Президент України Володимир Зеленський на наступному тижні відвідає Францію. Там у нього запланована зустріч із президентом Емманюелем Макроном. Чи дасть візит нове дихання мирним переговорам стосовно Донбасу? Чи готові європейці охолодити запал Росії? На ці запитання порталу “Коментарі” відповідали експерти.
Народний депутат України VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов упевнений, що в умовах, що склалися, дипломатична робота щодо запобігання нової військової агресії — перший пріоритет для української влади.
“Тому візит Володимира Зеленського до Франції — своєчасний і необхідний. Франція — один із гарантів дотримання Мінських мирних домовленостей, учасник консультацій в Нормандському форматі. Для України дуже важливо підтвердити свою прихильність до мирного шляху вирішення ситуації і пояснити свої підходи до порядку виконання Мінських домовленостей. А саме — пріоритетність питань безпеки, і проведення виборів на непідконтрольних територіях лише після встановлення контролю за кордоном, — зазначає Ігор Попов. — Франція, крім того, є постійним членом Ради Безпеки ООН. З великою часткою ймовірності ситуація з погрозами Україні буде розглядатися на засіданні Радбезу. І хоча будь-яке рішення може бути заблоковано російським вето, важливо надати французькій стороні всі необхідні аргументи для дебатів”.
Експерт нагадує, що за рік, у квітні 2022 року, у Франції відбудуться президентські вибори.
“Емманюель Макрон, швидше за все, теж буде висувати свою кандидатуру. І дипломатичні здобутки повинні допомогти йому у виборчій кампанії. Війна в Європі йому точно не потрібна”, — підкреслює Ігор Попов.
Він зазначає, що президент України провів за останній тиждень ряд телефонних переговорів зі світовими лідерами, а 10 квітня відвідує із візитом Туреччину.
“І на всіх переговорах Зеленський ставить собі єдину мету — уникнути війни та знизити рівень напруги в стосунках з Росією. Єдина можливість для цього — формування міжнародної підтримки, аж до отримання нових гарантій військової безпеки”, — резюмує експерт.
Микита Трачук, експерт Українського інституту політики, думає, що в Парижі буде формальна демонстративна зустріч. Без проривних рішень стосовно Донбасу.
“Зеленський і Макрон виступлять із черговими тезами, які рік від року повторюються. Проривних ініціатив не очікую, — говорить Микита Трачук. — На сьогодні з очевидною часткою ймовірності можна стверджувати, що у нас відбувається свого роду геополітична переорієнтація. Наш зовнішній вектор із країн ЄС та їхніх лідерів — Німеччини і Франції, переорієнтується на США і Великобританію. При цьому Вашингтон і Лондон — це такі собі “яструби” у відносинах із Росією. А Париж і Берлін — більше “голуби” (через спільні проекти з РФ, географічне розташування і т.д.). І ось ця наша геополітична переорієнтація впливає і на підходи до вирішення проблеми Донбасу. Ми спостерігаємо явну ескалацію. До якої нас, можливо, підштовхують”.
Експерт упевнений, що візит до Парижа буде багато в чому пов’язаний із цим. Але чекати чогось, враховуючи, що основний акцент в України зараз на співпрацю з Великобританією і США, навряд чи варто, вважає він.
“ЄС поступово виходить із порядку в контексті рішення донбаського кейса. Саме тому, думаю, візит буде максимально протокольним, — пояснює Микита Трачук. — Після дзвінків Байдена і Джонсона потрібно, нарешті, поспілкуватися з Макроном. Виступлять потім із черговою заявою про заклики до миру. Можливо, засудять дії Росії біля українських кордонів. Але ніяких політичних, реальних наслідків цей візит не принесе. Не виключаю, що Європа в особі Макрона буде переконувати Зеленського не йти на широкомасштабний військовий конфлікт, на військове вирішення проблеми. Очевидно, що йде мілітаристське накачування. Сторони обмінюються все більш загрозливими заявами. Всі ці вчення, перебазування військ … Але чи володіє Зеленський власною політичною волею — або він прислухається до Штатів, Великобританії? Питання відкрите … “
Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.