Прес-служба НБУ підтвердила інформацію щодо проведення сьогодні вранці слідчими Головного управління Національної поліції у м. Києві обшуку за місцем проживання заступника голови НБУ Катерини Рожкової.

"На даний момент обшук закінчено. Катерина Рожкова знаходиться на робочому місці та виконує свої службові обов’язки.

Слідчі дії Національною поліцією проводяться в рамках розслідування банкрутства ПАТ «Банк Михайлівський», повідомляє Корупція.Інфо

bb

Правління Національного банку вважає ці дії черговим актом тиску на посадових осіб НБУ. Всі рішення щодо віднесення банку "Михайлівський" до категорії неплатоспроможних приймалися колегіально правлінням НБУ у повній відповідності до чинного законодавства", – йдеться в повідомленні НБУ.  

Довідково

За неофіційними даними, обшук був проведений в рамках кримінального провадження №42016100000000558 (щодо сумнівних операцій у банку «Михайлівський» перед його банкрутством).

Додамо, що відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 10 жовтня, слідче управління Нацполіції в м. Києві в рамках досудового розслідування щодо цього ж кримінального провадження зверталося до суду з клопотанням накласти арешт на кошти, які знаходяться на рахунку ТОВ «Фінансова компанія «Фагор» №26508302281601, відкритому в «Платинум Банку» у межах встановлених кримінальним провадженням збитків у сумі 2,3 млрд грн.

Як констатується в документі, за даними слідчих, кошти, які можуть надійти або містяться на рахунку ТОВ «Фінансова компанія «Фагор», набуті злочинним шляхом, відповідають критеріям, зазначеним у частині другій статті 167 КПК України, тобто наявні достатні підстави вважати, що вони є винагородою за вчинення кримінального правопорушення. Водночас суд вказав, що слідчий не надав доказів на підтвердження цього, крім того, відсутнє обґрунтування. Тому суд повернув клопотання про арешт майна для усунення недоліків.

Як уточнюється в ухвалі Апеляційного суду м. Києва від 20 вересня щодо цього ж кримінального провадження №42016100000000558, досудове слідство встановило, що 19 травня 2016 року кредитний комітет банку «Михайлівський» без доведення до відома куратора НБУ прийняв рішення надати кредити 8 юрособам на 301,4 млн грн. шляхом перерахування грошових коштів того ж дня у сумі 900 млн грн на рахунки товариств, відкриті в банку «Михайлівський». 20 травня як забезпечення кредитів банк «Михайлівський» отримав в іпотеку земельні ділянки в Київській області на суму 175,1 млн грн (Іванківський район – 19,2 га, Макарівський район – 12,4 га), що є значно меншою, ніж сума наданих кредитів, та недостатньою для покриття кредитного ризику. Кредитні договори та договори іпотеки з боку банку «Михайлівський» було підписано виконуючим обов`язки голови правління банку.

«При цьому, в банку були відсутні кошти у необхідному обсязі для надання кредитів у грошовій формі за зазначеними вище договорами, тобто ПАТ «Банк Михайлівський» відображено операції з надання кредитів шляхом штучного збільшення валюти балансу. Отримані кредитні кошти були спрямовані позичальниками через 20 підприємств та фінансових компаній з призначенням платежів «надання фінансової допомоги» та «купівля-продаж цінних паперів» на погашення заборгованості 15-ти існуючих позичальників за 19-ма кредитними договорами на загальну суму 1,06 млрд. грн», – йшлося в ухвалі апеляційного суду.

Про претензії правоохоронців до Віктора Поліщука (був кінцевим власником банку "Михайлівський").

Про кримінальне провадження Нацполіції щодо розкрадання 1,1 млрд грн коштів "Платинум Банку" в період, коли до складу його правління входила заступник глави правління Нацбанку Катерина Рожкова.

На днях заступник глави правління НБУ Дмитро Сологуб заявив, що Борис Кауфман легалізувався як мажоритарний акціонер «Платинум Банку».

Коментуючи ж ймовірний конфлікт інтересів іншого заступника Валерії Гонтаревої – Катерини Рожкової, яка ще в минулому році була в.о. глави правління Платинум Банку, Д. Сологуб зауважив таке:

«Ми ж не з Місяця всі приїхали в правління центрального банку. Ми всі десь працювали – комерційних банках, інвестиційних банках і т.д. Але внутрішні процедури в нас вибудувані таким чином, що люди, які мають конфлікт інтересів (тобто десь працювали), вони не беруть участь в прийнятті рішень індивідуально по тому чи іншому банку, навіть якщо це їх компетенція. І цей банк, і інші розглядаються відповідними комітетами (кредитним комітетом, комітетом по нагляді), і відповідно правління Нацбанку. Тому до цього банку ми відносимося, як до решти. Всі його питання – з вкладниками і т.д. – ми вирішуємо в такому ж порядку, як і для решти».

Нещодавно Б. Кауфман звернувся в НБУ за погодженням на придбання 75%+1 акція «Платинум Банку». За неофіційними даними, він мав, принаймні, неофіційний вплив на Платинум Банк з кінця 2013 року. Водночас торік цю інформацію в коментарі для Finbalance спростовувала К. Рожкова, яка, до слова, не лише була в.о. глави правління «Платинум Банку», а в 2010-2013 рр. працювала й заступником глави правління Фінбанку (у цей же період серед акціонерів Фінбанку був і Б. Кауфман).

До речі, Григорій Гуртовий (міноритарний акціонер «Платинум Банку» і глава спостережної ради; за офіційними даними НБУ, на 30.06.2016 він мав вирішальний вплив на фінустанову, незалежно від формального володіння; мав намір придбати 70% акцій банку, проте процес отримання погодження в НБУ був загальмований на фоні інформації про його затримання в Ізраїлі) торік не заперечував інформацію, що в 2013 році інвестиційна компанія ICU (серед співвласників якої до призначення главою НБУ в 2014 році була В. Гонтарева), брала участь в операції купівлі-продажу «Платинум Банку» в 2013 році. Згодом партнер в групі ICU Макар Пасенюк входив до наглядової ради «Платинум Банку».