пілотів пояснив, що у росіян очевидна технічна перевага в повітрі. Однак якби українські захисники мали американські винищувачі, то це щонайменше зрівняло б нас із ними або навіть забезпечило перевагу.

“З іншого боку, ми розглядаємо ці винищувачі як дуже важливий елемент захисту України від подальшої ескалації. Це інструмент, який гарантуватиме, що Росія більше не нападе на Україну,”– зауважив він.

За словами іншого льотчика, сучасніші американські літаки дозволять українським пілотам забезпечити кращий захист територію України від російських ракет.