В Україні гряде четверта хвиля мобілізації. Про це заявив міністр оборони Степан Полторак на зустрічі з військовими в Харківській області.

За його словами, це необхідно, щоб провести ротацію солдатів у зоні бойових дій.

"Мобілізація потрібна, бо треба міняти хлопців, які вже півроку перебувають на фронті", – сказав Полторак.

 

КОГО ЗАБЕРУТЬ

У Міноборони заявляють, що мобілізація торкнеться тільки військовослужбовців запасу.

"Це буде планова ротація, співробітник прес-служби Міноборони Валентин Буряченко. – Люди по півроку перебувають на передовій, а організм не залізний, і їх потрібно поміняти. Хлопців, які стоять на лінії фронту, виведуть у тил".

За його словами, приймати рішення про кількість призовників і терміни проведення мобілізації буде Верховний головнокомандувач – президент.

"Міноборони тільки розробить пропозиції і відправить їх на підпис Петру Порошенку, а він уже прийме рішення. Мобілізація стартує тільки після підписання ним указу (і голосування за нього в парламенті. – Авт.)", – Резюмував Буряченко.

 

Дати не називаються, але за оцінками експертів мобілізація може початися відразу після Нового року. Вона торкнеться військовозобов'язаних запасу (мають військову професію, закінчили військову кафедру або служили в армії) у віці від 18 років до (в середньому) 40 років; для вищих офіцерів – до 65.

 

ХОЧУТЬ ДОДОМУ

Самі солдати, які знаходяться на передовій, що дуже чекають ротації, проте не вірять, що після мобілізації їх відправлять додому.

"Звичайно, ми всі за, – каже солдат Олексій, який охороняє українсько-російський кордон в Харківській області. – Люди служать по півроку і більше, пора б їх поміняти.

 

"Потрібно не масово забирати людей, а закінчувати цю війну: вести переговори з ким тільки можливо. Загинуло вже занадто багато людей, і просто нова мобілізації нічого не вирішить", – вважає мама 24-річного військовозобов'язаного Костянтина Надія Стоянова.

 

ПРОБЛЕМИ.

Як розповів військовий експерт Сергій Згурець, людський ресурс для проведення мобілізації в Україні є, але можуть з'явитися проблеми.

"Закликати є кого. Ті військовослужбовці, які отримали приписні свідоцтва (повістки) ще під час третьої хвилі мобілізації в липні, за фактом були покликані не все. Головна проблема – підготовка призовників, тому що далеко не всі з них щось пам'ятають з часів служби. Тренуватися хлопці повинні однозначно більше місяця ", – вважає експерт.
 

А ось президент Атлантичної ради України Вадим Гречанінов впевнений, що незважаючи на те, що людський ресурс ВСУ має, четверта хвиля мобілізації може розбитися об небажання українців воювати.

"Ми можемо зіткнутися з тим, що люди просто не хочуть воювати. Пов'язано це з тим, що вони просто бояться" дурних "смертей, адже вся Україна знає про Іловайськ котлі та інших, коли солдати потрапляли в оточення", – підкреслив Гречанінов.

Голова Центру воєнної політики та безпеки Євген Шелест, навпаки, вважає, що мобілізація потрібна і новий призов доукомплектує військові частини.

"Чим більше людей буде в армії, тим краще. Це необхідно для виконання більш складних завдань, які можуть стояти перед військовими. Адже якщо бойові дії затягуються і можливі гірші варіанти, то доведеться збільшувати чисельність армії", – резюмував Шелест.

 

ВОЛОНТЕРИ

До слова, волонтери можуть отримати статус учасників бойових дій. Таку думку висловив міністр оборони Степан Полторак.

"Моя думка, що і волонтери, які поруч з нами на фронті, отримують поранення, також повинні мати статус учасника бойових дій", – сказав Полторак.

За його словами, Кабмін спростив для волонтерів процедуру отримання такого статусу:

"Всі люди, які мають на це право, отримають статус".
 

 

Кай Кіт

за матеріалами: Сегодня