Україна та Угорщина підписали угоду про взаємодію для запровадження гарантованих потужностей для транспортування природного газу в нашу державу. Вона почне діяти з січня 2022 року.

Відповідну заяву зробив глава Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон у Facebook.

Угода дозволить фізично транспортувати щодобово до 8 млн куб. м газу з Угорщини до України. Це, наприклад, як денний обсяг споживання газу Києвом, що є найбільшим споживачем газу. Разом з наявними добовими потужностями зі Словаччини (27 млн куб. м) загальний обсяг гарантованої потужності для імпорту газу в Україну збільшиться до 35 млн куб. м на добу. Поки угода укладається на тестові три місяці. За цей час ми з угорськими колегами плануємо погодити та налаштували всі технічні й операційні процеси, щоб продовжити її дію з квітня 2022 та надалі збільшувати гарантовані потужності по цьому напрямку, – зазначено у повідомленні.

За його словами вперше з 2014 року Україна збільшує свої гарантовані потужності для імпорту газу з Європи. Голова Оператора газотранспортної системи написав, що для нього особисто найважливіше в цій угоді це:

  • створення для вітчизняних трейдерів можливості доступу до газу з LNG-терміналу на острові Крк, що у Хорватії;
  • і, відповідно, – диверсифікація джерел постачання газу в Україну.

Макогон пояснив, що це крок для посилення безпеки України та нові можливості для трейдерів з України та Європи. Він пригадав, що в 2020 році, відразу з часу проведення анбандлінгу, Оператор газотранспортної системи України почав роботу з низки питань з нашими міжнародними колегами та наразі цей процес триває.

Вже з 31 грудня можна буде забронювати потужності для імпорту газу з Угорщини через платформу RBP на щодобових аукціонах. Перший місячний аукціон відбудеться 17 січня, – повідомив Макогон.

Окрім того, Україна планує погодити технічні й операційні процеси та продовжити дію угоди з квітня 2022 року й надалі збільшувати гарантовані потужності. 21 грудня через дії “Газпрому” “Нафтогаз” скерувала до Єврокомісії скаргу через зловживання російської компанії. Також українська компанія надала пропозиції для нормалізації ситуації.