6 вересня навколо партії Самопоміч розгорівся скандал у зв'язку з виключенням з її фракції в Київраді чотирьох депутатів – Сергія Гусовського, Олексія Руденка, Сергія Харчука і Вадима Васильчука. 11 вересня фракція повідомила про саморозпуск, а її екс-голова Гусовський заявив про плани сформувати нову депутатську групу.

НВ розповідає, як пояснюють те, що відбувається, в керівництві партії і в її тепер уже колишній фракції в Київраді.

Про виключення Гусовського, Руденка, Харчука і Васильчука Самопоміч оголосила на своєму сайті. У заяві партії сказано, що це рішення пов'язане з тим, що ці депутати підтримали виділення земельних ділянок у Києві родичам їхнього колеги Романа Марченка.

У Самопомочі звинуватили Марченка в тому, що він до цього нібито незаконно захопив ці ділянки загальною площею близько 1,4 га.

"Роман Марченко використовував свій депутатський мандат для реалізації імовірно корупційних схем із земельними ділянками в Києві", – вважають у партії.

У Самопомочі заявили, що їхній виконавчий комітет прийняв рішення ініціювати процедуру відкликання за народною ініціативою депутата Марченка (він був членом фракції Самопомочі в Київраді, але не був членом цієї партії – ред.), а також, що всі виявлені документи про ймовірні корупційні схеми передадуть у Національне агентство із запобігання корупції, в Національне антикорупційне бюро та в "інші органи правопорядку".

У заяві наводиться коментар голови Київської міської партійної організації Самопомочі Оксани Сироїд, яка згадує про отримання "через схеми" у власне користування (Романом Марченком – ред.) "14 ділянок".

"Якщо депутати фракції це покривають, то це підтверджує і їхню недоброчесність також. Для Самопомочі доброчесність була, є і залишається основою цінністю нашої політичної сили. Тому не було, немає і не буде у нас місця для людей, які беруть участь або покривають корупцію", – заявила також Сироїд.

Прокоментував 6 вересня виключення з партії чотирьох депутатів Київради і народний депутат Єгор Соболєв, який теж наголосив, що причиною виключення депутатів із Самопомочі є принципи цієї партії. Соболєв додав, що виконавчий комітет партії підтримав його пропозицію "почати процедуру відкликання з посади депутатів тих, хто виділив землю, якщо вони до 18 вересня не складуть мандати самі".


За даними Української правди, саме Соболєв був ініціатором покарання депутатів за виділення землі Марченку і навіть пригрозив керівництву партії вийти з неї.

Голова Самопомочі Андрій Садовий поки що ніяк не коментував ситуацію.

Наступного дня, 7 вересня, Гусовський опублікував на своїй сторінці у Facebook відеозаяву, в якій говорить, що виключення з партії його самого і ще трьох її членів та "ультиматум" іншим членам фракції – це "спроба розправи з незручною київською командою".


Він також пов'язав "страх керівництва партії щодо київської команди" з початком передвиборної кампанії і порівняв рішення партії із "практиками 37-го року".

У ще одній заяві в цей день він додав, що "партійний диктат переміг здоровий глузд" і пообіцяв довести в суді абсурдність звинувачень проти його команди.

"Новій силі бути! Без популістів і подвійних стандартів. Ми почнемо з рідного Києва!", – сказано в кінці цієї заяви.

Коментуючи Українській правді ситуацію із фракцією Самопомочі в Київраді Оксана Сироїд звернула увагу на те, що протягом останніх двох років у партію "надходили сигнали" про недоброчесність Марченка. Його звинувачували в тому, що він:

Відкрив після початку війни офіси у Москві та у Криму, можливо, в інтересах Фірташа (Марченко є відомим київським юристом, засновником фірми Ільяшев і партнери – ред.);
Згідно з інформацією громадських активістів, Марченко причетний до схем незаконного отримання землі. Сироїд уточнила, що мова йде про "дві групи" земельних ділянок – ділянки берегової лінії та ділянки під забудову. Землю берегової лінії "нібито купила" дружина Марченка і передала двом юридичним особам, нібито пов'язаним з Марченком. Коли прокуратура стала вимагати повернення ділянок у комунальну власність, дружина Марченка як колишній власник подала зустрічний позов, щоб зупинити повернення.
Ситуацію з ділянками під забудову Сироїд пояснила так:

"Там була одна ділянка придбана, а інша захоплена. Фактично, вони побудували будинок, який вже був на іншій ділянці. Потім вони оформили цю іншу ділянку, тому що там стояв уже побудований будинок. Після цього в документах вони посунули будинок на іншу ділянку. Тобто той будинок пересувався кілька разів. Далі приймається рішення про приватизацію на дружину, потім на особу із прізвищем Макодзеба, яка є залежною від них. Тобто в кінцевому результаті ми говоримо про чотири ділянки, і ще чотири є захопленими", – сказала Сироїд.

