Глава НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко заявив, що контракт на поставку газу з компанією “ЙЕ Енергія” Дмитра Фірташа має недоліки. Відзначається, що розпочалися пошуки альтернативи.

Компанії Фірташа купують газ нижче спотової ціни і можуть продавати його промисловим споживачам. Про це повідомляє прес-служба “Нафтогазу” в Facebook.

“Укладений раніше контракт з компанією Фірташа “ЙЕ Енергія” має недоліки. Контракт залишається чинним, але до нього багато питань у різних органів, зокрема Антимонопольного комітету. Зараз компанії Фірташа купують газ нижче спотової ціни та через вади контролю можуть продавати його промисловим споживачам”, – йдеться в повідомленні.

Раніше Юрій Вітренко заявив, що “Нафтогаз” почав документування зловживань російським “Газпромом” домінуючим становищем на ринку газу. Компанія готує позов до міжнародного арбітражу.

“Треба було встановити нові факти порушень, подати скаргу до європейського антимонопольного органу і подати до нового арбітражу. Цим ми наразі займаємося”, – заявив Вітренко в ефірі телеканалу ICTV.

Сім із десяти українців платять за газ Фірташу

Ліцензію на постачання газу в Україну отримали 829 компаній. При цьому близько 70% ринку перебувають у руках газсбутів Фірташа (оцінки НКРЕКП). Тобто сім із десяти сімей купують блакитне паливо фактично в однієї і тієї ж групи компаній.

Решта 30% ділять між собою “Нафтогаз” і десятки дрібніших постачальникків. Саме газзбути Фірташа в січні минулого року підняли тарифи майже до 10 грн за куб, у той час як держкомпанія продавала блакитне паливо лише за 7,2 грн. У результаті сталася серія протестів по всій країні, а влада вольовим рішенням обмежила тарифи (це обмеження діяло тільки до 1 квітня).

Скільки заробляє Фірташ на газі для українців?

У РГК кажуть, що їхня націнка – в межах 10%. Мовляв, це загальносвітова практика. У той же час Вітренко стверджує, що насправді компанії отримують надприбуток за рахунок націнки в 30-40% порівняно з цінами конкурентів.

Але крім офіційного заробітку, як стверджує американський сенатор Роджер Вікер, є ще сотні мільйонів доларів, які нібито зароблено за допомогою схем. Заяву американського політика опублікувало видання NBC News. Із неї випливає, що Фірташ тільки з 2015-го по 2018-й за допомогою махінацій із газом міг отримати в Україні 1,5 млрд доларів. І все завдяки різницям у тарифах.

Цілком можливо, що реальний прибуток може бути ще вищим. І поки американські сенатори, Atlanic Council та інші міжнародні організації вказують на корупцію з боку Фірташа і закликають із ним боротися, АМКУ фактично не діє, а РНБО карає контрабандистів регіонального рівня.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.