Вибори нового мера Харкова відбудуться 31 жовтня – їх на позачерговому засіданні призначила Верховна Рада. Місцеві політичні та бізнес-еліти вже роблять свої ставки, а деякі кандидати активно включились в боротьбу. Втім навіть після смерті колишній мер Харкова Геннадій Кернес зберігає свій вплив на долю міста, про це йдеться у матеріалі BBC.

На новопризначених позачергових виборах у Харкові мають обрати наступника Геннадія Кернеса, який помер невдовзі після впевненої перемоги на останніх місцевих виборах восени 2020 року.

Ентузіазм кандидатів зрозумілий – після смерті Кернеса, який понад десять років тримав Харків залізною хваткою, з’явився реальний шанс обійняти крісло мера у когось іншого.

Але вийти з тіні ексцентричного мера місто не може й досі – обидва найрейтинговіші кандидати активно експлуатують свої зв’язки з ним у минулому та воюють за виборців обіцянками продовжувати справу Кернеса.

Свої ставки у боротьбі за одне з найважливіших та найбільших міст України роблять знакові для Харкова бізнесмени та політики.

Імена фаворитів вже відомі – це колишній мер Харкова та колишній голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін, а також Ігор Терехов – секретар Харківської міськради, який зараз виконує обов’язки мера міста.

Очевидного лідера серед них немає. Нечисленні локальні опитування показують незначну перевагу Добкіна, але розрив мінімальний – часто в межах статистичної похибки.

Обидва були тісно пов’язані з Кернесом та активно використовують це зараз у своїй кампанії, каже Михайло Камчатний, голова харківського осередку Комітету виборців України.

“Якщо Терехов – спадкоємець Кернеса по адміністративній лінії, то Добкін – наступник Кернеса в минулому по політичній лінії. Ось між ними і розгорнеться основна боротьба, – вважає експерт. – Чи може хтось втрутитись в цю боротьбу? Я поки що не бачу на горизонті таких людей”.

По суті Добкін і Терехов зараз змагаються, хто саме з них “найкращий послідовник Геннадія Адольфовича”, каже харківська політологиня Юлія Біденко.

“Інших рольових моделей, що приносять успіх на виборах, у місцевому політичному театрі вкрай мало”, – пояснює вона.

Михайло Добкін переконує, що саме він – “законний спадкоємець”.

І Добкін, і Терехов, як колись Кернес, виступають проти декомунізації. Зокрема, з ініціативи Терехова міськрада втретє повернула стару назву проспекту Жукова, який в рамках декомунізації перейменовували на проспект Григоренка. Попередні два перейменування здійснювали ще за Кернеса, але обидва рази суди це рішення скасовували.

Також обидва кандидати були при владі, коли навесні 2014 року Харків опинився в епіцентрі сепаратистських настроїв і мало не став “столицею” так званої Харківської народної республіки.

Але обидва запевняють, що ніколи сепаратизму не симпатизували і для міста ця історія вже позаду.

“Я не думаю, що хтось може сьогодні реально в Харкові розхитати ситуацію, – каже Добкін. – Якщо харків’яни зроблять мені честь вдруге очолити Харків, я буду одним з найпалкіших прихильників, щоб Харків не хитався жодним чином в політичному плані”.

Нагадаємо, що Павло Фукс розповів журналістам, що Добкін хотів створити в Харківській області “ХНР”. Екснардеп зазначив, що “залишить ці висловлювання в стороні”, а у відповідь заявив, що бізнесменові загрожують американські санкції. Після цього колишній депутат і зовсім перейшов до погроз.

“Але що б ти не робив, я і з тебе, і з твоїх підопічних опудало зроблю. Причому не заради вас, а винятково заради любові до природи. А ікла і роги ваші збережу в первозданному вигляді”, – пише Добкін у Тelegram.

Конфлікт між Фуксом і Добкіним тягнеться давно. У лютому харків’яни гучно посварилися в соцмережах через майбутні вибори на пост мера Харкова – згадали наркотики, свиней і політику.

Ще раніше бізнесмен різко відреагував на допис екснардепа з відео, де чути голос покійного міського голови Геннадія Кернеса, який хвалить Михайла Добкіна як “хорошого управлінця і хорошого менеджера”. Мовляв, останнім часом Кернес абсолютно не був у захваті від діяльності Добкіна.

А ще раніше, у січні, Павло Фукс в інтерв’ю спрогнозував перемогу на майбутніх виборах мера Харкова нинішнього в. о. міського голови Ігоря Терехова, не забувши відзначити, що “Добкін рветься на вибори щосили”.

Інформацію Фукса стосовно Добкіна та Керсена і створення на території Харківської області так званої ХНР підтвердив і Російський диверсант і терорист Ігор Гіркін (Стрєлков). Він розповів, що у 2014 році тодішні міський голова Харкова Геннадій Кернес і екс-голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін літали до Москви домовлятися про створення так званої “Харківської народної республіки”.

“У Харкові всі дуже сильно чекали, що Допа і Гепа самі все очолять. Але Допа і Гепа злітали до Москви, зустрілися з Сурковим, – це відкрита інформація, – і Сурков сказав, що нічого не треба, жодних революцій”, – розповів Гіркін про події весни 2014 року.