Особисто Гусовського і фракцію Самопомочі в Київраді керівництво партії звинувачує в ігноруванні претензій і відмову виключати із фракції Марченка, незважаючи на репутаційні ризики для партії і неодноразові "звернення уваги" на це з боку керівництва Самопомочі.

Популярне: Одружуватися в Україні можна буде лише за однієї умови: в Раді прийняли новий закон


"У якийсь період часу Марченко написав заяву, тоді нібито не було голосів для його відкликання, і він потім повернувся до роботи", – зазначила Сироїд.

За її словами, партія довіряла київським колегам до останніх двох рішень про виділення землі. Після цього у липні міська організація Самопомочі спробувала обговорити ситуацію із фракцією партії в Київраді, "але вони заперечували репутаційні ризики такої діяльності".

У підсумку, за словами Сироїд, оскільки фракція відмовлялася розслідувати звинувачення, цим зайнявся виконком партії "і інформація, яку знайшли, нас утвердила в тому, що ми маємо справу з недобросовісною людиною".

"Якби наші колеги із фракції хоча б визнали факт, що ці рішення були недобросовісними, тоді б можна було про щось говорити і якось виправити це. Але коли люди заперечують сам факт недобросовісності цього депутата, стаючи в кругову поруку, – це означає, що вони несуть загрозу всій партії", – підсумувала Сироїд.

Гусовський, у свою чергу, заявив, що питання було порушене після того, як Київрада 10 липня проголосував за приватизацію жінкою на прізвище Макодзеба, яка є родичкою Марченка, 10 соток землі.

"Але теж йшлося про 1,4 га і всю історію приватизації. Тобто була складна велика презентація того, що таке активи пана Марченка. З однозначними висновками, що все це не збігається з цінностями Самопомочі", – розповів він про збори київської Самопомочі 10 липня.

За його словами, після цього "була дуже гаряча дискусія", але ніяких рішень ці загальні збори не приймали.

Гусовський заявив, що виконком провів своє засідання ще до цих зборів, коли саме точно, він не знає.

Ставлення до Марченка в Самопомочі Гусовський назвав "упередженим" і розповів, що перед голосуванням у Київраді щодо "питання Марченка" йому дзвонили Андрій Садовий та Олег Лаврик (нардеп від Самопомочі – ред.) і говорили не підтримувати питання виділення землі.

"Я не виключаю, що ми недостатньо ручні. Якщо нам дзвонять, а ми не підкоряємося телефонному дзвінку – може, це не влаштовує. Нас чекають президентські, а потім парламентські вибори. Може, там будуть якісь моменти, коли це важливо, щоб ми швидко зреагували на телефонний дзвінок. А ми цього не робимо", – пояснює він виключення з партії.

Він також зазначив, що у 2015 році, коли виникло питання, кого підтримає Самопоміч на виборах до Київради "не було квот, але було правило вето" і у випадку з Марченком вето не було.

За словами Гусовського, у фірми Марченка є офіс в Криму, оскільки вона представляє інтереси українських громадян.

Він також зазначив, що формальних вимог виключити Марченка із фракції до нього не надходило, а висновки юристів щодо виділення землі були позитивними, і ніхто поки що не довів, що ці висновки є некоректними.

"Я вважаю, що якщо є сумнів у юридичній площині, то це треба з'ясовувати в юридичній площині. Говорити, що у нас достатньо сумнівів, а сумнівів достатньо для того, щоб сказати "це не годиться", то я думаю, що так у правовій державі не повинно бути. Тому що сумніви іноді можуть бути керовані емоціями або замовленням", – зазначив він.

В ефірі Радіо НВ 11 вересня Гусовський заявив, що підтримка виділення родичам їхнього колеги Романа Марченка земельних ділянок у Києві була б конфліктом інтересів лише в тому випадку, якби за це голосував сам Марченко.


"Виділяють [землю] йому не колеги. Людина має право приватизувати певну земельну ділянку. Сім'я Марченка мала ділянки у Бортничах ще від радянських часів, з 80-х років, коли це був радгосп і це взагалі ще не було Києвом", – сказав Гусовський, додавши, що мова йшла про приватизацію ділянки землі під будівлею, яка перебуває у власності у родички депутата.

11 вересня Гусовський офіційно оголосив, що фракція Об'єднання Самопоміч у Київській міськраді прийняла рішення про припинення своєї діяльності і розпуск.


У заяві, яку зачитав Гусовський, відзначається незгода з діями і рішеннями керівництва партії щодо оцінки діяльності фракції в Київраді. Фракція заявила про безпідставність і провокаційність публічно висловлених лідерами партії звинувачень на адресу фракції та окремих її членів.

Гусовський також повідомив, що депутати, які входили до фракції Самопоміч, сформують нову депутатську групу.

Гусовський також повідомив, що депутати, які входили до фракції Самопоміч, сформують нову депутатську групу.

"Я можу анонсувати вже зараз: ми обов'язково київською командою створимо депутатську групу, щоб не було ніяких хвилювань. Ця депутатська група буде мати ті ж повноваження, які є у фракцій в Київраді", – заявив він.