Генштаб Збройних сил України знищив записи військових, які стосувалися незаконної анексії Криму в 2014 році. Утилізацію провели за інструкцією та наказом Міністерства оборони.

Навесні 2014 року кримчани фільмували та викладали в мережу відео, як цілі ескадрильї російських гелікоптерів літали над півостровом. Проте в Міноборони та Генштабі ЗСУ немає офіційної інформації, яка б підтвердила або спростувала – чи були письмові накази збивати ці гелікоптери та літаки. Також невідомо, і в якій кількості та коли саме Росія вперше порушила повітряний простір України і вторглася на територію Криму в 2014 році. Тому що ці документи були знищені ще у 2016–2017 роках.

Інформацію про знищені документи перших днів збройної окупації оприлюднив генерал-полковник Володимир Замана. Його адвокати зверталися до Міноборони та Генштабу із запитами про стан армії в 13-му та 14-му роках. До 14-го Замана два роки був начальником Генерального штабу Збройних сил України. З червня 2020 року генпрокуратура оголосила йому підозру і тепер звинувачує у підриві обороноздатності країни та державній зраді.

«З посади начальника Генштабу ЗСУ був звільнений Януковичем 19 лютого 2014 року. Вранці цього ж дня я підписав розпорядження, яке пішло у війська, в якому дав рекомендації, як діяти у разі масових безладів, блокування частин і таке інше. Пан Турчинов і його команда звинувачують ЗСУ в тому, що вони не були готові та здали Крим. Я доводжу, що це не так!» – сказав у коментарі Крим.Реалії начальник Генерального штабу ЗСУ (2012–2014) Володимир Замана.

На інформаційний запит Крим.Реалії Генштаб ЗСУ та Міністерство оборони пояснили, що знищено було «журнали бойового чергування службових осіб чергової бойової обслуги» та робочі зошити службових осіб чергової бойової обслуги. У цих документах були записи військових про все, що відбувалося всередині і навколо військових частин у 2014 році у Криму, їх утилізували згідно з інструкціями та наказами Міністерства оборони.

Також там були прізвища чергових і фіксація наказів, які вони отримували. Цю первинну документацію, згідно з інструкціями, мали б знищити вже за рік. Її утилізували через два-три роки.

«Посилатись на якісь «бумажки» і знищувати докази факту збройної агресії проти України – це злочин! Ці правила розраховані на дії в нормальних обставинах, а ми перебуваємо в стані війни з Росією. Цей стан був викликаний агресією Росії проти України, і тому збереження всієї інформації, яка свідчить про збройну агресію проти України – дуже важливо», – висловив свою позицію Крим.Реалії колишній Уповноважений України в Міжнародному суді ООН Володимир Василенко.

Є й усні свідчення від військових, що письмового наказу – на застосування зброї – з Києва тоді не було.

Інформацію про те, що наказу стріляти не було, чув і Володимир Замана, коли 12–15 березня 2014 року був у Криму.

«Я змушений був зібрати телефони командирів, найбільших частин, приїхати в Київ, і дати цей список мобільних телефонів пану Турчинову. Я сказав: «Товаришу головнокомандувач, хоч ви зателефонуйте, підтримайте людей!» По доповідях командирів, я знаю, що їм телефонував Турчинов і сказав триматися, а наказів чи розпоряджень ніяких не було», – поділився спогадами начальник Генерального штабу ЗСУ (2012–2014) Володимир Замана.