Президент Зеленський, схоже, вирішив тримати “патріотичну лінію”, розпочату в лютому санкціями проти Віктора Медведчука. Тоді йшлося про те, що удар по куму президента РФ Путіна побічно б’є по екс-президенту Петру Порошенку. Цього разу за допомогою Ради національної безпеки та оборони, Банкова завдала новий вкрай неприємний стусан Петру Олексійовичу, доручивши розібратися з наявністю ознак державної зради в голосуванні Верховної Ради за скандальні “Харківські угоди” в 2010 році.

У четвер, 11 березня, РНБО ухвалила кілька несподіваних і резонансних рішень. Йдеться, зокрема, про питання щодо повернення в державну власність авіабудівного підприємства “Мотор Січ”, інвесторам якого пообіцяли компенсації після націоналізації.

Не обійшлося без рішень, щодо санкцій проти країни-агресора, зокрема, на три роки пролонгували обмеження щодо двох російських банків. Крім того, в Радбезі анонсували і повернення Донецькоблгазу в держуправління, таким чином влада передала своєрідний “привіт” його де-факто власнику, “молодому олігарху” часів Януковича, Сергію Курченку, який втік до Росії в 2014 році .

Утім, особливо цікавим стало доручення Радбезу Службі безпеки України з’ясувати, яким чином 236 депутатів, серед яких, за висловом секретаря РНБО Олексія Данилова, “є діючі олігархи”, в 2010 році проголосували за ратифікацію “Харківських угод”.

У цілому, умови “Харківських угод” зводилися до продовження перебування Чорноморського флоту Російської Федерації в Криму та Севастополі до 2042 року в обмін на знижку ціни на газ для України. Варто нагадати, що серед тих, хто підтримав даний скандальний документ тоді були досить знакові фігури – найбагатший олігарх країни Рінат Ахметов, соратник Ігоря Коломойського Ігор Палиця та інші доволі відомі особи.

Таким чином, як пояснив в коментарі “Апострофу” директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, Офіс президента всіляко демонструє боротьбу з “проросійськими” силами, хоча це і викликає низку юридичних питань.

У свою чергу, політичний експерт МЦПД Ігор Петренко звертає увагу на те, що в рішенні РНБО йдеться не про всіх 236 депутатів, які голосували за “Харківські угоди”.

“Швидше за все, мова йде не про всіх депутатів, які просто голосували, а про організаторів і головних драйверів процесу. Адже Данилов зробив застереження, що голосування за угоди відбулося лише через 4 дні після підписання – дуже швидко. Тобто, розслідувати можуть не факт голосування, а роботу на іншу державу, грошове стимулювання при ухваленні цього рішення. Президент почав вести жорсткий курс через РНБО, і за законами жанру потрібно зберігати напруження, що і відбувається”, – вважає експерт.

Утім, є підозра, що головний удар все-таки має політичний підтекст. І спрямований він не проти “теперішніх олігархів”, а проти Петра Порошенка, який працював міністром економіки в уряді Миколи Азарова. Зараз багато експертів і журналістів цитують слова Петра Олексійовича, який, коментуючи ратифікацію цих угод, говорив наступне:

“Політика – це мистецтво можливого. І я переконаний, що в 2010-му економіка України не змогла б працювати при колишній формулі ціни на газ. У нас на сьогоднішній день фізично була б дірка в бюджеті. І це ніяка не страшилка, чи технологія звинувачення опозиції в процесі політичних дискусій… я безумовно, не в захваті від продовження термінів перебування Чорноморського флоту на такий період. Але я також розумів, що в 2017-му році Росія не виведе флот. І це розуміли, повірте мені, всі без винятку політики. Всі без винятку! Україна не здатна була оплачувати ці суми. Росії і Україні потрібно було з одного боку знайти взаємоприйнятний варіант, щоб врегулювати формулу міжнародних розрахунків”.

Політичний експерт Віктор Небоженко зазначає, що “послання” РНБО має конкретних “адресатів”, а не депутатів, які голосували за ратифікацію угоди.

На думку політолога, Банкова головним чином вирішила “уколоти” саме Порошенка, нагадавши, що в 2010 році він говорив про “взаємовигідну співпрацю з Росією”.

“Звичайно, це рішення перш за все щодо Порошенка. У Офісу з одного боку є задач розколоти ОПЗЖ на людей Бойка-Льовочкіна і людей Медведчука, а з іншого – розколоти ЄС на власне націонал-демократів, і “секту” Порошенка. І це завдання успішно виконується. Адже не може умовна Маруся Звіробій тепер обіймати як батька рідного Порошенка, який був одним з симпатиків “Харківських угод”, – резюмує Небоженко.

Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.