Мирні переговори з Росією можуть тривати щонайменше “кілька тижнів”, хоча є ознаки того, що позиція Москви стала “адекватнішою”, сказав радник президента України Михайло Подоляк, який бере уасть у мирних переговорах.

Про це Подоляк заявив в інтерв’ю Bloomberg TV у п’ятницю 18 березня.

Ключові питання під час переговорів включають гарантії безпеки, припинення вогню, виведення російських військ і “політичне врегулювання спірних територій”, сказав Подоляк.

“Цей процес може затягнутися довше”, – сказав Подоляк, враховуючи кількість взаємовиключних позицій. 

“Є деякі поступки, на які ми точно не збираємося йти. Ми не можемо віддати жодних територій”, –.запевнив він як учасник переговорів.

Хоча повна мирна угода може зайняти більше часу, “те, що може статися за кілька днів, – це припинення вогню”, яке відкриє більше гуманітарних коридорів, сказав Подоляк.

Радник голови Офісу президента України сказав, що “російська армія не воює з українською – вони воюють тільки з цивільними”. 

За його словами, російська армія застосовує  тактику “оточення великих міст і бомбардування крилатими ракетами та авіабомбами з метою створення гуманітарних анклавів”. 

“Вони намагаються втілити в Україні сирійський чи афганський сценарій війни”, – заявив Подоляк.

Додамо, що Росія заперечувала будь-які плани вторгнення в Україну до того, як вона ввела війська, а тепер каже, що знищує лише військову інфраструктуру, хоча насправді б’є також по житлових кварталах і бере цілі міста в облогу.

Так, у Маріуполі близько 80% житлових будинків міста зруйновано російськими нападами, на місто скидають 50-100 бомб на день, а жителі не можуть покинути місто та сидять по підвалах та бомбосховищах. Із міста змогли виїхати 40 тисяч із 350 тисяч людей, повідомив радник голови Офісу президента – Олексій Арестович. 

“Найближчі підрозділи ЗСУ ведуть важкі бої на північ від Волновахи. На них наступають переважаючі сили противника – і ні про яку деблокаду Маріуполя не може йтися, їм би самим там відбитися.

Інші частини знаходяться за 100, 120, 150 кілометрів від Маріуполя. Їм ще треба подолати оборону противника там, де вони перебувають. Припустімо, вони пробили, – хоча звідки взяти ці резерви, щоб вони пробили і перейшли в наступ проти переважаючих сил, – і пішли у бік Маріуполя, вони не пройдуть більше 120 кілометрів голим степом під ударами авіації з Криму та Ростовської області.

Там побудовано потужну протиповітряну оборону противника, і авіаційну з Криму, і наземну. Були спроби надати повітряну підтримку – і вони не мали успіху.

Тому військового рішення зараз щодо Маріуполя немає… Наразі є шлях політико-дипломатичного врегулювання ситуації навколо Маріуполя, насамперед гуманітарної катастрофи”.