Тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін не сумнівається в тому, що після того, як ЗСУ вигнали окупантів з півночі, вони зможуть визволити ОРДЛО та Крим. Про це вона заявила під час інтерв’ю.

“При цьому ми, надаючи Україні безпекову допомогу, не обговорювали якимось чином використання наданої зброї щодо Криму та Донбасу, не ставили умов з цього приводу”, – заявила вона.

Квін нагадала, що США завжди вважала Крим та Донбас українськими територіями.

“Я, звісно, чула коментарі, що, мовляв, “США спеціально не надають достатньо зброї, щоб Україна відкинула росіян і перемогла, а дають стільки, щоб їх стримувати та виснажувати”. Це абсолютна неправда. І найпростіший доказ – той факт, що ви все ж відкинули армію РФ з півночі Києва та з Харківщини”, – сказала Квін.

Вона заявила, що Штати також хочуть, аби Україна відкинула РФ на всіх напрямках.

“Ми хочемо, щоб Україна перемогла в цій війні! І ми щоденно працюємо над тим, щоб це сталося. США вже поставили в Україну більше зброї, ніж будь-яка інша держава, і ми продовжуватимемо це робити”, – додала тимчасова повірена.

Лідер кримсько-татарського народу Мустафа Джемілєв розповів, що ще перед вторгненням жителі Криму весь час хотіли допомогти Україні і попереджали про пересування величезної кількості військ на північ Криму і що це не на добро.

«Такі маневри там були завжди, але у лютому це стало дуже масштабно: серйозна ознака того, що вони готуються до вторгнення», – сказав Джемілєв.

Він зазначив, що росіяни мають списки не лише кримських татар, а й загалом проукраїнськи налаштованих людей.

«Нам до рук потрапив один із таких списків. Приблизно 40 прізвищ, їх 18 — кримські татари. На блокпостах вже заарештували від 8 до 12 кримських татар та вивезли до кримських СІЗО. Багато хто вже виїхав, а хтось у руках ФСБ. Виїжджати ризиковано, але дякувати Богу, що в Росії корупція на високому рівні і ми викуповуємо тих, кого можуть не випустити», – сказав Джемілєв.

Окрім цього, Джемілєв розповів, що у Криму паніка, а всі розмови там зараз переважно про те, чи підірвуть Керченський міст.

«Для людей це дуже важливо, оскільки це символ окупації. Кримські татари дуже хочуть подивитися на розгублені фізіономії окупантів. Я їм говорю, що у бік України з акваторії Чорного моря, Севастополя, Джанкоя запускається дуже багато ракет, і за правилами війни ми, напевно, маємо відповідати, тож приготуйтеся до цього. Так, українці не будуть, як росіяни, стріляти по житлових будинках, але може статися всяке. Кажу їм: знайдіть бомбосховища, тримайтеся подалі від військових об’єктів. А вони — та стріляйте, хоч із землею все зрівняйте, краще померти, аніж жити під російською окупацією», – розповів він.

Джемілєв також відзначив: «Українська сторона пропонувала: протягом двох-трьох років обговорюватимемо питання деокупації Криму, і в цей час ми зобов’язуємося не застосовувати силу. Росіяни сказали, що це замало, давайте 15 років. Начебто наші погодилися, але я цього не знав. Коли в Стамбулі завершилися переговори, мені зателефонував хтось із членів делегції — чи то Давид Арахамія, чи Михайло Подоляк — і попросив під’їхати на заключну прес-конференцію. Від готелю до Султанського палацу мені було буквально два кроки. Щойно я опинився на місці, одразу ж інтерв’ю, десятки камер.Я сказав, що відповідно до концепції деокупації Криму, ухваленої минулого року РНБО України, у цьому процесі взагалі не передбачено застосування сили. Якщо російська сторона прийме таку формулу, це означало б, що відтепер Крим і для росіян уже не частина РФ, як вони поспішно внесли до Конституції, а має статус окупованої території. Тому, відповідно до Женевської конвенції 1949 року про статус окупованих територій, там мають діяти українські закони та всі демократичні права, що існують в Україні. Тож питання деокупації зайняло б не 15 років, а 5-6 місяців»

Джемілєв зазначив, що всі в Криму у передчутті того, що там буде широкомасштабна війна. Із території Криму офіційно забороняється виїжджати тим, кому 18-25 років. Утричі збільшився продаж квартир. Насамперед намагаються виїхати ті, хто приїхав після окупації, їх близько мільйона.

«Це також позитивна тенденція. Дехто каже, що, мовляв, навіщо підривати міст, як же тікатимуть росіяни? Плаваючи! Це їхні проблеми, як», – резюмував Мустафа Джемілєв.