Закон повинен запобігти поверненню колишнім власникам банків.

Закон “Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності” набув чинності. Документ є однією з попередніх умов для нової програми співпраці України з МВФ.

Відзначається, що раніше закон був опублікований у виданні “Голос України”. Він вступив в силу з дня, наступного за днем ​​опублікування.

Суть закону

Документом вдосконалюється регулювання діяльності банків, зокрема шляхом надання Нацбанку необхідних інструментів впливу в цій сфері.

Передбачається визначити особливості судового провадження у справах про оскарження рішень НБУ про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, про відкликання у банку банківської ліцензії та ліквідації банку, рішень Фонду про введення тимчасової адміністрації в банку, про початок процедури ліквідації банку, про затвердження плану врегулювання і будь-яких інших рішень, прийнятих на його виконання, а також рішень про призначення уповноважених осіб Фонду, делегування їм повноважень, рішень КМУ про участь держави в виведенні неплатоспроможного банку з ринку, рішень Міністерства фінансів України, прийнятих на виконання таких рішень Кабміну, а також встановлення чітких законодавчих приписів про неможливість зупинення чи припинення розпочатих на підставі таких рішень процедур.

Документом передбачається і вдосконалення регулювання ліквідаційної процедури банків, механізму відшкодування збитків (стягнення збитків) з пов’язаних з банком осіб та інших осіб, якими банку та кредиторам банку було завдано збитків (завдано збитків), розширення і вдосконалення механізмів участі держави у виведенні банку з ринку.

Якщо суд визнає незаконним рішення про виведення банку з ринку, це все одно не може бути підставою для скасування цього рішення, випливає з закону. Іншими словами, колишні власники не зможуть повернути банк. Але при цьому власники і екс-власники банку, інтереси яких були порушені при виведенні банку з ринку, можуть отримати відшкодування збитку, але тільки в грошовій формі.

Відомо, що в законі прибрали норму про обмеження державної реєстрації. Питання може бути вирішене на рівні підзаконних нормативно-правових актів, без змін у законі. Були змінені процедури за призначенням судом аудиторської компанії, яка буде визначати розмір збитків.

Також було передбачено, що судові провадження, які почалися, але не отримали остаточне рішення до дня вступу в силу цього закону, вирішуються, розглядаються або переглядаються за новими правилами, передбаченими цим законом.

Нагадаємо, 21 травня Володимир Зеленський підписав закон про банки.