Прем’єр Британії Ріші Сунак відмовився виключити постачання бойових літаків Україні, хоча і стверджує, що навчання управлінню ними може тривати місяці, якщо не роки.

Про це він сказав в ефірі TalkTV. Відповідаючи на запитання, чи виключає він можливість передачі літаків, прем’єр-міністр не заперечив.

“Ні, ми завжди ведемо діалог з українськими друзями про те, яким чином можна правильно підтримати Україну”.

“Питання в тому, яку підтримку ми можемо надати, яка, на нашу думку, матиме найбільше значення? Саме тому рішення, яке я прийняв як прем’єр-міністр, полягало в тому, щоб бути однією з перших країн у світі, яка надала Україні важкі танки… Потім за нами пішли інші країни” – цитує Сунака AFP.

Винищувачі, за його словами, є “неймовірно складною технікою, яка потребує місяців, якщо не років, щоб навчити людей керувати нею”.

“Наше бажання і мета полягає в тому, щоб Україна перемогла в цьому конфлікті… Отже, справа не лише в обладнанні, а й у можливостях і тренуваннях, які йдуть поряд з цим, разом з планом з нашими союзниками, який забезпечить перемогу”, – додав він.

Колишній прем’єр-міністр Борис Джонсон висловився за надання Україні більшої кількості зброї. У Вашингтоні, відповідаючи на запитання щодо ситуації з винищувачами F-16, він підтримав надання Україні усіх потрібних видів зброї.

Пізніше міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що надсилання винищувачів Україні “не було б правильним підходом”, однак остаточного рішення з цього приводу ще немає.

Таким чином він відреагував на заклик експрем’єра Бориса Джонсона надати Україні всю необхідну зброю, повідомляє Sky News.

“Я займаюся цим питанням досить довго. І я навчився двом речам: ніколи нічого не включати і ніколи нічого не виключати”, – сказав Бен Воллес з цього приводу.

Він зазначив, що в той час як ще прийнято “твердого рішення” з цього питання, він не вважає, що відправка літаків є “правильним підходом” на даний момент.

“Що зрушить цей конфлікт з мертвої точки цього року, так це здатність українців розгорнути західну зброю проти Росії”, – сказав він.

Колишній прем’єр-міністр Борис Джонсон висловився за надання Україні більшої кількості зброї, але уряд Великої Британії поки що дистанціювався від його коментарів.

Коли заходить мова про винищувачі для України, в першу чергу згадують багатофункціональний легкий винищувач F-16 Fighting Falcon, який зазвичай називають Viper (“гадюка”) через схожість силуету зі змією. Він є наймасовішим винищувачем четвертого покоління, стоїть на озброєнні майже 30 країн і довів свою ефективність у бойових умовах.

Попри те, що літак розроблявся ще у 1970-ті роки, приблизно в один час з радянським МіГ-29, він досі залишається на конвеєрі, а контракти на його виробництво розписані на десять років.

Звісно, за понад 40 років літак отримав кілька модифікацій і останні версії мають найбільш сучасне обладнання та зброю.

У понеділок ввечері з’явилася новина, що Джо Байден заперечив можливість постачання цих літаків Україні. Втім, не варто впадати у відчай – з танками ситуація була аналогічною. Ще 20 січня Пентагон оголосив пакет допомоги, в який не увійшли танки, а вже за п’ять днів Байден заявив про передачу 31 одиниці Abrams Україні.

У Пентагоні раніше запевняли, що розглядаються всі варіанти підтримки України, в тому числі не виключається надання літаків. І поки ця позиція не змінювалася.

Втім, є ще одне важливе питання, окрім власне передачі винищувачів – навчання українських пілотів та технічного персоналу.

Базовий курс для американських пілотів становить дев’ять місяців. Для українців, швидше за все, його скоротять, але навряд чи він буде меншим за 3-4 місяці.