У поліції є кілька справ, якими займаються за заявою кандидата в президенти Юлії Тимошенко, і вони стосуються "сіток" іншого кандидата – Петра Порошенка. Про це в інтерв'ю для ZN.UA заявив Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України.


Він зазначив, що ці сітки багатошарові.

"Перша – низова сітка. Назвемо її "сітка вульгаріс". Особисті картки, інструкції, як проводити соціологічні опитування, угоди про винагороду. Здавалося б, що тут такого? Річ у тому, що закон трактує: будь-яка платня за агітацію – це підкуп виборця. Працю агітаторів не можна оплачувати. Навіть якщо це не завуальована агітація. Так, агітатор може сказати, що жодних грошей не отримував. Окремі й стверджують, що їхня праця – чисте волонтерство, але є й ті, хто на камеру зізнається в отриманні 500 грн…" – пояснив міністр.

За його словами, поліція з подібними порушеннями боротиметься. Не кажучи вже про спроби "стимулювання" членів виборчкомів.

"Як виглядає робота "сітковиків"? Ви заходите в під'їзд і обходите всі квартири. Ви кажете: "Я агітатор кандидата Х…" Вам у відповідь: "Пішов ти…" І так п'ять разів. Агітатор мешканців цих п'яти квартир викреслює. В інших квартирах відповідають: "Ну, поговорімо про кандидата…" Агітатор позначає жителів цих квартир як потенційно лояльних до кандидата. Так збирається первинна база даних, – зазначає міністр. – Потім включається наступний підвид "сітки", що називається "лояльність за рахунок бюджетних коштів". Приходять, наприклад, в Одесі до громадянина Труханова і кажуть: "Громадянине Труханов, ви заклали в бюджет 200 мільйонів гривень на матеріальну допомогу?" – "Так". – "Ось і виплачуйте за нашим списком…" І тут уже працює адмінресурс на рівні голів адміністрацій, мерів – із типовим посланням: "Гено, Петю, Васю, поводься пристойно, і ми врятуємо тебе від лабетів НАБУ, ГПУ, НПУ".

Обсяг ресурсів під таку схему оцінюється до 1,5 млрд грн. І справа, за словами Авакова, не так у самій астрономічній сумі, як у походженні цих коштів.

"Одна історія, коли ти використовуєш в кампанії свої гроші, хай і з незрозумілих джерел (і це вимагає окремої розмови), але свої… Але в подібній схемі кошти залучаються з держбюджету! – підкреслює міністр внутрішніх справ. – У такий спосіб за 500 -1000 гривень "поштучно" вибудовується "сітка" з мотивованих людей, які ходять і "агітують". Цільову аудиторію виділяють із тих, хто лояльно висловився про кандидата в момент первинного опитування, і отриману у такий спосіб "сітку" "запліднюють" бюджетним ресурсом. За різними підрахунками, плановане охоплення виборців – від 700 тисяч до 6 мільйонів".


Аваков зазначає, що тільки "сітка" агітаторів становить 200 тисяч осіб, а їм за роботу належить винагорода за такою схемою: 500 гривень – зараз, 500 – потім, 1000 – премія, якщо кандидат виграє.