За декілька тижнів українці отримають перші "живі" гроші на оплату комунальних послуг в рамках програми з монетизації субсидії. Ці кошти громадяни мають спрямувати на полату послуг ЖКГ, а решту, якщо залишиться, можна залишити собі та витратити на що завгодно. Експерти підрахували, скільки реально можна зекономити на субсидіях.

Як працюватиме нова система і кого вона зачепить

Близько 3,7 млн сімей, більшість з яких пенсіонери, отримають субсидії на руки.
Кошти можна буде отримувати разом із пенсією або на карти "Ощадбанку".

Головне, через що чиновники критикують систему, це загроза того, що люди не будуть платити за комуналку, а гроші просто "проїдять".
Якщо ж таке станеться, то вже за два місяці, за результатами експерименту, від цієї ідеї відмовляться.

"Живими грошима" свою субсидію в березні зможуть отримати 3,7 млн сімей. Це ті, хто станом на грудень 2018 року вже були зі знижками. Якщо ж субсидію оформили в 2019 році, працюватиме інша модель монетизації (про неї пізніше).

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Таким чином, ці гроші повинні піти на оплату квитанцій за лютий. 

Гроші будуть зараховані на банківську картку (пенсіонерам разом з пенсіями), або тим, хто отримує на пошті, видадуть на руки.

Водночас працездатним субсидіантам доведеться відкривати рахунок в "Ощадбанку". 

Міністерство соцполітики зобов'язане перевести гроші для нарахування субсидій Пенсійному фонду до 27 числа кожного місяця, якщо пенсіонер отримує виплати в перших числах. Тобто, якщо ви отримуєте пенсію 3 березня, то вже 27 лютого в Пенсійного фонду повинна бути сума вашої субсидії. Так, ви одразу отримаєте і пенсію, і монетизовану комунальну знижку. Якщо пенсія приходить не на початку місяця, то Мінсоцполітики може перевести гроші на субсидії, починаючи з 1 числа.

Не пенсіонерам субсидію грошима повинні перераховувати до 11 числа кожного місяця. Так, субсидіант зможе отримати кошти ще до того моменту, як прийдуть платіжки.

Скільки покриває держава

Розмір субсидії залежить від доходу і складу родини. В середньому, за даними Держстату, він становить 713 грн. У той же час пенсіонерам можуть нарахувати пільгу до двох тисяч гривень. Громадянам, які мають середні доходи, вдасться отримати гривень 100.

Але важливо у той же час зазначити, що собі залишати можна буде тільки "здачу" після сплати комуналки.

Скільки можна зекономити

В середньому на рахунках українців, з досвіду минулих років, залишалося приблизно 1,2-1,5 тис. на сім'ю. 

Для прикладу візьмемо родину з доходом 10 тисяч гривень, яка проживає у квартирі площею 70 м.кв.

Так, строго за нормативами платіжка за комуналку (без вивезення сміття та утримання будинку) повинна становити 2,4 тис. грн. Субсидія покриє в такому випадку трохи більше 1000 грн. Родині доведеться самостійно сплатити ще 1,4 тисячі грн.

Має значення, чи утеплена квартира/будинок, та наскільки економно люди споживають воду, газ і т.д.

Якщо зайнятися енергоефективністю житла, то, за словами спеціалістів, можна зекономити третину.

Щомісячна економія на субсидії досягатиме більше 700 грн, а за опалювальний сезон збереться понад чотири тисячі гривень.

Остаточне рішення приймуть у травні

Уряд запровадив дві моделі субсидій: живі гроші на руки, та кошти на банківськиий рахунок, з якого фінустанова сама перераховує суму з платіжок на оплату ЖКГ. Яка модель виявиться більш ефективною, буде зрозуміло у травні.

Стосовно ризику, що українці не стануть платити за комуналку, уряд перестрахувався. За умовами рішення Кабміну, громадяни, які матимуть заборгованість по оплаті компослуг за два місці, втратять свої пільги.

Якщо з заборгованість досягне загрозливих масштабів для бюджету, уряд перейде на другу систему і субсидії на руки видавати не будуть. Єдине, на що зможуть розраховувати українці, це те, що вдалося зекономити.