У непідконтрольних Києву районах Донбасу необхідно створити тимчасовий уряд під егідою Ради Безпеки ООН до проведення виборів. Таку думку в інтерв’ю “UA: Українське радіо” висловив заступник голови української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Вітольд Фокін.

“Я цілком згоден із тим, що перш ніж проводити вибори, потрібно забезпечити безпеку. Тут немає питань. Але яким чином забезпечити безпеку – це повинні керівники країни думати. У якості одного із засобів я запропонував використовувати мандат Ради Безпеки ООН і утворити тимчасовий міжнародний уряд на територіях, які зараз не підконтрольні Україні”, – сказав Фокін.

Тимчасовий уряд може діяти рік або два, а безпеку в регіоні в цей час забезпечуватиме миротворчий військовий контингент ООН, уважає представник України в ТКГ.

“Це, по суті, не нова пропозиція, про неї вже говорили. Росія погодилася на цей засіб руху до миру, але сказала, що військовий контингент ООН має бути зосереджений лише на нинішній лінії розмежування. Звичайно, із цим погодитися не можна. Треба або такий самий контингент розмістити на кордоні з Росією, щоб припинити звідти допомогу повстанцям, або на всій території [ОРДЛО]. Зрештою, у Мінських угодах написано, що можна зосередити війська ООН на лінії розмежування і на території, на якій будуть проводитися вибори”, – заявив Фокін.

У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на пропоновані Україною факти й докази.

Представники України, Росії, США, Німеччини і Франції ведуть переговори про розміщення миротворців на Донбасі з вересня 2017 року. Київ наполягає на тому, що миротворці повинні бути присутніми на всій території Донбасу, зокрема на неконтрольованій ділянці українсько-російського кордону. Москва згодна на розміщення місії ООН лише на лінії зіткнення.

Верховна Рада призначила місцеві вибори в Україні на 25 жовтня. Відповідну постанову було прийнято 15 липня. У документі сказано, що місцеві вибори на окупованих територіях Донбасу і Криму не відбудуться через неможливість їх організації. Депутати відзначили, що вибори на цих територіях будуть призначені окремим законом у разі припинення тимчасової окупації та збройної агресії Російської Федерації проти України. Виборчий процес розпочався 5 вересня.

19 серпня глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук повідомив, що Росія поставила ультиматум про зміну постанови, вимагаючи забезпечити проведення виборів в ОРДЛО.

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков вважає, що зміна постанови про вибори може поставити під загрозу виборчий процес.

11 вересня заступник голови адміністрації президента Росії Дмитро Козак заявив після переговорів радників глав держав “Нормандської четвірки” в Берліні, що Рада повинна переглянути постанову про місцеві вибори, що стало “каменем спотикання”. За його словами, постанова про вибори суперечить Мінським угодам, але не уточнив, у чому полягає суперечність.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак 14 вересня спростував цю заяву. “Це неможливо, тому що ми не можемо втручатися в діяльність українського парламенту”, – сказав він.