НАТО збирається дати згоду на створення сил швидкого реагування, до яких увійдуть кілька тисяч солдатів, для захисту своїх східноєвропейських країн-членів від можливої російської агресії, говорить генсек альянсу.

Андрес Фог Расмуссен розповів, що нові сили можна буде розгорнути за 48 годин.

Рішення про їх створення мають бути затверджені на саміті НАТО в Уельсі цього тижня.

Такий крок викликаний заявами східних та балтійських членів НАТО про стурбованість щодо регіональних амбіцій РФ на фоні конфлікту в Україні.

Пан Расмуссен повідомив, що військова техніка та спорядження будуть завчасно розміщені у країнах на сході альянсу в рамках Плану готовності до дій, мета якого – створення умов для швидкого розгортання сил.

План має зробити присутність НАТО у Східній Європі більш видимою та дозволить "швидше і гнучкіше реагувати на всі види викликів для безпеки", розповів Андрес Фог Расмуссен у понеділок в Брюсселі.

Криза в Україні – головна тема саміту

Керівник НАТО наполягає, що ці плани не порушують угоду альянсу з Росією 1997 року, яка забороняє присутність постійних баз у східній та центральній Європі.

Андрес Фог Расмуссен розповів, що нові заходи вжиті "не тому, що НАТО хоче атакувати когось, а через небезпеки та загрози, які стали більш суттєвими та видимими… ми робитимемо те, що потрібно для захисту наших союзників".

Сили швидкого реагування складатимуться з кількох тисяч солдатів з 28 країн НАТО, серед яких проходитиме ротація, анонсував очільник НАТО.

Очікується, що головною темою саміту у Ньюпорті, який почнеться у четвер, стане криза в Україні.

Аналіз Джонатана Маркуса, BBC News

У відповідь на кризу в Україні НАТО планує запровадити новий швидкий "передовий загін", який можна буде розгортати лише за два дні.

Це – частина значно ширшої реформи сил реагування НАТО, яка, за словами представників альянсу, не пов'язана виключно з ситуацією в Україні.

Для того, щоб такі сили були ефективними, необхідно проводити регулярні навчання, а також перенести штаб-квартиру та "системи забезпечення" (ключові елементи логістики, наприклад) ближче до областей потенційної загрози, тобто на східний та південний кордон Північноатлантичного альянсу.

Запаси палива та боєприпасів також потрібно перемістити далі на схід.

Джерело: ВВС Україна