У Празі розпочалася зустріч міністрів закордонних справ країн ЄС, присвячена російській агресії проти України.

Високий представник ЄС Жозеп Боррель перед початком зустрічі назвав три її основні теми: обговорення відносин ЄС з росією в контексті її війни проти України, а також ширше; підтримка України і вплив війни «на весь світ». Дипломати, зокрема, обговорять тему віз для російських громадян, яка активно дискутується останніми тижнями.

У цьому зв’язку Боррель зауважив, що «є різні погляди серед різних держав-членів», і пообіцяв працювати над досягненням «єдиної позиції, адже Європа не може дозволити собі бути роз’єднаною в такому важливому питанні». На переконання політика, який не підтримує повну заборону видачі віз росіянам, ідеться про міжлюдські відносини.

«Ми повинні думати про майбутні відносини з росією: як ми будемо діяти з нею в майбутньому після того, що сталося в Україні. Треба думати про майбутнє. Відносини з путінською росією будуть надзвичайно складними», – заявив високий представник ЄС.

За його словами, війна спричинила у світі «системну енергетичну та продовольчу кризу, вона щодня впливає на європейські суспільства дедалі більше», проте страждають також люди в Африці, Азії та Латинській Америці. Боррель також зауважив, що зустріч у Празі є неформальною, тож не варто очікувати офіційних рішень.

Додамо, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба обговорив з очільницею МЗС Німеччини Анналеною Бербок під час зустрічі у Празі восьмий пакет санкцій проти рф та подальші поставки зброї Україні. Про це глава української дипломатії повідомив у Твітері.

«Зустрівся у Празі зі своєю колегою та другом Анналеною Бербок. Ми обговорили восьмий пакет санкцій ЄС, візові обмеження для росіян і подальші поставки зброї в Україну. російський енергетичний шантаж є частиною її війни з Європою, і на нього треба дати сильну та єдину європейську відповідь», – написав Кулеба.

Варто нагадати, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав Європейський Союз заборонити видачу туристичних віз громадянам росії.

 «Подорожі до ЄС не мали трансформаційного ефекту для росії. Після спрощення візового режиму в 2007 році москва напала на Грузію, розв’язала війну проти України, скоїла численні злочини — і все це за підтримки переважної більшості населення. Щоб змінити росію, зачиніть двері перед російськими туристами», – зазначив глава українського МЗС.

Україна виступає за повну заборону видачі туристичних віз для громадян рф країнами Євросоюзу, зокрема тому, що подорожі росіян до Європи протягом десятиріч не мали жодного позитивного впливу на російське суспільство. Про це міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив у інтерв’ю «Радіо Свобода», перебуваючи з візитом у Чеській Республіці, повідомляє пресслужба МЗС.

Коментуючи позицію окремих країн, які виступають проти візових обмежень для громадян рф, Кулеба порадив цим країнам позбутися ілюзій щодо нібито позитивного впливу, який подорожі до Європи справляють на свідомість росіян.

“Режим спрощеного оформлення європейських віз для росіян діяв із 2007 року. З тих пір росія розпочала війну проти Грузії, війну проти України, вчинила вбивства опонентів режиму путіна на території європейських держав та інші злочини. Чи допомогли подорожі росіян до ЄС змінити їхнє ставлення до Європи, чи навчили їх поважати кордони інших країн?”, – зазначив міністр.

Глава української дипломатії наголосив, що заборона видачі туристичних віз – це також питання поваги європейців до самих себе.

“Європейці не мають дозволяти громадянам рф, які підтримують агресію путіна проти України та Європи загалом, використовувати себе. З 24 лютого Україна займає позицію, що епоха напівзаходів проти рф пройшла”, – наголосив Кулеба.