В України ввели надзвичайний стан. Таке рішення ухвалили сьогодні, 23 лютого. 

Про це заявив секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу 23 лютого.

Надзвичайне становище в Україні планується запровадити на 30 днів, режим може бути продовжено до 60 днів.

“Посилення охорони громадського порядку, можливе обмеження руху транспорту, огляд його, перевірка тих чи інших документів у фізичних осіб” – висловився секретар РНБО.

“На наших життях НС не позначиться. При необхідності відповідні органи діятимуть відповідно. Комендантська година вводитиметься у разі потреби на місцях… Ніхто не буде когось кошмарити, але забезпечити безпеку за потреби – наше завдання. Як один із способів реагування на дії РФ було прийнято сьогодні таке рішення”, – пояснив Данілов.

Також секретар РНБО додав, що вилучати зареєстровану зброю у населення після запровадження НС не планується.

Данилов зазначив, що українській армії зараз потрібні 36 тисяч резервістів.

Він наголосив на потребі співпраці органів місцевого самоврядування та військових і нагадав, що 1 січня 2022 року в Україні набув чинності закон про основу національного спростиву, згідно з яким представники громад у конкрентних ситуаціях мають діяти під керівництвом військових.

Окрім цього, на засіданні РНБО додали, що військовий стан в Україні в разі потреби буде введений миттєво, доки такого рішення немає.

Щодо ядерної зброї Данілов сказав:

“Президент не говорив про розробку ядерної зброї, про те, що ми збираємося робити ядерну зброю, я ніде не бачив”.

Також сьогодні до порядку денного Ради було внесено проект постанови щодо введення санкцій проти депутатів російської Держдуми, які підтримали визнання так званих “ЛДНР”, а також проти тих, хто звертався до російського президента Путіна визнати їх “незалежними”.

Зокрема, вже сьогодні парламент звернувся до РНБО з відповідною пропозицією.

Парламентарі, у свою чергу, під час чергового засідання 23 лютого підтримали звернення до РНБО про запровадження санкцій проти Держдуми Росії. За відповідне рішення проголосували 322 нардепи. Цікаво, що жоден нардеп не проголосував проти цього рішення, лише двоє парламентарів утрималися

Йдеться про проєкт постанови №7064 про схвалення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій). 

Зокрема, санкції стосуватимуться тих депутатів Держдуми Росії, які звернулись до президента Володимира Путіна з проханням визнати квазіреспубліки “ЛНР” та “ДНР”. Також обмеження стосуватимуться членів Ради Федерації Росії, які остаточно ухвалили рішення про визнання “республік”.

Нагадаємо, надзвичайний стан — це тимчасовий правовий режим, який передбачає певне обмеження прав і свобод людей в умовах кризових подій. Його запроваджують за погодження Ради нацбезпеки та оборони, яка звертається до президента, після чого відповідне рішення голосує Верховна Рада. Термін дії надзвичайного стану — від 30 до 60 днів з можливістю подовження.

Коли може бути введений:

  • виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру: стихійні лиха, катастрофи, пожежі, пандемії тощо;
  • здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;
  • виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення окремих особливо важливих об’єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян;
  • виникнення масових безпорядків;
  • при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу україни шляхом насильства;
  • масового переходу державного кордону з території суміжних держав;
  • необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади.