У жовтні завершується каденція чинного генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга. Хто займе його місце поки що точно невідомо.

Проте американське видання Politico назвало потенційних кандидатів. Багато спостерігачів вважають, що настав час, щоб НАТО очолила жінка.

Щодо Урсули фон дер Ляйєн поки немає впевненості

Багато політиків говорять про те, що на посаду Столтенберга може претендувати президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. Однак у Politico додають, що такий варіант подій – малоймовірний.

Звичайно, ця кандидатура одна з найкращих, адже фон дер Ляйєн налагодила добрі робочі стосунки з Вашингтоном. Крім того, до 2019 року вона очолювала Міноборони Німеччини і як президент Європейської комісії має досвід роботи з більшістю глав урядів НАТО.

Зауважимо, якщо її оберуть на цю посаду, вона стане першою жінкою-лідером альянсу. Однак, на думку співробітників НАТО, немає доказів того, що фон дер Ляйєн зацікавлена у цій ролі.

Розбіжності полягають також у тому, що 10 років тому країни НАТО пообіцяли перейти до того, щоб до 2024 року витрачати 2 відсотки свого економічного виробництва на оборону.

Але Німеччина, незважаючи на те, що вона є найбільшою економікою Європи, постійно не досягає мети. Крім того, деякі спостерігачі кажуть, що фон дер Ляйєн несе відповідальність за відносно поганий стан оборони Німеччини.

Марк Рютте не наполягає, але претендує

У політичних колах на пост генсека НАТО розглядають прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте. Цікаво, що політик відкинув припущення про свою роль у НАТО, заявивши, що він хоче залишити політику і «зайнятися чимось іншим».
Однак інсайдери кажуть, що нідерландського лідера не варто скидати з рахунків. Займаючи посаду з 2010 року, Рютте має значний досвід роботи з лідерами Альянсу та підтримує тісні трансатлантичні зв’язки.

Крім того, Нідерланди відносно потужні в обороні – вони є одними із найбільших європейських союзників для України. Високопоставлений європейський дипломат заявив, що ім’я Рютте продовжує лунати частіше, але «це лише чутки».

Politico стверджує, що ці припущення показують, наскільки вторгнення Росії в Україну змінило НАТО. Війна привернула увагу до Альянсу, зробивши його більш чутливим, тому союзники стали набагато обережнішими щодо того, кого вони хочуть бачити на трибуні.

Хто ще може обійняти посаду генсека НАТО?

Серед інших можливих кандидатів у політичних колах іноді згадуються прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас та прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес.
Розглядають також кандидатури міністра оборони Великобританії Бена Уоллеса, віце-прем’єр-міністра Канади Христі Фріланд, президента Румунії Клауса Йоханніса та президента Словаччини Зузани Чапутової.

Незважаючи на плітки, офіційні особи визнають, що багато з цих імен на цьому етапі політично неможливі.

Каллас, наприклад, сприймається як надто завзятий політик. На противагу Канада та деякі південноєвропейські країни розглядаються в Альянсі як відстаючі в інвестиціях оборони. Крім того, деякі країни не голосуватимуть за кандидата, який не є членом ЄС, тим самим ускладнюючи перемогу Воллеса.

Варто зазначити, що чинний генсек обіймає цю посаду понад вісім років. Під час інтерв’ю Politico Столтенберг прокоментував плітки про можливих кандидатів.

Він сатирично зазначив, що «зараз у світі є багато питань, які є важливішими». Крім того, Столтенберг додав, що планує повернутися до Норвегії.