З 1 січня в Україні мінімальна заробітна плата збільшилася на 16,3% (на 523 грн) і становить тепер 3723 грн в місяць, але це ще не всі зміни, які відбудуться в 2018 році, передає Корупція.Інфо
Популярне: “Спочатку панкреатин, а потім…”: Стало відомо про новий заборонений препарат
Вже зараз за будь-яку, навіть саму некваліфіковану працю, роботодавець тепер повинен платити працівнику не менше 3723 грн за виконану місячну норму. Мінімальна сума погодинної оплати праці тепер становить 22,41 грн (було 19,34 грн). Причому ця норма є обов’язковою для організацій будь-якої форми власності, а не тільки для бюджетних.
В результаті підвищення мінімальної зарплати виростуть доходи у низькооплачуваних працівників. Також це позначиться на оплаті праці працівників бюджетної сфери, чиї зарплати тарифікуються по “Єдиною тарифною сіткою” (ЄТС).
Так, в 2017 році, згідно з ЄТС, мінімальний посадовий оклад (або тарифна ставка) становив 1600 грн – це 50% мінімальної заробітної плати, встановленої на минулий рік (3200 грн). Такий посадовий оклад був у працівників, чиї зарплати тарифікуються по першому розряду ЄТС. У 2018 році посадовий оклад для 1-го розряду ЄТС дорівнює прожитковому мінімуму для працездатних громадян на 2018 рік – 1762 грн. Але це вже не 50%, а 47% мінімальної зарплати.
Тарифні ставки від 1-го до 11-го розрядів нижче мінімальної заробітної плати, і тільки починаючи з 12-го – вище (3735 грн). Таким чином, тим, чиї посадові оклади віднесені до 1-11 розрядами, роботодавці повинні забезпечити доплати до мінімальної зарплати.
Тепер, щоб не було однакових зарплат за некваліфіковану працю і за роботу, що вимагає більш високої кваліфікації, повинні були б вирости зарплати і для працівників з більш високими тарифними окладами. Але пропорційного збільшення окладів не відбулося. Хоча уряд скоригував деякі тарифні коефіцієнти.
Після підвищення соцстандартів виросте і середня заробітна плата в Україні. Згідно з консенсус-прогнозом на 2018 рік Міністерства економічного розвитку, на кінець року середня зарплата виросте приблизно до 8350 грн. До грудня 2017 року цей показник становив 7470 грн. Таким чином, Мінекономрозвитку прогнозує збільшення середньої зарплати майже на 12%.
Що стосується окремих професій, в 2018 році повинні на 25% збільшитися зарплати вчителів. Таке підвищення закладено в держбюджет-2018. Очікується, що зміниться механізм нарахування зарплат для військовослужбовців, в результаті чого загальна сума виплат істотно збільшиться.
Зазвичай розмір мінімальної зарплати встановлюється на весь рік і не змінюється протягом цього часу. Однак в держбюджеті на 2018 рік за прохання президента України включено положення про можливість перегляду цього показника в середині року.