В Україні почали діяти нові правила оцінки вартості нерухомості. З липня запрацювала електронна база даних Фонду держмайна.

"Нова система покликана зменшити кількість угод із заниженою оцінкою вартості. Раніше квартиру за декілька тисяч доларів могли оцінити в 500 тисяч гривень. Тоді платили менші податки до бюджету", – розповів віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал.

За його словами, нова система не досконала. Сервіс оцінює квартири дорожче, ніж їх ринкова вартість.

"Особливо це стосується земельних ділянок чи приватних будинків у регіонах. Об'єкт, який на ринку коштує $20 тисяч, система оцінює в 35-40 тисяч. Фонд держмайна обіцяє вирішувати подібні ситуації. Будуть назначати незалежного житлового оцінювача. Але це все лише затягування часу", – наголосив Топал.

Звернення в електрону базу даних коштує 510 грн. Щоб оформити угоду, потрібно відправити, як мінімум, два запити. Ціну погоджує оцінювач і перевіряє нотаріус.

Популярне: Одружуватися в Україні можна буде лише за однієї умови: в Раді прийняли новий закон

"Чому українці повинні платити приватним структурам за обов'язковий доступ до державного сервісу? Гроші не йдуть на розвиток країни. Їх отримують ті, хто ближче до "кормушки". Це насмішки над людьми. Приватні майданчики потрібно закрити. Систему перевести на користь держави. На жаль, це не вигідно тим, хто зараз при владі", – каже експерт.

Він додає, що покупці нерухомості вже почали отримувати повідомлення зі схемами, як обійти нову систему.

Нагадаємо, в  Україні порівняно з 2013 роком у кілька разів збільшилась кількість тих, хто купує нерухомість у великих містах – Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі, Львові. Це безальтернативний варіант для вкладання та зберігання коштів. Найчастіше купують житло на первинному ринку. Забудовники пропонують розстрочки на 5, 7 чи 12 років. Вкладати можна від $5 тис. Якщо внести всю суму одразу, то забудовники надають великі знижки. Однак квартиру можуть не добудувати чи будівництво заморозять.