Українські дипломати налагоджують співпрацю з різними країнами світу, збільшуючи кількість держав, які нас підтримують. Однак і досі є ті, хто намагається балансувати і дотримуватися свого роду нейтральної позиції.

Про це в інтерв’ю BBC розповів Дмитро Кулеба. Як приклад у цій ситуації він навів Індію, яка б могла нам надати багато потрібної для боротьби зброї, але не робить цього.

Дмитро Кулеба розповів, що зараз Україна веде непрості дискусії з Індією на різних рівнях. За словами голови МЗС, є два канали комунікації – по лінії міністерство закордонних справ та розмови між головою Офісу президента Андрієм Єрмаком з радником прем’єра Індії з питань нацбезпеки. Окрім того, між президентом Володимиром Зеленським та індійським прем’єр-міністром Нарендрою Моді була телефонна розмова.
Розмови з індійськими колегами Кулеба називає дружніми, але найбільшим подразником у переговорах є питання російської нафти, яку Нью-Делі купує в країни-агресорки.

Очільник українського зовнішньополітичного відомства наголосив, що Індія має чимало потрібного для України озброєння, однак вона не бажає його передавати нам та займає стриману позицію.

“Що стосується співробітництва з Росією, то нафту вони купують, навчання проводять, але окремі дуже серйозні стратегічні проєкти у сфері закупівлі російських озброєнь і спільного виробництва російських озброєнь згортаються. Тому в Індії вони продовжують балансувати, але ми будемо поступово працювати, щоб перетягувати їх на правильний бік історії”, – підкреслив Кулеба.

Зазначимо, Індія і досі продовжує купувати російську нафту, однак пильно стежить за санкціями від Євросоюзу. Станом на грудень Росія була лідером з імпорту нафти в Індію, постачаючи понад 1 мільйон барелів сировини на день. Однак у Нью-Делі кажуть, що якщо США та ЄС розглядатимуть питання введення вторинних санкцій – поставки з Росії обмежать.

Німеччина не буде відігравати ключову роль у питанні постачання авіації до України. В темі винищувачів вирішальне слово буде за США.

Як відомо, канцлер Німеччини Олаф Шольц категорично заявив, що не буде постачати Україні авіацію. Однак міністр зазначив, що рішення Берліна було важливим у постачанні танків Leopard, систем ППО IRIS-T, оскільки це німецькі технології. Проте в темі літаків головну роль відіграють США як країна-виробник.

“У питанні літаків слово Німеччини не є ключовим, тому що це американська технологія”, – додав Кулеба.

Він пояснив, що під час обговорення можливого передавання Україні винищувачів найчастіше йдеться про F-16, оскільки це наймасовіший бойовий літак.

“Звичайно, ми не списуємо з рахунків й інші літаки, такі як шведські Гріпени, французькі Міражі та Рафалі. Ми відкриті до спілкування з усіма партнерами”, – наголосив Кулеба

Під час дипломатичного турне Африкою з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим сталися дві прикрі несподіванки.

“Наскільки мені відомо, у цьому турне в Лаврова сталося дві прикрі несподіванки – у дві країни він не потрапив. На моїй пам’яті це вперше”, – сказав він.

На уточнювальне запитання журналіста, у які саме країни не потрапив Лавров, український дипломат відмовився відповідати, утім додав, що це невтішний сигнал для Росії на дипломатичному фронті.

“Ну, хай вони самі називають. Я знаю чому він не потрапив. Але це в принципі сигнал. Ще вчора здавалося, що Росія беззастережно домінує в Африці, всюди відкриваються двері і всі з обіймами їх приймають. А тут раптом починаються проблеми. Ну таке життя. Бувають проблеми не лише на фронті, але й на дипломатичному фронті”, – сказав Кулеба.

Нагадаємо, очільник російського МЗС Сергій Лавров нещодавно був в Африці, відвідав чотири країни, зокрема, ПАР і Анголу. Остання проголосувала на підтримку цілісності України в ООН у жовтні.

За даними зі ЗМІ відомо, що під час турне планувався візит Лаврова в Ботсвану, але з якихось причин він не відбувся. Водночас відомо, що Гана та Мавританія публічно висловлюють невдоволення присутністю ПВК “Вагнера” в регіоні. Мавританію Лавров все ж відвідає у лютому, але за даними Jeune Afrique не факт, що президент країни його прийме.