Україна має намір залучити вище керівництво Росії до відповідальності за окупацію Криму і війну на Донбасі через Міжнародний кримінальний суд (МУС).

Таку думку заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов висловив ZN.UA в інтерв’ю, яке було опубліковано 25 листопада.

За його словами, Україна в цьому питанні вирішила йти своїм шляхом.

“Вище політичне і військове керівництво РФ, причетне до скоєння військових злочинів, ми пропонуємо залучати до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді, а дії його поплічників і виконавців розслідуємо в Україні в рамках національного законодавства”, – зазначив Мамедов.

Також він зазначив, що Україні буде складно домогтися створення міжнародного трибуналу по агресії проти неї.

“На мою думку, в даний час досить складно говорити про створення міжнародного трибуналу по ситуації в Україні, оскільки для цього потрібно рішення Ради Безпеки ООН, яке явно не схвалить РФ. Тому, цілком можливо, Україні варто розглянути можливість створення гібридного суду, який буде поєднувати як національний, так і міжнародний елементи, що підвищить і ефективність, і об’єктивність судового розгляду “, – сказав він.

Заступник генпрокурора зазначив, що “перш за все важливо провести всебічне розслідування всіх військових злочинів і злочинів проти людяності, скоєних РФ на території України в умовах збройного конфлікту за майже сім років”, а також “довести в національних і міжнародних судових інстанціях реалізацію державою-агресором загального контролю над тимчасово окупованими територіями “.

“Питання формату механізму правосуддя, який повинен відповісти на наслідки збройного конфлікту, надзвичайно складний. З одного боку, ми розуміємо, що сама по собі національна система правосуддя не зможе ефективно впоратися з усіма фактами скоєння злочинів. В першу чергу, якщо мова йде про політичну і військову еліту… З іншого боку, світова практика дає нам достатньо прикладів і механізмів і аналізуючи їх ми можемо говорити про успіх або проблеми”, – пояснив Мамедов.

Він вважає, що “безперечно успішним прикладом” є Міжнародний трибунал по колишній Югославії, а “категорично невдалим досвідом” – Спеціальний трибунал по Лівану.

“Який саме варіант потрібен нам? … Зрозуміло поки одне, що потрібно створювати власну модель, яка і стане ефективною. Чи буде вона національною, гібридною (тобто змішаною) або міжнародною – складне питання, але найбільш ефективну модель ми в перспективі запропонуємо . У будь-якому випадку мова може йти про створення окремої структури, але чи буде вона поєднувати національні та міжнародні елементи. чи буде це окремий міжнародний суд – потрібно визначатися “, – розповів Мамедов.