Глави держав і урядів ЄС оприлюднили висновки, до яких вони дійшли після обміну поглядами з Президентом Сполучених Штатів Джо Байденом. Усі одноголосно вважають, що треба закликати Росію до її зупинення і негайного виведення всіх російських військ.

Відповідний документ, прийнятий після тривалого обговорення між лідерами країн ЄС і США, був оприлюднений в ніч з 24 на 25 березня 2022 року на сайті Європейської Ради.

«Російська агресивна війна проти України суттєво порушує міжнародне законодавство та спричиняє чисельні втрати життів та поранення серед цивільного населення. Росія спрямовує атаки проти цивільного населення та проти цивільних об’єктів, включаючи лікарні, медичні установи, школи та місця притулку. Ці військові злочини мають бути зупинені негайно. Винні (у цих злочинах – ред.), разом із їх помічниками, будуть притягнуті до відповідальності, відповідно до міжнародного законодавства», – йдеться у першій частині висновків Європейської Ради, яка цілком присвячена агресії росії проти України.

На думку очільників держав та урядів,  окупанти мають негайно надати гуманітарний прохід до інших частин України, а також надати доступ для доставки гуманітарної допомоги в Маріуполь та у інші міста, що перебувають під російською облогою.

Європейська Рада вимагає від Росії негайно зупинити військову агресію на території України, негайно та безумовно вивести всі сили та військове обладнання з усієї території України, і повною мірою поважати суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

«Європейський Союз стоїть поряд з Україною та її народом, та підтверджує Версальську Декларацію, яка визнає європейські прагнення та європейський вибір України, як це відображено в Угоді про асоціацію. Європейська Рада підтверджує своє доручення Європейській Комісії представити свою думку щодо цього питання, відповідно до положень Угод ЄС», – йдеться у документі.

Як зазначається, Європейський Союз і надалі надаватиме Україні скоординовану політичну, фінансову, матеріальну та гуманітарну підтримку.

У ЄС наголосили: вони ухвалили суттєві санкції і готові закрити всі прогалини та покарати існуючі та ймовірні спроби обійти санкції, а також готовий просуватися далі до застосування подальших скоординованих та жорстких санкцій, щоб ефективно скоротити російську здатність продовжувати цю агресію. Європейська Рада закликала всі країни приєднатися до цих санкцій.

Європейські лідери визнали всі зусилля, що вже були здійснені, щоб прийняти біженців, що рятуються від війни в Україні, та закликали всі країни-члени інтенсифікувати свої зусилля у дусі єдності та солідарності. Вониe доручили Європейській Комісії здійснити всі необхідні ініціативи для підтримки таких зусиль.

«Європейський Союз має намір забезпечити продовження та безперервність постачання в Україну електроенергії та газу. Нещодавня синхронізація електричних мереж України й Молдови з мережею ЄС є видатним досягненням. Воно демонструє, що наше майбутнє віднині є взаємопов’язаним. Безпека атомних (енергетичних) установ має бути забезпечена, у тому числі, із залученням Міжнародного Агентства з Атомної Енергетики», – зазначається у висновках Європейської Ради.