1

Нардепи, члени міжфракційного об'єднання Єврооптимісти Мустафа Найєм і Сергій Лещенко хочуть створити у Верховній Раді незалежну комісію для відкритого розслідування інформації щодо офшорних компаній президента України Петра Порошенка, опублікованій в Панамських документах – найбільшому журналістському розслідуванні Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів, щодо причетності в офшорних махінаціях впливових людей, представників влади та бізнесменів різних країн світу.

Про це народні депутати написали у Facebook, інформує Корупція Інфо

Народний депутат Мустафа Найєм у своїй статті розмірковує про юридичний та політичний аспекти цього скандалу.

За його словами, інформація у статті про Порошенка досить скупа для конкретних звинувачень, так як "в документах немає доказів вчинення кримінального злочину".

"Актив усе ще не проданий, звинуватити в ухиленні від сплати податків неможливо. Умисел вчинити таку угоду буде складно довести і, швидше за все, це прив'яжуть до "сліпого трасту" і підготовки до продажу, що президент і обіцяв", – написав Найєм.

Також він додає, що згідно з чинним законодавством незаявлення в декларації офшорних компаній саме по собі не є кримінальним злочином.

"З чого випливає, що почати процедуру імпічменту – про що ж багато написали – буде неможливо. Це безвідносно до того, що закону про імпічмент в українському законодавстві взагалі немає", – робить висновок нардеп.

У політичному плані, на думку депутата, ситуація для президента дуже складна, так як суспільство буде вимагати від нього пояснень з приводу можливого володіння офшорами в управлінні причетних до російських активів структур. І, оскільки юридичний аспект буде складно пояснити, то єдиним виходом із ситуації нардеп називає відкритість і прозорість розслідування скандалу, для чого буде ініціювати створення слідчої комісії в Раді.

"Я думаю, що Верховній раді необхідно створити незалежну комісію з числа юристів та фінансистів, які повинні провести відкрите розслідування, аж до публічних допитів і відкритих засідань. Кінцевий звіт та аналіз опублікованих документів цією комісією і може стати єдиною гідною відповіддю на панамагейт", – написав Найєм.

Нардеп Сергій Лещенко висловив припущення, що саме ризик кримінального переслідування за незадекларовану офшорну компанію змусило владу відкласти проект про електронне декларування доходів.

"Незадекларований офшор Петра Порошенка вже завтра міг би стати частиною кримінального процесу, якщо б діяла система електронного декларування, в рамках якої була б подана його декларація без цієї офшорки", – написав він.

Також нардеп висловив готовність підтримати Найєма у створенні слідчої комісії для відкритого розслідування, забезпечивши при цьому незалежність і відкритість її роботи.

Нагадаємо, 3 квітня Центром з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) було оприлюднено масштабне корупційне розслідування, іменоване Панамськими документами, що викриває причетність десятків політиків вищого ешелону, бізнесменів і впливових людей різних країн, включаючи навіть президентів, до володінню і користуванню офшорними компаніями для виведення коштів та ухилення від сплати податків.