На переконання очільника МЗС Австрії Александера Шалленберга, Євросоюз повинен змінити свій підхід під час вступу майбутніх членів, як от Україна, Молдова чи країни Західних Балкан. Повідомляє Politico.
Шалленберг звертає увагу офіційного Брюсселю на те, що розширення блоку не бюрократичне чи легалістичне прагнення.
«Це не про те, щоб застосувати кожну кому і абзац договорів – це про поширення і забезпечення певної моделі життя, відкритих вільних демократій», – наголосив австрійський дипломат.
За його словами, таке розуміння було і в минулому, коли у 1981 році до Євросоюз приймали Грецію – щоб зберегти молоду демократію, у 1986-му – коли приймали Португалію і Іспанію, яка пережила спробу перевороту за 5 років до цього.
«Розширення це не бюрократичне прагнення, це не легалістичне прагнення, це не про те, щоб застосувати кожну кому і абзац договорів — це про поширення і забезпечення певної моделі життя, відкритих вільних демократій» — сказав Шалленберг.
Він нагадав, що Греція, Португалія й Іспанія стали членами Євросоюзу, коли демократичний режим в цих країнах це не був стабільним.
«В той час ми розуміли, що необхідно забезпечити, щоб ці країни розуміли: вони є частиною нашої родини цінностей. І ми повинні зробити це ж саме зараз – з Україною, Молдовою і Західними Балканами. Але водночас ми повинні залишити в минулому бінарне мислення – коли ти або повністю держава-член, або взагалі не член. Я думаю, у нас є варіанти. Країни можуть бути членами без виконання кожної частини права ЄС» – підкреслив Александер Шалленберг.
Разом з тим, Шалленберг вважає, що Євросоюз потрібно відмовитися від «бінарного мислення», яке передбачає, що країна може бути атомної повністю членом ЄС, або повністю поза блоком.
«Я думаю, у нас є варіанти. Країни можуть бути членами без виконання кожної частини права ЄС» — сказав міністр.
На думку очільника МЗС Австрії, нові держави-члени могли б мати статус спостерігачів у Раді ЄС, брати участь в обговореннях, але ухвалення рішень залишалося б за 27 державами-членами.
«Ми не можемо чекати, оскільки ми чекатимемо, ми можемо втрати цей регіон. Ми можемо втратити Україну, можемо втратити Західні Балкани», – озвучив попередження дипломат.
Крім того, єврокомісар з питань розширення і сусідства Олівер Варгеї повідомив, що Євросоюз може представити пропозиції щодо розширення ЄС вже у жовтні.
Про це він сказав в інтерв’ю Euractiv.
За словами Олівера Варгеї, очікується, що саме у жовтні Єврокомісія представить свої щорічні звіти щодо прогресу усіх країн, що перебувають у процесі вступу до ЄС.
«Ми готові виступити зі сміливими пропозиціями і з новими ідеями», – сказав Єврокомісар.
Варгеї додав, що план розширення, який буде презентовано наступного місяця, прискорить інтеграцію нинішніх кандидатів у ЄС.
«Він включатиме все – від реформ у сфері верховенства права, демократії, економічних реформ та інтеграції до поліпшення інвестиційного клімату і надання – що також важливо – необхідної фінансової підтримки для подолання розриву в розвитку до того, як ці країни стануть членами ЄС», – сказав Варгеї.
Цей крок включатиме збільшення фондів ЄС для країн-кандидатів на вступ та надання раннього доступу до певних сфер політики блоку.
«Буде значно легше інтегрувати ці країни, якщо вони будуть набагато більш розвиненими, ніж зараз і ніж у попередніх випадках розширення», – додав він.
Коментуючи слова президента Європейської ради Шарля Мішеля про те, що ЄС повинен бути готовий прийняти нові країни-члени до 2030 року, Варгеї зауважив, що це можливо, однак для реалізації цього плану потрібно «подвоїти зусилля».