Рішення Росії ставить під загрозу основний шлях експорту зерна та добрив, які вкрай необхідні для вирішення глобальної продовольчої кризи, спричиненої її війною проти України.

Європейський Союз закликає Росію скасувати рішення про призупинення участі у реалізації угод “зернової ініціативи”.

Про це написав у Twitter віце-президент Європейської комісії, високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель.

“Рішення Росії призупинити участь у Чорноморській угоді ставить під загрозу основний шлях експорту зерна та добрив, які вкрай необхідні для вирішення глобальної продовольчої кризи, спричиненої її війною проти України. ЄС закликає Росію скасувати своє рішення”, – зазначив Боррель.

Народний депутат Верховної Ради України ІХ скликання (фракція “Слуга Народу”), член Комітету ВР з аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук пояснює виданню Коментарі:

“Росіяни використовують брудні маніпуляції, шантажуючи ними Україну та світ. Рішення про створення зернового коридору було ухвалено під тиском ООН, українських дипломатів та світової спільноти. Після цього і путін, і інші чиновники просто шукали приводу вийти з угоди. Вони вигадували, що ми нібито “не туди постачаємо зерно”, а наступного дня після створення зернового коридору обстріляли Одесу. Ось і всі висновки. Маніпулятивна, брехлива РФ, що грає життя людей багатьох країн”.

Дмитро Соломчук нагадує, що дія угоди мала завершитися 22 листопада, після чого, за логікою, її слід було б продовжити. Але в країни-агресора була своя – перекручена – логіка.

“Починаючи з вересня, зерновий коридор гальмувався всіма можливими способами. Наприклад, 176 судів досі не можуть вийти маршрутом через дії російського флоту. А це харчові продукти, які потребують різних куточків світу – Азії, Африки, Європи”, – наголошує експерт.

Він упевнений, що, використовуючи брудні маніпуляції, росія просто шукає офіційного приводу вийти з угоди, звинувативши в цьому Україну.

“Якщо дія “зернової угоди” припиниться, це стане сильним ударом по мешканцях багатьох країн світу, які мають дефіцит продовольства, – попереджає Дмитро Соломчук. – Йдеться не просто про брак їжі, а про можливі мільйони смертей через голодну смерть. Цього вдасться уникнути лише тиском на росію та підтримкою України – як у політичному, так і у військовому плані”.

Голова Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, екс-член української делегації у Тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш упевнений, що путін дозволить себе “умовити” продовжити зернову угоду.

Або перед чи під час саміту G-20, наміченого на середину листопада. Власне, для цього він від неї відмовився, вважає експерт.

“Для росії “зернова угода” не менше, а може навіть більше вигідна, ніж Україні. Москві зараз навіть більше, ніж нам, потрібні виходи на світові ринки. Тим більше, що вона не просто дає нам вивезти своє зерно, за умовами угоди – вона продає своє. А ще добрива. Це солідне джерело надходжень до бюджету росії, що худне”, — пояснює Сергій Гармаш.

Але путін, продовжує він, звик розглядати будь-яку економічну залежність інших країн від росії як зброю. І в нього залишилося зовсім мало козирів: він уже не може використовувати як зброю газ, уже ніхто не боїться його “другого світу” (як виявилося – з кінця) армії… Залишилася ядерна зброя та продовольство. Ось він і грає тим, що залишилося, наголошує експерт.

“Так що я впевнений – розрив угоди (а, точніше, відмова її продовжувати) і той цирк, який влаштований Москвою, щоб мати привід цього – лише предмет для торгів на переговорах і бажання нагадати світу про його залежність від Росії. Щоб на Балі, де збереться “Велика двадцятка”, путіна краще приймали, ніж на недавньому саміті ШОС в Узбекистані. Можливо, це спроба спровокувати Байдена на прямий контакт з путіним. Звісно, будуть нові вимоги, – прогнозує Сергій Гармаш. – Можливо, вони торкнуться аміакопроводу Тольяті-Одеса, можливо, Росія намагатиметься торгуватися щодо Криму, можливо – щодо розслідування ООН іранської участі у війні з Україною. Але все закінчиться загальним задоволенням. Москва своєї вигоди не проґавить. Загалом, “наша красуня, подобається їй це чи не подобається”, – просто ламається…”.