В рамках нових домовленостей України з Міжнародним валютним фондом ціна на газ для населення значно зросте. Однак, якщо раніше мова йшла про разове підвищення тарифів, то зараз те ж саме пропонується зробити в кілька етапів. В України на це є рік.
З 1 листопада ціна на газ для населення зросте на 23,5%, що передбачає підвищення тарифів і на теплопостачання. Утім, це не кінцеве підвищення. Програма співпраці з МВФ передбачає доведення ціни на газ до ринкової, а це значить, що вирости ціна, за домовленостями, повинна ще на 40%.
Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона
Ринкова ціна розраховується на базі імпортного паритету – середньої ціни на імпортний газ за певний період. Ця складова в структурі ціни на газ для споживачів є найбільшою. Вона включає прогнозну ціну на німецькій газовій торговому майданчику (хаб NCG), а також вартість транспортування газу від NCG до західного кордону України через Німеччину, Чехію і Словаччину.
Позатим в МВФ впевнені, що не виконати такі "пільгові умови" підвищення ціни на газ Україна не зможе.
Кредитор очікує чергового підвищення навесні 2019 року – на 15%, а наступне заплановано на осінь 2019.
Яким саме буде крок підвищення, буде залежати також від ситуації на світових сировинних ринках.
Нагадаємо, що на засіданні уряду прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що ціна на газ для населення не буде підвищуватися до кінця поточного опалювального сезону.
"Хочу чітко повідомити, що ні в цьому році, ні в цьому опалювальному сезоні більше ціна на газ підвищуватися не буде. Точка", – сказав він.