Після отримання томосу в Україні не буде "державної церкви". Про це 14 жовтня під час виступу на Софійській площі заявив президент України Петро Порошенко. 

"У нас не було, немає і не буде "державної церкви". І в освячену томосом православну церкву ніхто  нікого не "запрошуватиме" силоміць. Це питання вільного вибору кожного віруючого. … Я гарантую, що не буде жодного тиску, буде збережено право своєї дороги до бога кожного українця, що влада поважатиме вибір тих, хто вирішить залишитися у тій церковній структурі, яка зберігає єдність з РПЦ. Це їх вибір, і його треба поважати", – зазначив глава держави. 

Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона

Порошенко при цьому додав, що "так само гарантує", що держава захистить права тих священників та вірян церкви московського патріархату, які "добровільно вирішать з-під Москви, щоб разом з іншими православними творити єдину православну помісну церкву". 

"Спільна розбудова незалежної церкви не може бути підставою для розбрату і протистояння, насильства. Як тільки побачите людей, які закликають "взяти" Києво-Печерську лавру, храм чи монастир – знайте, то московська агентура! Не дозволимо Кремлю розпалити релігійну війну всередині держави", – заявив президент. 

Глава держави додав, що участь у Соборі, після якого обраний предстоятель української помісної церкви отримає томос, візьме також група єпископів церкви московського патріархату, "які між кремлівською зіркою і хрестом обрали хрест, а між Україною і РФ – обрали Україну". 

"Вселенський Патріархат остаточно проголосив незаконною московську анексію київської митрополії, здійснену ще наприкінці сімнадцятого століття. Ясно й недвозначно ним заявлено, що Російська Православна Церква не має канонічних прав щодо православної церкви в Україні, і наша УПЦ не має підпорядкування РПЦ, а Україна не була, не є і не буде канонічною територією російської церкви", – заявив Порошенко.

Також президент зазначив, що питання Томосу і автокефалії для української православної церкви "виходить далеко за межі церковного життя".

"Це питання нашої незалежності, питання нашої нацбезпеки, питання нашої державності. Це питання всієї світової геополітики. І якщо це не так, то чому тоді рішення Вселенського патріарха позавчора обговорювалася на Раді безпеки Російської Федерації під головуванням Путіна?", – додав Порошенко.