Єврокомісія готує план обмеження споживання газу для країн ЄС на випадок, якщо блок зіткнеться з катастрофічним дефіцитом.

Як повідомляє Європейська правда із посиланням на Politico, три дипломатичні джерела у ЄС розповіли, що цю пропозицію планують внести поруч із планом заощадження газу на зимові місяці.

Передбачається, що у разі надзвичайної ситуації, як цілковите припинення постачання газу з Росії, Єврокомісія зможе запровадити обов’язкові до виконання обмеження на споживання газу.

Російський “Газпром” вже цілковито зупинив або обмежив постачання 12 країнам блоку і є побоювання, що Росія не відновить постачання по “Північному потоку-1” після десятиденної перерви для планових технічних робіт.

План обмеження споживання передбачає прийняття рішення на рівні ЄС кваліфікованою більшістю, відтак окрема країна не зможе заблокувати його. Єврокомісія зможе запустити надзвичайні заходи за власним рішенням або на запит щонайменше двох країн.

Також йдуть дискусії про вимогу до країн скоротити своє споживання газу у холодну пору року, скоріш за все погодяться щодо скорочення на 10-15%.

Перші обговорення пропозиції плануються у середу 20 липня.

Додамо, Росія більше не гарантує, що після ремонту газопроводу “Північний потік” блакитне паливо знову надходитиме до Німеччини.

Про це повідомляє Deutsche Welle Ukraine.

Ситуація з газопостачанням Німеччини поступово стає дедалі серйознішою. Цього тижня російський газовий монополіст “Газпром” оголосив, що питання про газопостачання після завершення робіт з технічного обслуговування газопроводу “Північний потік”, який іде з Росії до Німеччини через Балтику, залишається відкритим. Ремонтні роботи триватимуть до 21 липня.

Офіційно “Газпром” пояснює сумніви тим, що важливу для роботи газопроводу турбіну, яку ремонтували в Канаді, досі не повернули трубопровідній компанії. Уряд Німеччини каже, що турбіни з Канади повернуть, тож підстав для обмеження поставок газу немає. Останнім часом з Росії надходило лише 40 відсотків від тих обсягів газу, які прокачувалися раніше. Російський газ відіграє важливу роль в енергозабезпеченні промисловості та приватних домогосподарств ФРН. Більш ніж половина будинків у Німеччині опалюється газом.

Іншими словами: президент РФ Путін використовує поставки газу в Німеччину як політичну зброю. Принаймні про це кілька разів заявляли федеральний міністр економіки Роберт Габек (Robert Habeck) і канцлер Олаф Шольц (Olaf Scholz). Габек в інтерв’ю телеканалу RTL зазначив: “Я б збрехав, якби сказав, що не стурбований (перспективою зупинки постачання газу – Ред.)”. Залежність від російського газу у ФРН висока, хоча уряд вживає заходів задля її зменшення.

У Німеччині за розподіл газу відповідає державний орган – Федеральне агентство з мереж. Його голова Клаус Мюллер (Klaus Müller) постійно наголошує, що пріоритет у газозабезпеченні надається приватним домогосподарствам. В інтерв’ю Redaktionsnetzwerk Deutschland він сказав, що “німецьке та європейське законодавства забезпечують повний захист приватних домогосподарств”. Але міністр економіки Роберт Габек днями поставив під сумнів, що у разі повного припинення постачань пріоритет справді отримають приватні домогосподарства, а не промисловість.

Усе це свідчить про нервозні настрої. За опитуваннями, падає й підтримка санкцій ЄС проти Росії. Клаус Мюллер попередив, що приватні німецькі споживачі мають бути готовими до потроєння ціни на газ наступного року: “Вже зараз у тих, хто отримав платіжки, ціна зросла вдвічі. При тому, що наслідки війни в Україні у них ще не враховані”. Клієнти, які раніше сплачували близько 1500 євро за газ на рік, тепер мають бути готовими викласти 4500 євро.

Вагання Габека щодо того, хто отримає пріоритет забезпечення – споживачі чи промисловість, щоби економіка не зазнала занадто великого удару, наразилися на критику з боку громадських організацій. Наприклад, голова соціальної спілки VDK Верена Бентеле (Verena Bentele) повідомила газетам медіагрупи Funke, що сім’ї з маленькими дітьми, неповносправні особи та люди похилого віку, хронічно хворі та особи, що потребують догляду, особливо залежать від стабільного забезпечення газом. Гендиректор Німецького фонду захисту пацієнтів Ойґен Бриш (Eugen Brysch) сказав, що міністр не повинен мати право вирішувати, хто зрештою отримає газ і в яких обсягах. “Бундестаг зобов’язаний ухвалити остаточне рішення щодо визначення пріоритетів”, – сказав Бриш в інтерв’ю Osnabrücker Zeitung.