Міжнародна спільнота, у тому числі в рамках ОБСЄ, пропонувала росії різні варіанти діалогу, однак рф зробила вибір на користь насильства і дій всупереч своїм зобов’язанням і нормам міжнародного права.

Про це в інтерв’ю Укрінформу заявила генеральна секретарка ОБСЄ Гельґа Шмід.

“Варіанти для продовження діалогу були – у тому числі через ОБСЄ. Проте росія обрала насильство. Це – не провал якоїсь міжнародної організації, а очевидний вибір однієї країни діяти всупереч своїм зобов’язанням і нормам міжнародного права. Як наслідок, ми зіштовхуємося з викликами, які ще кілька місяців тому були немислимими. Це – виклик не лише для ОБСЄ, а й для більш широкої, багатосторонньої системи відносин”, – заявила Шмід, коментуючи неспроможність ОБСЄ запобігти масштабному вторгненню рф в Україну.

За словами генеральної секретарки ОБСЄ, вона була шокована, отримавши перші повідомлення про відкритий воєнний напад російської федерації на Україну:

“Як і мільйони людей в усьому світі, я була шокована. Воєнний напад росії на Україну є абсолютно жахливим. Наслідки для народу України – важкі. І страждання, спричинені цим неспровокованим насильством, величезні”, – зауважила Шмід.

Вона вказала на те, що дуже багато зусиль було спрямовано на підтримку діалогу – на чолі із США, НАТО, ЄС. Країни – учасниці ОБСЄ також запропонували відкинути всі розбіжності з метою просування всеохоплюючого діалогу. А 8 лютого чинний голова ОБСЄ запустив ініціативу Оновленого діалогу ОБСЄ щодо європейської безпеки, яка мала на меті сприяти зміцненню довіри, прозорості та співробітництва.

“У росії були варіанти. росія обрала силу. Отже, сьогодні ми переживаємо війну, яка здавалася немислимою в Європі в ХХІ столітті, з критичними наслідками для України, а також для решти регіону ОБСЄ та за його межами”, – заявила Шмід.