Новообраний президент США Джо Байден може посилити переговори в Нормандському форматі щодо вирішення ситуації на Донбасі, оскільки він “добре розуміє питання України та Росії”.

Про це заявив президент Володимир Зеленський у інтерв’ю виданню The New York Times, передає пресслужба глави держави. На його переконання, США могли би відігравати активну роль та вплинути на ситуацію на Донбасі.

“Я вважаю, що посилити наші переговори в Нормандському форматі міг би президент Байден, знову ж таки тому, що він добре розуміє питання України та Росії. По-друге, він говорив про безпеку у Європі, і, по-третє, ми вважаємо, що говорити просто про фінал війни вже мало. А що робити потім? Нам потрібна реінтеграція Донбасу. А щоб реінтегрувати Донбас, потрібні сильні компанії, сильні технології, безпека та гроші. І тут, я вважаю, ми не впораємося самі”, – сказав Зеленський та наголосив, що США могли би також відігравати ключову роль у розвитку вільної економічної зони на Донбасі.

Президент зазначив, що Америка на сьогодні – гарант безпеки у світі, серйозний стратегічний гравець, тому, на його переконання, такі кроки могли б прискорити фінал війни на Донбасі і початок його “великої реінтеграції”.

Крім того, Зеленский наголосив, що без США також неможливо обійтися у питання окупації Росією Криму.

“Шість років це питання було в повітрі, і дійсно, Європа та Сполучені Штати Америки опційно робили все можливе, але кроки з деокупації має робити відповідний союз держав, союз лідерів, у якому буде визначена карта всіх кроків з деокупації Кримського півострова. Зараз ми створюємо “Кримську платформу” і, звісно, хотіли б у ній бачити ті країни, які будуть ключовими гравцями, ключовими гарантами повернення та деокупації Криму. Повернення Криму і нашої територіальної цілісності. І США могли б бути лідером у цьому напрямку”, – сказав Зеленський.

За словами глави держави, “Донбас помирає без України”.

“У Нормандському форматі, який породив Мінські угоди, ми зробили важливі, я вважаю, кроки вперед. У нас зараз дійсно в десятки разів менше загиблих і поранених. Однак Донбас вмирає без України. Присутність там окупаційних військ вбиває технології, освіту, медицину, є екологічні катастрофи у зв’язку із затопленими шахтами, мародерство й розпиляні на метал заводи, які там були. Ситуація страшна, тому я кажу справедливо – Донбас без України вмирає”, – сказав він.

Нагадаємо, що Джо Байден переміг чинного лідера Штатів Дональда Трампа на виборах президента США 3 листопада. Також у листопаді Національна поліція України закрила кримінальне провадження щодо Байдена, яке було розпочато за заявою колишнього генерального прокурора Віктора Шокіна.

Напомним, російський політолог Андрій Піонтковський заявив, що за новообраного президента США Джо Байдені Україна може стати головним союзником НАТО і отримати доступ до військової допомоги навіть без повноправного членства.

Американські ЗМІ писали, що незважаючи на токсичну роль, яку Україна грала в адміністрації президента США Дональда Трампа, новому главі Білого дому Джо Байдену варто підтримувати співпрацю з Києвом. Але вона не буде простою для керівництва країни.

Ексзаступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука зазначив, мовляв, Україні не варто очікувати, що Кремль швидко забереться з Донбасу, навіть якщо обраний президент США Джо Байден вибере рішучу політику щодо країни-агресора Росії.